Προς το περιεχόμενο

Video Game Engine!


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gadget έχεις δίκιο.Ο χρόνος τα φταίει όλα και φυσικά το χρήμα που δεν υπάρχει.Όμως σιγά σιγά θα μπορούσαμε να δουλεύουμε σε ένα κοινό πρότζεκτ,δίχως συγκεκριμένο ωράριο φυσικά,αφού (αρχικά τουλάχιστον) θα ήταν ερασιτεχνική δουλειά.Θα μπορούσαμε να έχουμε ένα σημείο συζήτησης σαν ομάδα και μεταφοράς δεδομένων όπως π.χ. μία δική μας ιστοσελίδα ή έστω ιστολόγιο και όποτε μπορούσε ο καθένας θα εργαζόταν επάνω στο θέμα και θα προχωρούσε έτσι σιγά σιγά το παιχνίδι. Είμαι της απόψεως ότι ακόμα και χρόνο να μην έχει κάποιος,θα βρεί 1 ώρα την εβδομάδα να ασχοληθεί με κάτι συγκεκριμένο και ότι ακόμα και με 1 ώρα την εβδομάδα σε λίγο καιρό θα έχει βγεί κάποιο αποτέλεσμα από μία ομάδα των 3+ ατόμων...

 

Έχω φτιάξει ένα mod για το doom 2 και το μόνο που μένει για να ολοκληρωθεί είναι να γράψω τουλάχιστον 6 μουσικά κομμάτια...έφτιαξα πρίν λίγα χρόνια ένα πακέτο με χάρτες για το warcraft 3 frozen throne και μέχρι και σε γερμανικό περιοδικό δόθηκε ώς δώρο στους αναγνώστες του αφού μου ζήτησαν άδεια να το δώσουν οι υπεύθυνοι του περιοδικού!!

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι αν πραγματικά θέλει κάποιος να κάνει κάτι, θα τον βρεί τον χρόνο και ακόμα και λίγος χρόνος να είναι,θα τον αξιοποιήσει και αργά ή γρήγορα,θα έχει αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα προτείνω την χρήση HTML5+javascript  ιδίως εάν πρόκειται για 2D application.(Για 3D δεν ασχολήθηκα, Doom-like παιχνίδια υπάρχουν πάντως:http://www.readwriteweb.com/hack/2011/05/doom-ported-to-javascript-and.php )

Πάντως είναι must να ρίξεις μια ματιά σε html5games.com και html5games.net.Πολλές ώρες λιώσιμο... Επίσης ο κώδικας για τα περισσότερα από τα παιχνίδια αυτά είναι ανοιχτός και ελεύθερος στην επαναχρησιμοποίηση, html5+javascript λέμε :D : googlaρε και θα βρείς δεκάδες tutorials για games σε html5.

Επίσης εάν χρησιμοποιήσεις Ajax, που δεν θα σου φάει και πολλές μέρες να μάθεις, θα είσαι σε θέση να κάνεις ατελείωτα δυναμικά updates στον κώδικα από το παιχνίδι σου.

Καλή επιτυχία ότι και εάν επιλέξεις τελικά.

 

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο για το χρόνο...1-2 .ωρες θα βρίσκονται αλλά επειδή τα τελευταία χρόνια κανα δύο δραστηριότητες που τις άρχισα σαν χόμπι κατέληξαν καταναγκαστικά έργα... και τα διέκοψα... για να μην χαλαστεί η παρέα...

Είπαμε εδώ είμαστε...σε 2-3-4 μήνες ξαναμιλάμε να έχω και καμια πρόοδο και εμπειρία πανω στο θέμα...

 

@antonisg

Δεν το είχα σκεφτεί και μου είναι αρκετά οικίες σαν τεχνολογίες και ευέλικτες πότε θα το ψάξω...thanx!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όποιον ακόμα ενδιαφέρεται βρήκα άλλες 2 ενδιαφέρουσες περιπτώσεις

Shive3D

http://www.stonetrip.com/what-is-shiva-3d.html

 

Construct2

http://www.scirra.com/construct2 (HTML5)

 

Επίσης άν κάποιος ξέρει τίποτα για την Silent Strom Engine ας το μοιραστεί. Λ¨΄ενε απο δώ και απο εκει ότι είναι free η άδεια και ότι είναι αρκετα έυκολη και με βάση τα features εχει ότι χρειάζομαι... αλλα δεν βρίσκω κάποιο official site ... ???

 

(με αυτήν φτίαχτηκαν τα παιχνιδια Silent Storm,Jagged Alliance, heroes of magick 4,5 , NIght Watch Day Watch)

 

Πάντως ευχαριστώ όλους γία τις απόψεις τους και τις πληροφορίες μένει πέρα απο την θεωρία να βάλω και κάποιες απο αυτές στην πράξη. Εννοείται και πως κάθε πρόταση, για μηχανή, βιβλιογραφία, ιδέες για ψάξιμο οτιδήποτε γύρω απο το game development ευπρόσδεκτο! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι μέσα για ομαδική προσπάθεια, ανεξαρτήτως είδους. Δε λέω οτι είμαι κανάς ειδήμων, αλλά οτι ξέρω το προσφέρω. Και παράλληλα δουλεύω και στο προσωπικό project το οποίο μέρα με τη μέρα προοδεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FPS εμπνευσμενο από το portal. Λίγο διαφορετικό ability, πάλι γρίφοι που εκμεταλλεύονται τη φυσική. Το δουλεύω στη unity με στόχο να το βγάλω για mobile (όπου και περισσότερες οι πιθανότητες να βγάλω και κανα ψιλό). Αυτές τις μέρες θα τελειώσω το prototyping και στη συνέχεια θα αρχίσω να δουλεύω στις πίστες, όταν θα είναι 80-90% έτοιμη όλη η μηχανή του παιχνιδιού. Τα script τα γράφω σε C# και παράλληλα όταν δε βαριέμαι και είμαι για πιο εικαστικά φτιάχνω και κανα μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωωωωω!!! Απίστευτο το τόπικ αυτό!!! Και ποιός δεν ήθελε να κάνει το δικό του video game όταν ήταν πιτσιρικάς?

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Επειδή με ενδιαφέρει πολύ μια τέτοια ιδέα υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να κάνω κάτι τέτοιο χωρίς να έχω γνώσεις προγραμματισμού? Τι γνώσεις πρέπει να έχει κάποιος για να κάνει ένα τέτοιο project και τί απετείται απο πλευράς hardware και software.

Νομίζω πώς πολύς κόσμος θα ήθελε να μάθει τα βασικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου είναι οτι ο προγραμματισμός θα έπρεπε σιγά σιγά στην εποχή μας να απομυθοποιείται λιγάκι. Τα πράγματα πλέον είναι 10άδες φορές πιο εύκολα και φυσικά όπως συμβαίνει με τα περισσότερα θέματα, η πληροφόρηση είναι άφθονη και προσβάσιμη. Δε θεωρώ τον εαυτό μου κανέναν σούπερ έξυπνο, οπότε θεωρώ οτι οποιοσδήποτε με πολλή όρεξη μπορεί να μάθει τα βασικά. Αν μπεις στη λογική, μετά γίνεται όλο και πιο εύκολο.

 

Μετά από αυτή τη μακριά εισαγωγή θα απαντήσω στην ερώτηση σου. Υπάρχουν μηχανές με τις οποίες μπορείς να κάνεις αξιόλογα, εμφανίσιμα και διασκεδαστικα παιχνιδάκια, σχεδόν μόνο με κλικ. Αλλά γιατί να αφαιρέσεις απο τον εαυτό σου την ικανότητα να κάνει κάτι πραγματικά  custom και innovative, αν έχεις τη φαντασία να το σκεφτείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου