Προς το περιεχόμενο

fender mustang i vs fender mustang ii


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, τις επόμενες μέρες σκέφτομαι να πάρω ένα σετ ηλεκτρικής κιθάρας(η οποία θα ναι μια fender squier tele affinity) και έναν ενισχυτή.Στην αρχή είχα καταλήξει στον fender mustang i αλλα όταν είδα και τον δεύτερο της σειράς ο οποίος κοστίζει 60ε παραπάνω προβληματίστηκα.Η ερωτησή μου είναι αν ο mustang ii (40w) θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε κάνα λαίβ στο μέλλον,γτ παί9ρνω που παίρνω ενισχυτή θα ήταν καλύτερο ν δώσω αυτή την διαφορά των χρημάτων και να τον χρησιμοποιώ και στο σπίτι αλλά και σε ένα λάιβ.Αυτά,ευχαριστώ για τον χρόνο σας και χρόνια πολλά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τον Mustang II θα σε καλύψει καλύτερα σε μια σχετικά ήσυχη πρόβα και θα σε βγάλει και σε λαιβ με μικροφωνο μπροστα ή ακόμα και χωρίς σε μικρους χώρους.

Το βασικό του πλεονέκτημα σε σχέση με τον Ι δεν είναι τα 20 παραπάνω βατ αλλά το 12αρι μεγάφωνο που θα σου δώσει πολύ καλύτερο ήχο σε σχέση με το 8αρι του Ι.

GO FOR IT. 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαιβ τι με τον 1 τι με τον 2 τι με το 5 και καμπινα 4 επι 12 - μικροφωνο θα χρειαστεις :o

Ναι αληθεια λεω.

 

Εγω θα σου το θεσω αλλιως, τι κανει πολυ φασαρια σε προβα για το τιποτα???

Απαντηση ο ντραμμερ.

 

Αν παρεις τον 2 θα σε καλυψει σε προβα, με καφρο ντραμμερ 99%

Αν οχι σου περνω εγω δωρο τον 5 και καμπινα 4 επι 12 μεχρι να μαθει ο ντραμμερ να παιζει ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαιβ τι με τον 1 τι με τον 2 τι με το 5 και καμπινα 4 επι 12 - μικροφωνο θα χρειαστεις :o

Ναι αληθεια λεω.

 

Μπα, δεν λες καθόλου αλήθεια...

 

1ον) Υπάρχουν live και live, και σε μερικά, όχι, δεν χρειάζεται να περάσεις τον ενισχυτή από μικρόφωνο (σε μικρά σχετικά μαγαζιά).

 

Ιδού και ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Yameth για να κάνουμε όλοι την ζωή μας πιο εύκολη...

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=415

 

Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν ο μικρός ενισχυτής είναι άχρηστος...

 

2ον) Ακόμα και να πρόκειται για περίπτωση live όπου ο ενισχυτής θα έχει μικρόφωνο (για να βγαίνει ο ήχος της κιθάρας κάτω στο κοινό), τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα έχεις πάντα μόνιτορ για να ακούς εσύ την κιθάρα σου την ώρα που παίζεις πάνω στην σκηνή? Δεν υπάρχει πιο ωραίο μόνιτορ από το να ακούς τον ίδιο σου τον ενισχυτή on stage (και φυσικά να είναι τοποθετημένος κατάλληλα ώστε να τον ακούν και οι υπόλοιποι της μπάντας). Μόνιτορ φυσικά θα υπάρχουν, θα είναι όμως για τα απαραίτητα, δηλαδή τη φωνή και τα πλήκτρα...σε πολύ μεγάλα stage ναι, θα έχεις μόνιτορ για κιθάρα, και θα ακούς την κιθάρα σου χάλια, όπως το 99% των περιπτώσεων...

 

'Αρα και σε αυτή την περίπτωση ο μικρός ενισχυτής είναι άχρηστος...

 

3ον) Σε πρόβες, ειδικά σε μη κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους (όπως το 70% -τουλάχιστον- των περιπτώσεων) όπου ο ένας είναι πάνω στον άλλον και το σκάσιμο του πιατινιού σπάει τα τύμπανα των αυτιών, εκεί και αν είναι άχρηστος ο μικρός ενισχυτής.

 

Mustag I λοιπόν μόνο αν έχει κάποιος σκοπό να τον έχει σαν practice amp. Για τα υπόλοιπα ο II (για να μην πω ο III..)

 

Πάρε τον Mustang II θα σε καλύψει καλύτερα σε μια σχετικά ήσυχη πρόβα και θα σε βγάλει και σε λαιβ με μικροφωνο μπροστα ή ακόμα και χωρίς σε μικρους χώρους.

Το βασικό του πλεονέκτημα σε σχέση με τον Ι δεν είναι τα 20 παραπάνω βατ αλλά το 12αρι μεγάφωνο που θα σου δώσει πολύ καλύτερο ήχο σε σχέση με το 8αρι του Ι.

GO FOR IT. 

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Πρόσεξε μόνο γιατί για αυτούς τους ενισχυτές έχουν ακουστεί πολλά, όσον αφορά την αξιοπιστία τους.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδία μάλλον τον ιι σκεφτομαι ν πάρω και γώ.hypernanos τι εννοείς?όσο έχω ψάξει στο ίντερνετ έχω διαβάσει τ καλύτερα για αύτη την σειρά ενισχυτών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδία μάλλον τον ιι σκεφτομαι ν πάρω και γώ.hypernanos τι εννοείς?όσο έχω ψάξει στο ίντερνετ έχω διαβάσει τ καλύτερα για αύτη την σειρά ενισχυτών....

 

Πιθανοτατα ο hyperpanos αναφερεται στο θεμα που σου παραθετω παρακατω και καλο θα ηταν να το διαβασεις ολοκληρο (αν και αναφερεται στον ΙΙΙ)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=190129.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου