Προς το περιεχόμενο

T.Bone Micscreen: κάνει δουλειά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω εάν το T.Bone Micscreen που πουλάει ο Thomann, αποδίδει σε συνθήκες ενός τυπικού δωματίου:

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_micscreen.htm

 

209023.jpg

 

Έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια για το αντίστοιχο (αλλά κατά πολύ ακριβότερο) SE Reflexion Filter, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω εάν κάποιος έχει δοκιμάσει το φτηνό T.Bone και κατά πόσο κάνει δουλειά...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιάκο, για φωνητικά το θέλεις;

 

Ναι Βασίλη, αλλά επίσης και για ηχογράφηση ακουστικής (αγόρασα καινούρια). Το έχεις δοκιμάσει;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Βασίλη, αλλά επίσης και για ηχογράφηση ακουστικής (αγόρασα καινούρια). Το έχεις δοκιμάσει;

 

Δεν θυμάμαι αν ήταν αυτό ή ένα μεγαλύτερο (ακριβότερο) που έβγαζε ο Τόμαν, γιατί δεν ήταν δικό μου. Η εντύπωσή μου ήταν πως σαφώς βελτίωσε την κατάσταση (στον "άσχετο" χώρο της ηχογράφησης) αλλά δεν αποκλείω να ισχύουν αυτά που λέει ο τυπάς στο βιντεάκι περί απώλειας συχνοτήτων, κλπ. Δυστυχώς τεχνικά δεν έχω τις γνώσεις να το αναλύσω.  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αποκλείω να ισχύουν αυτά που λέει ο τυπάς στο βιντεάκι περί απώλειας συχνοτήτων, κλπ.

 

Σε ποιο βίντεο αναφέρεσαι;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο βίντεο αναφέρεσαι;

 

Ωχ, συγγνώμη, σ'αυτό:

 

http://www.seelectronics.com/se-tv/why-se-reflexion-filters-work-and-other-reflection-filters-dont-james-ishmaev-young-explains

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το T-.bone δεν το έχω δοκιμάσει.

Εδώ και καμία εβδομάδα έχω αγοράσει το αντίστοιχο προϊόν της Vicoustic (είναι στην ίδια τιμή) .

http://vicoustic.com/VN/Musicbroadcast/ProdutoInfo.asp?Id=60

Στο πόδι έκανα κάποιες δοκιμές με το MXL V67G, και είμαι (σχεδόν) σίγουρος  ότι μου άρεσε πάρα πολύ (είδα βελτίωση) στην εγγραφή φωνής με τη χρήση του (δεν διαπίστωσα απώλεια συχνοτήτων, αλλά αντιθέτως  μου φάνηκε πιο σαφής η ηχογράφηση). Επειδή όμως και το mic είναι καινούριο, δεν έχω βγάλει σαφή συμπεράσματα.

Γενικά ο χώρος που ηχογραφώ φωνή και ακουστικά όργανα  δεν έχει τις τρελές αντανακλάσεις , υπάρχει βαριά κουρτίνα και έπιπλα, όμως πάλι παρατήρησα ότι τα φωνητικά , ήταν καλλίτερα με τη χρήση του vicoustic. Φυσικά θα ήθελα να το δω σε ολοκληρωμένη ηχογράφηση και μέσα σε ολοκληρωμένο mix, και αφού μάθω καλλίτερα το mic  αλλά αυτό θα γίνει στο μέλλον.

 

Να σου πω να το πάρεις σε ψιλό «γουρούνι στο σακί φάση»……εγώ αυτό έκανα  ;D(λόγω τιμής). Από την άλλη είναι και θέμα γούστου, εμένα τα πολύ isolated φωνητικά από αποστειρωμένα vocal booths δεν μου αρέσουν και πολύ, θέλω και το ambience του χώρου. Νομίζω ότι αυτές οι λύσεις είναι καλλίτερες , συνδυάζουν και τα δύο.

 

To tell a long story sort , αν εκεί όπου ηχογραφείς υπάρχει θέμα αντανακλάσεων θα σε βοηθήσει σίγουρα.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ και καμία εβδομάδα έχω αγοράσει το αντίστοιχο προϊόν της Vicoustic (είναι στην ίδια τιμή)

 

Από πού το αγόρασες;

 

To tell a long story sort , αν εκεί όπου ηχογραφείς υπάρχει θέμα αντανακλάσεων θα σε βοηθήσει σίγουρα. 

 

Δυστυχώς, ο χώρος στον οποίο πρόκειται να ηχογραφώ (το γραφείο του σπιτιού μου) δεν έχει υποστεί καμία ακουστική "επέμβαση".

Πρόκειται για ένα τυπικό δωμάτιο και προφανώς θα έχει πολλές ηχητικές ανακλάσεις...  :-\ :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από πού το αγόρασες;

 

 

Από εντόπιο κατάστημα , εδώ στην Κοζάνη.

 

Δυστυχώς, ο χώρος στον οποίο πρόκειται να ηχογραφώ (το γραφείο του σπιτιού μου) δεν έχει υποστεί καμία ακουστική "επέμβαση".

Πρόκειται για ένα τυπικό δωμάτιο και προφανώς θα έχει πολλές ηχητικές ανακλάσεις...  :-\ :-\

 

 

 

Τότες...τι να πω (δηλαδή στο ξανά είπα ;D) , εγώ το αγόρασα χωρίς να το δοκιμάσω (ήταν το δώρο στον εαυτό μου ;D)  και μετά από δοκιμή στο φτερό μου άρεσε.

Αν δεν το θεωρείς τρελό το ποσό , πιστεύω ότι ειδικά σε περιβάλλον χωρίς κανένα acoustic treatment , σίγουρα θα σου προσφέρει κάποια πράγματα.

Σε κάθε περίπτωση είναι ωραίο (όμορφο) gadget-άκι, και αν δεν σου κάνει, το μετατρέπεις σε μαξιλάρι!  

;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από πού το αγόρασες;

Επανέρχομαι γιατί το έψαξα, τα προϊόντα της vicoustic στην Ελλάδα, τα έχει επίσημα η ELINA.

http://www.elina.gr/0050000429/flexi-screen-lite.html

 

ή εδώ:

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30863

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου