Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα σημειωσω οτι η κυρια ενσταση μου δεν βρισκεται τοσο στην ποιοτητα ληψης ή στην ελειψη features των τριψηφιων εναντι των διψηφιων οσο στην γενικοτερη ποιοτητα κατασκευης και χειρισμο. Δεν ειμαι επαγγελματιας, far from it, απλα εχει τυχει να δουλεψω κατα καιρους με διαφορες μηχανες και απο τις δυο κατηγοριες και στα δικα μου χερια βλεπω μια μικρη διαφορα. Για καποιον αρχαριο αυτη η διαφορα ισως να μην υπαρχει, δεκτο.

 

Θα ξαναπω οτι ειπα στο πρωτο μου ποστ - ακομα και οι compact καμερες τη σημερον ημερα μπορουν να αποδωσουν εξαιρετικα σε απαιτητικες συνθηκες και αν ξερεις τι κανεις, μπορεις να βγαλεις εκπληκτικες φωτογραφιες. Ποσο μαλλον οι entry level DSLR. Απλα θεωρω οτι ισως εισαι better off με μια πιο "δυνατη" μηχανη που θα σου μεινει για χρονια, αν θες να εμβαθυνεις λιγο περισσοτερο στη φωτογραφια.

 

Αν θες απλα καλυτερες φωτο απο αυτες που βγαζεις τωρα,

αυτη τη στιγμη στο εμποριο οι point-and-shoot compact ψηφιακες εκει γυρω στα 300-400 ευρω υπερκαλυπτουν τις αναγκες οποιουδηποτε ερασιτεχνη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κάθε τι πάνω από 5Μpixel είναι υπερβολή για μη επαγγελματίες.

+1000

 

Αλλα μη μπερδευουμε τα Mpixels με την ποιοτητα της φωτογραφιας.

Τα Mpixels αφορουν μονο το μεθεγος της φωτο και οχι την ποοοτητα.

Δηλαδη καλυτερα μια μηχανη με λιγα Mpixels και ποιοτικο αποτελεσμα παρα το αντιθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πρεπει να παραβλεπεται παντως ο παραγοντας του μεγεθους μιας φωτογραφικης μηχανης. μια dslr εχει τετοιο ογκο που απαιτει την μεταφορα της μεσα σε καποια θηκη, δε χωραει στην τσεπη, συνεπως καθισταται μη πρακτικη για "καθημερινη" χρηση.

 

εχοντας δουλεψει με τις περισσοτερες dslr ( και slr αλλα και rangefinders ) αυτο που εχω να καταθεσω ως προσωπικη γνωμη ειναι οτι καλυτερη ειναι η μηχανη που χρησιμοποιεις πιο ευκολα, την μεταφερεις ευκολοτερα και επιπλεον, ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο "εκφοβιστικη" για το θεμα που φωτογραφιζεις. ολα αυτα βεβαια, με την προυποθεση οτι τεχνικα πληροι καποια συγκεκριμενα στανταρντς, τα οποια οπως προανεφερα, καλυπτονται και με το παραπανω στην κατηγορια των 300-400 ευρω.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Αλλα μη μπερδευουμε τα Mpixels με την ποιοτητα της φωτογραφιας.

Τα Mpixels αφορουν μονο το μεθεγος της φωτο και οχι την ποοοτητα.

Δηλαδη καλυτερα μια μηχανη με λιγα Mpixels και ποιοτικο αποτελεσμα παρα το αντιθετο

 

σωστα!κλασσικο παραδειγμα η niko d40 με 6 mp...

 

http://www.pixel-peeper.com/cameras/?camera=403

http://www.flickr.com/cameras/nikon/d40/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα!κλασσικο παραδειγμα η niko d40 με 6 mp...

 

http://www.pixel-peeper.com/cameras/?camera=403

http://www.flickr.com/cameras/nikon/d40/

 

Ακριβως,την οποια D40 εχω και βγηκε και η ιδια με 10mp η οποια απ οτι διαβασα ειχε συγκριτικα πιο πολυ θορυβο εικονας λογω των πιο φωτοευαισθητων pixels (καθως ουσιαστικα σε ιδιο μεγεθος αισθητηρα μπηκαν σχεδον τα διπλασια στοιχεια).

Για μενα ακομη και τα 4mp μιας compact canon ixus που εχω ειναι υπεραρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτική ανταπόκριση παίδες! Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας. :)

 

Για να ξεκαθαρίσω κάποια σημεία:

 

1) Η δυνατότητα λήψης βίντεο υψηλής ποιότητας αποτελεί σημαντικό κριτήριο αγοράς. Βασικά ο φίλος μου θα ήθελε πολύ να τραβάει Full HD video η μηχανή που θα πάρει (όπως νομίζω κάνουν όλες οι μηχανές που ανέφερα στο αρχικό post).

 

2) Ο λόγος που σκέφτεται τις ακριβές compact είναι ότι έχουν πολύ δυνατό ζουμ. Δεν ξέρω πόσο απαραίτητο είναι βέβαια να έχεις μηχανή με δυνατότητα ζουμ 20x και 30x ή πόσο συχνά θα χρειαστεί.

 

3) Η λέξη "αναβάθμιση" περιγράφει αρκετά σωστά το στόχο που υπάρχει. Θέλουμε μια μηχανή που να μπορεί να λειτουργήσει πολύ καλά με τις αυτόματες ρυθμίσεις (ακόμα και σε συνθήκες κακού φωτισμού) και να δίνει και τη δυνατότητα για κάτι ακόμη καλύτερο αν αρχίσουμε να πειράζουμε ISO, κλείστρο, διάφραγμα και τα λοιπά.

 

4) Κανένα πρόβλημα για μεταχειρισμένη, το κακό είναι ότι ο φίλος δεν έχει ιδέα για το τί πρέπει να προσέξει κατά την αγορά μιας μεταχειρισμένης μηχανής.

 

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια guys!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Canon EOS 550D.

 

;D ;D ;D ;D

 

Με βάση όλα όσα έγραψες στο τελευταίο post.

 

Αν ψάξει λίγο θα τη βρει (με 18-55 φακό) λίγο πάνω από 500 ευρώ.

 

Να ΜΗΝ πάρει μεταχειρισμένη (ο φίλος σου, όχι κάποιος που ασχολείται αρκετά και για χρόνια).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Canon EOS 550D.

 

Εμ, εγώ το έλεγα από την αρχή!  ;D

Απλά θα πήγαινα στην EOS 600D (18-55IS ), λόγω ρυθμιζόμενης οθόνης.

Αυτά τα περίπου 150,00 € + παραπάνω, αξίζουν λόγω αυτού του feature!!!!

Σε video, η canon eos είναι άπαιχτη. (κοίτα που άρχισα να ψήνομαι και εγώ ;D )

Τι να λέμε τώρα , το Ηouse MD με  Canon EOS (5D Mark II βέβαια  :P) το "γυρίζουν".

Δεν το γυρίζουν με NIKON  :P ;D ;D

I rest my case!  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Canon EOS 550D.

 

;D ;D ;D ;D

 

Με βάση όλα όσα έγραψες στο τελευταίο post.

 

Αν ψάξει λίγο θα τη βρει (με 18-55 φακό) λίγο πάνω από 500 ευρώ.

 

Να ΜΗΝ πάρει μεταχειρισμένη (ο φίλος σου, όχι κάποιος που ασχολείται αρκετά και για χρόνια).

 

..εμείς δουλεύουμε με μια EOS 7D και μια 550D και με τους 15-85, 18-135, 10-21 και τον 18-55.

 

Σε ότι αφορά το video οι 2 μηχανές μπορώ να πω ότι δουλεύουν πανομοιότυπα...σε ότι αφορά το καθαρά φωτογραφικό μέρος η 7D προσφέρει σαφώς περισσότερες δυνατότητες και ευκολίες (σε ότι αφορά κυρίως τα μενού κλπ) καθώς και διπλάσια επεξεργαστική ισχύ σε ότι αφορά τον ρυθμό φωτό ανά δευτερόλεπτο.

Σε θέμα γούστου βρίσκω την 550d κάπως πιο ευδιάκριτη και focused σαν εικόνα

 

Σε θέμα κατασκευής...δεν συγκρίνοντε  :)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού ξανατονίσω ότι ΔΕΝ είμαι κατά κανέναν τρόπο ειδικός στη φωτογραφία (ζούσα με μια ειδικό για 3 χρόνια πάντως...  ::)), και ξαναπώ ότι απλά το έχω ψάξει ιδιαίτερα για τέτοιας κατηγορίας μηχανές:

 

Εμ, εγώ το έλεγα από την αρχή!  ;D

Απλά θα πήγαινα στην EOS 600D (18-55IS ), λόγω ρυθμιζόμενης οθόνης.

Αυτά τα περίπου 150,00 € + παραπάνω, αξίζουν λόγω αυτού του feature!!!!

Σε video, η canon eos είναι άπαιχτη. (κοίτα που άρχισα να ψήνομαι και εγώ ;D )

Τι να λέμε τώρα , το Ηouse MD με  Canon EOS (5D Mark II βέβαια  :P) το "γυρίζουν".

Δεν το γυρίζουν με NIKON  :P ;D ;D

I rest my case!  8)

 

Λάκη, η 600 δεν αξίζει τα 150 ευρώ. Το περιστρεφόμενο μαραφέτι δεν είναι κάτι το τρομερό (σε πραγματική χρήση). Και είναι πιο αργή και με οριακά χειρότερη ποιότητα εικόνας (σε φωτό). Για μένα, marketing tricks και gadgets.

 

Αλλά εντάξει, η 5D είναι τελείως άλλο φρούτο.  ;)

 

..εμείς δουλεύουμε με μια EOS 7D και μια 550D και με τους 15-85, 18-135, 10-21 και τον 18-55.

 

Σε ότι αφορά το video οι 2 μηχανές μπορώ να πω ότι δουλεύουν πανομοιότυπα...σε ότι αφορά το καθαρά φωτογραφικό μέρος η 7D προσφέρει σαφώς περισσότερες δυνατότητες και ευκολίες (σε ότι αφορά κυρίως τα μενού κλπ) καθώς και διπλάσια επεξεργαστική ισχύ σε ότι αφορά τον ρυθμό φωτό ανά δευτερόλεπτο.

Σε θέμα γούστου βρίσκω την 550d κάπως πιο ευδιάκριτη και focused σαν εικόνα

 

Σε θέμα κατασκευής...δεν συγκρίνοντε  :)

 

Η 550D είναι στην ουσία η "ερασιτεχνική" version ακριβώς της 7D. Πραγματικά έχει τη διπλάσια επεξεργαστική ισχύ (2 επεξεργαστές αντί για 1). Αυτό που γράφεις για την ευδιάκριτη εικόνα το έχω ακούσει κι'εγώ (και από επαγγελματίες) και μια επίσημη εξήγηση (?) ήταν πως η Canon περιμένει από τους χρήστες της 7άρας να επεξεργάζονται έτσι κι'αλλιώς τις φωτό τους ψηφιακά (post processing). Κουλό, αλλά αυτό έχω ακούσει...

 

Καλά, από θέμα κατασκευής, δεν ξεκινάει καν συζήτηση... Το σίγουρο είναι πως, με βροχή δεν βγαίνεις έξω με τέτοιες μηχανές (τύπου 550) ούτε γι'αστείο.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου