Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το περιστρεφόμενο μαραφέτι δεν είναι κάτι το τρομερό (σε πραγματική χρήση). Και είναι πιο αργή και με οριακά χειρότερη ποιότητα εικόνας (σε φωτό). Για μένα, marketing tricks και gadgets.

 

 

Ναι , αυτά είναι δικά μου κολλήματα , επειδή "τραβιέμαι" μόνος μου ;D ;D (και το καθιστά ψιλο- απαραίτητο ) . Αλλά που θα πάει, δεν θα βρω operator;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι , αυτά είναι δικά μου κολλήματα , επειδή "τραβιέμαι" μόνος μου ;D ;D (και το καθιστά ψιλο- απαραίτητο ) . Αλλά που θα πάει, δεν θα βρω operator;  ;D

 

Καλά, σοβαρολογείς; Όλες έχουν HDMI out, γιατί δε δίνεις την έξοδο σε ένα monitor της σειράς, να σε βλέπεις και με λεπτομέρειες που κόβουν την ανάσα;;;  :P ;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφα, βλέπω ότι οι απόψεις κατασταλάζουν στην EOS 550D. Φαίνεται ωραίο εργαλείο και πλήρες... ανεβαίνει χρηματικά βέβαια αλλά πιστεύω ότι ο ενδιαφερόμενος θα τα δώσει τα έξτρα χρήματα αν τα αξίζει!

 

@The Genius Loci

Ρε Bill, οι τιμές που βλέπω για την 550D (μιλάω για το kit με τον 18-55 φακό) κυμαίνονται περί τα 650 ευρώ. Εσύ πού την έχεις βρει με λίγο πάνω από 5 κατοστάρικα που λες;

 

 

Υ.Γ. Μιλώντας περί EOS 5D MkII, την είχε ένας πρώην συνάδελφος, μαζί με ένα μάτσο πανάκριβους φακούς. Δεν ξέρω αν ήταν η μηχανή ή ο φωτογράφος, πάντως είχα δει φωτογραφίες και βίντεο που δεν φανταζόμουν ότι μπορούσαν να βγουν από ερασιτέχνη...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Bill, οι τιμές που βλέπω για την 550D (μιλάω για το kit με τον 18-55 φακό) κυμαίνονται περί τα 650 ευρώ. Εσύ πού την έχεις βρει με λίγο πάνω από 5 κατοστάρικα που λες;

 

Ουπς, έχεις δίκιο, ~650 πάει μαζί με τον φακό.  :-\ Πιθανώς είχα δει κάποια τιμή για το σώμα μόνο... Πάντως με λίγο ψάξιμο ΣΕ ΜΑΓΑΖΙΑ (και όχι online), τη σήμερον ημέρα, και με παζάρια, μπορεί να πάρει τιμή κοντά στο 600άρι, άλλοι κάνουν 6 άτοκες δόσεις, κλπ.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά, σοβαρολογείς; Όλες έχουν HDMI out, γιατί δε δίνεις την έξοδο σε ένα monitor της σειράς, να σε βλέπεις και με λεπτομέρειες που κόβουν την ανάσα;;;  :P ;D ;D ;D

 

Όχι ωρέ, που να σούρνω και το Monitor.  :P ;D

 

 

Υ.Γ. Μιλώντας περί EOS 5D MkII, την είχε ένας πρώην συνάδελφος, μαζί με ένα μάτσο πανάκριβους φακούς. Δεν ξέρω αν ήταν η μηχανή ή ο φωτογράφος, πάντως είχα δει φωτογραφίες και βίντεο που δεν φανταζόμουν ότι μπορούσαν να βγουν από ερασιτέχνη...

 

Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το "συνάδελφο"…..το "μηχανάκι" αυτό σε κάνει μάγκα!  ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το "συνάδελφο"…..το "μηχανάκι" αυτό σε κάνει μάγκα!  ;) :D

 

Εδώ θα διαφωνήσω ελαφρώς, μιας και χρειάζεται αρκετό ψάξιμο για να "αποκαλυφθούν" οι αρετές ενός τέτοιου μηχανήματος.

 

Αλλά είναι σαν την κότα και το αυγό κατά τη γνώμη μου. Όπως μια κορυφαία κιθάρα εμπνέει έναν μέσου επιπέδου παίκτη να δώσει το καλύτερο, έτσι γίνεται και μ'αυτές τις κάμερες. Και σε τσιγκλάνε να το ψάξεις περισσότερο και να μελετήσεις.

 

Και γενικά με τη φωτογραφία (και το βίντεο) έχω καταλάβει πως αν "μπλέξεις" η πορεία είναι η ίδια όπως με τα όργανα. Γι'αυτό λέω να ξεκινήσει ο φίλος με κάτι καλό, όπου θα του μείνουν και κάποια πράγματα (φακοί, κλπ) γιατί αν κολλήσει, σε κανα χρόνο τον βλέπω να ψάχνει "μεταχειρισμένη 5D σε καλή κατάσταση"!  :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παρει την 550D. Θα την προτιμουσα και εγω υπερ της 600D, νομιζω δεν αξιζει τα εξτρα λεφτα.

 

Αν παει σε νεα canon με kit φακο, ο φτηνοτερος (και ο πιο αγιοβασιλιτικος) ειναι ο 18-55. Αν ειναι τυχερος, ισως βρει και καποιο αλλο kit σε αυτα τα λεφτα (ισως με τον 17-85). Μερικα μαγαζια βγαζουν που και που προσφορες προσπαθωντας να σπρωξουν τυχον stock kit lenses. Αν πετυχεις τιποτα τετοιο καλως, αλλιως ας ψαξει να βρει το kit με τον 18-55 κοντα 600 ευρω (μαλλον θα το καταφερει, ας ψαξει οπως ειπε ο TGL).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Παιδιά αγόρασα dslr την nikon d5100 καί θέλω να κάνω κάποια cover βίντεος για το youtube

η κυρίαρχη πρόταση είναι η προσθήκη του zoom h4n απλά μέχρι να βρεθούν χρήματα υπάρχει περίπτωση να μπορώ να συνδέσω την κονσόλα μου behringer pmp 6000 στο mic input της μηχανής?και αν ναί τή θα χρειαστώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά αγόρασα dslr την nikon d5100 καί θέλω να κάνω κάποια cover βίντεος για το youtube

η κυρίαρχη πρόταση είναι η προσθήκη του zoom h4n απλά μέχρι να βρεθούν χρήματα υπάρχει περίπτωση να μπορώ να συνδέσω την κονσόλα μου behringer pmp 6000 στο mic input της μηχανής?και αν ναί τή θα χρειαστώ ?

 

 

Γι΄αυτό που θέλεις να κάνεις χρειάζεσαι αυτό το «εξωτικό» καλώδιο  ;D ;D ;D.

 

 

Συνδέεις το tape out της PMP6000 στο mic input της Nikon

(Στα mic pre-amp settings της NIKON φρόντισε να είσαι  στο lower -νομίζω έχει 3 επίπεδα- επίλεξε το χαμηλότερο «low sensitivity (1)») *.

 

 

 

 

Παρ’ όλα αυτά  δεν θα το έκανα αυτό. Θα σου δουλέψει , αλλά για πολύ

καλλίτερο αποτέλεσμα   να συνδέσεις το behringer pmp 6000 με κάποιο laptop και να γράψεις μέσω κάποιου software ( στο laptop) το audio.

Μετά συγχρονίζεις audio me video σε κάποιο άλλο software.

 

Παρεμπιπτόντως ωραία μηχανή πήρες και για photo και για video.  :D

 

_______________________________________________________________

* Δεν νομίζω να απενεργοποιείται τελείως η προ ενίσχυση , που σημαίνει ότι «καρφώνεις» μια γραμμή (Line) σε είσοδο με προ ενίσχυση , οπότε μια παραμόρφωση θα την πάρεις.

rca_mini_jack.jpg.bd8221ac4a7e74dec563075ff3de7aa0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου