Προς το περιεχόμενο

Hardware vs. software με ολίγη από Vangelis


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

www.apple.com...και όπως λέει και ο φίλος μου ο Superfunk, έχουμε 2012! Εδώ δεν φοβάται ο γέροντας McLauglin...

O "γεροντας" McLaughlin δεν κανει και τιποτα φοβερο, ενα προγραμμα εχει ανοιχτο στο Macbook και την κιθαρα του.

Αυτο το κανει ο οποιοσδηποτε με ενα Macbook/Laptop.

Και ξεκολα λιγο απο το Mac (εχεις ποσοστα?? :P) ειπαμε καλα ειναι, αλλα μιλαμε για μη-dedicated μηχανημα, τι συγκρινεις τωρα?

 

βρές μου ένα hardware/real synth που να έχει τη ποιότητα και το αποτέλεσμα του Voices of Passion ;)

"A very varied and colorful 7.3GB collection of expressive, finely performed and beautifully recorded solo female vocal performances, all patiently waiting their chance to make it onto the soundtrack of Gladiator 2"

 

Τωρα καταλαβαινεις οτι συγκρινεις φρουτα με κρεας?  ::)

Τι να σου συγκρινω τωρα, μια βιβλιοθηκη με samples/VST app με ενα hardware synth/sampler?

Να σε ρωτησω καλυτερα αν εσυ μπορεις να μου βρεις μια βιβλιοθηκη ηχων/VST που να κανει οτι ενα hardware synth/sampler?

 

Μη το ψαχνεις, τα dedicated μηχανηματα_σε καθε τομεα, οχι μονο στη μουσικη_ειναι παντα πιο αξιοπιστα.e250cea5208edc070848a9bc4370ac65.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι συγκρινεις τωρα?

μα δεν υπάρχει καμμία σύγκριση...είναι πλέον αξίωμα ότι όποιος επαγγελματίας παίζει live και χρειάζεται υπολογιστή, παίζει με Mac...Δεν είναι θέμα ποσοστών, αλλά εσφαλμένης παρατήρησής σου περί κρασαρισμάτων...γιατί μας διαβάζουν και μικρά παιδιά.

 

Μη το ψαχνεις, τα dedicated μηχανηματα_σε καθε τομεα, οχι μονο στη μουσικη_ειναι παντα πιο αξιοπιστα.

Προφανώς, αλλά και περιορισμένων δυνατοτήτων σε αυτό που σχεδιάστηκαν.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, το θεμα μας δεν ειναι αν τα Mac ειναι καλα. Και ακομα και τα Mac μπορουν να κρασαρουν, εχεις μεινει λιγο πισω. Τα Mac δεν διαφερουν πλεον και πολυ απο τα PC, ενα απλο περασμα απο τα specs τους θα στο επιβεβαιωσει. Nothing really special my friend....cbd4060dc45930c18fd5e738719d51cd.gif

 

Προφανώς, αλλά και περιορισμένων δυνατοτήτων σε αυτό που σχεδιάστηκαν.

Ακριβως. Αυτο θελουμε, ενα αξιοπιστο μηχανημα να κανει καλα αυτο που εχει σχεδιαστει να κανει, και μονο αυτο.

Δεν θελω να παιξω Assassin Creed στο synth μου*, ουτε να δω το αλμπουμ με τις φωτος απο τις καλοκαιρινες διακοπες σε αυτο. ;D

 

 

 

 

*(αν και δεν θα ελεγα οχι σε κατι τετοιο...)

 

b1b1591e13dc852fcbbaa490c6eba0ec.png ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nothing really special my friend...

Σε λάθος άνθρωπο μιλάς my friend...Δεν είμαι της θεωρίας (τα τελευταία 30 χρόνια), για να διαβάζω στο Internet specks αλλά τα λοιώνω στη πράξη ;)

 

Ακριβως. Αυτο θελουμε, ενα αξιοπιστο μηχανημα να κανει καλα αυτο που εχει σχεδιαστει να κανει

Δεν διαφωνούμε...αυτό ακριβώς κάνει και ένας υπολογιστής...η σημερινή μουσική δημιουργία το αποδεικνύει ότι και να λέμε εμείς...

 

και παίζει παρ όλα αυτά και Assassin Creed ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το "κρασάρισμα" και pc vs mac κλπ κλπ δεν τίθεται θέμα.Μπορείς να τρέξεις οτιδήποτε σε pc η mac άψογα.(περισσότερη ανάλυση σε forum πληροφορικής :P)

Waterfall, τα αναλογικά synth τα ανέφερα όχι λόγο αξίας η ποιότητας ήχου αλλά από άποψη τεχνικής διαφοράς.

Δεν πιστεύω ότι κάποιος από εμάς ας πούμε θα μπορούσε να δουλέψει καλά σε ένα live με υπολογιστές.Και αυτό γιατί με το λογισμικό που υπάρχει στην αγορά συμφωνώ ότι δεν μπορεί να πετύχει σε ευελιξία.Για αυτό ξεκίνησα την συζήτηση με το όνομα του Παπαθανασίου (και του κάθε Παπαθανασίου) που επενδύουν χρήματα σε νέα μουσικά συστήματα.(θυμάμαι έβλεπα το oasys της korg τι έκανε με το hardware που έχει (και linux?) σε παραγωγή και παραμετροποίηση ήχου...αν οι αλγόριθμοι αυτοί έχουν φτάσει στο max για τα αυτιά μας.....αλλά και πάλι)

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, το θεμα μας δεν ειναι αν τα Mac ειναι καλα. Και ακομα και τα Mac μπορουν να κρασαρουν, εχεις μεινει λιγο πισω. Τα Mac δεν διαφερουν πλεον και πολυ απο τα PC, ενα απλο περασμα απο τα specs τους θα στο επιβεβαιωσει. Nothing really special my friend....cbd4060dc45930c18fd5e738719d51cd.gif

Ακριβως. Αυτο θελουμε, ενα αξιοπιστο μηχανημα να κανει καλα αυτο που εχει σχεδιαστει να κανει, και μονο αυτο.

Δεν θελω να παιξω Assassin Creed στο synth μου*, ουτε να δω το αλμπουμ με τις φωτος απο τις καλοκαιρινες διακοπες σε αυτο. ;D

 

 

 

 

*(αν και δεν θα ελεγα οχι σε κατι τετοιο...)

 

b1b1591e13dc852fcbbaa490c6eba0ec.png ;D

ΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΗΑΑΗ  ;D

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό ξεκίνησα την συζήτηση με το όνομα του Παπαθανασίου (και του κάθε Παπαθανασίου) που επενδύουν χρήματα σε νέα μουσικά συστήματα.

Ετσι. Ο Παπαθανασιου, εγω και 2-3 αλλοι συναδελφοι ριχνουμε πολλα χρηματα για να φτιαξουμε custom συστηματα. 8)

Αλλοι παλι (βλεπε Marathon) την παλευουν ακομα με συνηθισμενα μηχανηματα τυπου Mac και μερικα VST...f371dec3564e51b2d97803f7b59d60bc.gif

(αληθεια Marathon, γιατι αγορασες το Oberheim Matrix 1000 και δεν κατεβαζες καποιο Oberheim VST?

Ξερεις γιατι: hardware rules! ;D)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια Marathon, γιατι αγορασες το Oberheim Matrix 1000 και δεν κατεβαζες καποιο Oberheim VST?

Σιγά μην το αγόρασα...δανεικό από ένα φίλο που δεν το χρησιμοποιούσε ήταν...Ήθελα απλά να δώ, εάν δουλεύει καλύτερα από τα vsts με τη midi κιθάρα μου...

Και...-ατυχώς- δεν δουλεύει καλύτερα :'(...περιμένω λοιπόν το επόμενο hardware rules ;)

 

YΓ.Στο δε wavestation που και αυτό δανείστηκα...δεν είδα διαφορά στους ήχους και στο παίξιμο με πλήκτρο από το software

 

Αλλοι παλι (βλεπε Marathon) την παλευουν ακομα με συνηθισμενα μηχανηματα τυπου Mac και μερικα VST...

Aυτό είναι αλήθεια...άλλωστε όλοι κρινόμαστε από το αποτέλεσμα που παράγουμε με αυτά τα μηχανάκια...έτσι δεν είναι? ;D

Επειδή έχω πάρα πολλά κλιπς ανεβασμένα για να κριθώ στο Νoiz...περιμένω -ως ερασιτέχνης- με αγωνία κάποια δικά σου για να μάθω και κάτι από κάποιον που...

Ο Παπαθανασιου, εγω και 2-3 αλλοι συναδελφοι ριχνουμε πολλα χρηματα για να φτιαξουμε custom συστηματα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα... ;D

Εντάξει...άλλη χάρη έχει το hardware.Άλλα πολύ χώρος... :-\ Αν πάρω δεύτερα πλήκτρα δεν θα χωράω στο δωμάτιο  ;D

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε παιδιά... τι να κλάσουν τα κωλοPC... και τα παλιοMAC...

 

Εντάξει, είναι καλά για να σχεδιάζουμε... γέφυρες  ;D να κάνουμε επιστημονικές έρευνες, να κάνουμε χίλιες δυο επαγγελματικές εφαρμογές, αλλά όταν έρθει η ώρα της μουσικής...

 

ΜΑ ΤΙ ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ!

 

Προσωπικά δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑ στούντιο που να μην έχει σε πρώτη γραμμή το PC ή το MAC. Εντάξει, καμιά φορά θα παίξει και καμιά μπομπίνα  ;D για το ονόρε  ;D, αλλά αυτά τα... παιχνιδάκια σε στυλ workstation, σε ΚΑΝΕΝΑ στούντιο δε λειτουργούν σα workstation. Σα πηγές ήχου ίσως, σα workstation πάλι όχι.

 

Την σήμερον ημέρα όποιος δε στηρίζει την παραγωγή του σε PC/ MAC πολύ απλά χάνει την επαφή με τα καλύτερα innovations του σήμερα. ΑΝ κάποιος έχει ωριμάσει όσο ο Vangelis, και δε χρειάζεται κάτι καινούργιο, αυτό είναι άλλο θέμα. Μπορεί κάποια hardware να είναι εύχρηστα, αν και συνήθως δεν είναι, αλλά από εκεί και πέρα τα πάντα είναι θέμα ήχου. Και αν π.χ. χρειάζεται κάποιος το voices of passion ή οποιαδήποτε άλλη από τις ΦΟΒΕΡΕΣ βιβλιοθήκες ήχου για PC, τότε πάει για PC. Απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου