Προς το περιεχόμενο

Marshall ValveState VS30R vs MG30DFX


iconn6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι απαντησεις δικες σας!

Ποιος ειναι καλυτερος?!?!

 

Θα έλεγα "κανένας απ τους δύο" αλλά αυτή είναι κλασσική ατάκα. Δεν είναι και οι καλύτεροι στην κατηγορία τους, ειδικά όταν στα ίδια χρήματα υπάρχουν οι peavey vypyr 30 κι άλλοι modelling amps αλλά και διάφοροι καλοί & μικροί λαμπάτοι.

  Έχοντας ακούσει και τους 2, πιστεύω ο νέος marshall mg30 είναι πολύ καλύτερος του παλιού valvestate σε ήχο. Ο vs30 έχει ψευτοclean καθαρό που δε λέει και πολλά και βρώμικο που δε λέει τίποτα. ΔΕΝ έχει λυχνίες μέσα, μη σε μπερδέψει το όνομα, καμιά σχέση σε ήχο με τους λαμπάτους marshall.

Ο MG 4 30w, προσπαθεί περισσότερο στα καθαρά και στα βρώμικα έχει πολύ ωραιότερο γκάζι. O νεότερος(4ης γενιάς) MG έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, oι παλιοί MG είχαν λιγότερα κανάλια και έχαναν σε γκάζι. Από ποιότητα κατασκευής, ο παλιός vs30 μάλλον υπερέχει (δεν έχει ανεμιστηράκια κλπ) αλλά αν σ' ενδιαφέρουν τα κανάλια και οι ήχοι, τότε πήγαινε για το νέο mg.

http://marshallamps.com/product.asp?productCode=MG30FX

 

Σε κάθε περίπτωση κάνε καλή έρευνα αγοράς γιατί υπάρχουν διαμάντια στα ίδια χρήματα ή μπορεί να τους βρεις πολύ φθηνότερα σε used.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα, αλλά όποτε ακουγεται το ονομα valvestate, οι κιθαριστες σκανε στα γέλια...

 

Σε διαφορετικές στιγμες και χωρις να γνωρίζονται μεταξυ τους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα, αλλά όποτε ακουγεται το ονομα valvestate, οι κιθαριστες σκανε στα γέλια...

 

Ο freerock1974 (ή κατά κόσμον Σταύρος) πάντως με Valvestate έγραψε τα κομμάτια του album του ''free as a rock'' (αν και δεν είναι ο ''κανονικός'' του Μarshall, αυτός που χρησιμοποιεί στα live κ.τ.λ. - απλά του έκατσε καλύτερα στην ηχογράφηση αν δεν κάνω λάθος..)

 

Και αν oι κιθαρίστες ακούσουν το άλμπουμ..δεν θα σκάσουν στα γέλια...αλλά στα δάκρυα (χαράς).  ;)

 

Δεν λέω ότι ο ενισχυτής είναι και γαμώ... αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα, αλλά όποτε ακουγεται το ονομα valvestate, οι κιθαριστες σκανε στα γέλια...

 

Σε διαφορετικές στιγμες και χωρις να γνωρίζονται μεταξυ τους :P

 

Έχω δύο παρατηρήσεις για τους εν λόγω κυρίους:

 

1) Υπάρχει ένα μηχανάκι που το λένε Valvestate 8008, είναι τελικός σε rack μορφή. Παρά την ηλικία του παραμένει ένα από τα πιο χρήσιμα εργαλεία για κάποιον που δουλεύει με rack προενισχυτή και προσωπικά τον συστήνω (μεταχειρισμένο) σε οποιονδήποτε. Μεγάλοι δε κιθαρίστες, έχει τύχει να το χρησιμοποιήσουν για wet/dry rigs.

 

2) Υπάρχει ένα ακόμα μηχανάκι που λέγεται JMP-1 και πολλοί που κοιτάνε αφ'υψηλού τους Valvestate το έχουν αναγάγει σε θρησκεία. Ενώ είναι μια... valvestate προενίσχυση με MIDI control και μερικά κυκλώματα ακόμα (εκτός αν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που πιστεύει ακόμα ότι JMP είναι... λαμπάτη προενίσχυση).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να πω οτι εχω τον valvestate και δεν εχω τρελαθει και παρα πολυ..ισως εκανα λαθος που βιαστικα να παρω αυτον..ομως τον βρηκα σε πολυ καλη τιμη και σε παρα πολη κατασταση..στα 80 ευρω μεταχειρισμενο..αλλα δεν ξερω θα προτιμουσα κατι πιο αγριο και γκαζιαρικο!τι εχετε να μου προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να πω οτι εχω τον valvestate και δεν εχω τρελαθει και παρα πολυ..ισως εκανα λαθος που βιαστικα να παρω αυτον..ομως τον βρηκα σε πολυ καλη τιμη και σε παρα πολη κατασταση..στα 80 ευρω μεταχειρισμενο..αλλα δεν ξερω θα προτιμουσα κατι πιο αγριο και γκαζιαρικο!τι εχετε να μου προτεινετε?

 

Αν τον πήρες 80 ευρώ, οκ. Κι εγώ κάπου τόσο είχα δώσει και δε θα έδινα παραπάνω. Πράγματι, gain δεν έχει πολύ και μάλιστα "τζιτζικίζει" λίγο στο overdrive.

 

 

Για τα παιδιά που είπαν για τους valvestate 8080 και το JMP-1, είναι η μέρα με τη νύχτα αυτά τα μηχανήματα και ο vs30 combo. Ο combo vs30 είναι μάλιστα πολύ υποδεέστερος του vs65r. Αυτό διότι τα vs15, vs30 μοντέλα δεν ήταν παρά μόνο solid state πάμφθηνες κυκλωματικές υλοποιήσεις με μόνο ένα τσιπάκι για το καθαρό και το βρώμικο κανάλι που μάλιστα δεν έχει gain, δυναμικές κλπ.

Ο jmp1 αλλά και όλοι οι μεγαλύτερης ισχύος valvestates έχουν λυχνίες, είναι σχετικά καλοί υβριδικοί ενισχυτές με πολύ καλύτερη σχεδίαση και πάρα πολλά υποκυκλώματα ήχου. Ίσως είναι από τους πιο νορμάλ υβριδικούς που κυκλοφορούν μαζί με τους vox vt κλπ.

O 8008 τελικός δεν έχει λυχνίες(βέβαια δεν έχει κανάλια overdrive κλπ ως τελικός) αλλά είναι μια καλή υλοποίηση με διακριτά τρανζίστορ (όχι μόνο chip Κλπ), καλής ποιότητας υλικά και καλά σχεδιασμένος. Πάλι καμιά σχέση με το vs30 που έχει μόνο ένα tda2050 τσιπ για τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου