Προς το περιεχόμενο

Ποιά πεταλιέρα για σύνδεση direct στο P.A. ;


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου Loci το blonde έχει στο Thomman 199 ευρώ 

 

Αλλού κάνει φτηνότερα, αν το ψάξεις, αλλά βγαίνουν συχνά και μεταχειρισμένα.

 

Μιας και ρωτάς για φτηνο-μηχανήματα, όπως το Pocket Pod και το V-amp, θα πρέπει να κάνεις σαφές τι προϋπολισμό διαθέτεις, αλλά και τι ποιοτικές απαιτήσεις. Συνήθως αυτό που περιγράφεις έχει νόημα για τους περισσότερους ως backup λύση.

 

Στην κατηγορία τιμής κάτω των 200 ευρώ, το μόνο που έχω δοκιμάσει στις συνθήκες που αναφέρεις, και απέδωσε πολύ καλά, ήταν το G3.

 

Μια άλλη λύση, που πάει λίγο πιο μακριά βέβαια, είναι αυτό:

 

http://www.traynoramps.com/products.asp?type=4&cat=56&id=439

 

Είναι κανονικός ενισχυτής, με 2-3 εφφέ, που σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ κάποια καμπίνα που θα βρίσκεται στο χώρο, αλλά να στείλεις και από το line out του στην κονσόλα.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν πρώην κάτοχος pocket pod θα έλεγα όχι για live...

 

για πρώτη γνωριμία με τα εφέ είναι μια χαρά αλλά η αλλαγή των ήχων γίνεται από το "σταυρό" στην πρόσοψη και άντε άλλαξέ το εν ώρα live

 

απλά δεν πρόκειται να συμβεί...

 

+ότι δεν μπορείς να συνδυάσεις όπως θέλεις τα εφέ παρά με συγκεκριμένους συνδυασμούς

 

+ ότι οι ήχοι αλλάζουν ένας ένας οπότε αν δεν κάνεις στρατηγικό σχεδιασμό της σειράς των ήχων σου πας χαμένος....

 

αυτά από πλευράς θαψίματος από μένα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό --> http://www.thomann.de/gr/palmer_pepamp.htm που το ανέφερες κιόλας φαίνεται φθηνή και καλή λύση :) Δεν το έχω δόκιμάσει για να σου πω τη γνώμη μου αλλά ψάξ' το και διάβασε κάνα review --> http://www.google.gr/search?hl=el&safe=off&biw=1920&bih=1028&q=PALMER+POCKET+AMP+review&oq=PALMER+POCKET+AMP+review&aq=f&aqi=g-L1&aql=&gs_sm=e&gs_upl=2745l6727l0l7069l19l19l6l12l17l0l287l287l2-1l1l0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό --> http://www.thomann.de/gr/palmer_pepamp.htm που το ανέφερες κιόλας φαίνεται φθηνή και καλή λύση :) Δεν το έχω δόκιμάσει για να σου πω τη γνώμη μου αλλά ψάξ' το και διάβασε κάνα review --> http://www.google.gr/search?hl=el&safe=off&biw=1920&bih=1028&q=PALMER+POCKET+AMP+review&oq=PALMER+POCKET+AMP+review&aq=f&aqi=g-L1&aql=&gs_sm=e&gs_upl=2745l6727l0l7069l19l19l6l12l17l0l287l287l2-1l1l0

 

Ωραίο!! Το είχα δει παλιότερα στον Thomann και μου το θύμισες. Νομίζω είναι ό,τι πρέπει για τη δουλειά, αρκεί βέβαια ο "χαρακτήρας" του να ικανοποιεί τον OP.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα σας ευχαριστω ολους παιδια για τις απαντησεις και το χρονο σας !

@uN_eNfaNt_Gate :το V amp 3 αν ειναι το θελω οπως λεει και ο gdevelek μονο για προσομοιωση ενισχυτη και καμπινας και απο κει να τρεχει στην κονσολα . Και ουτε καν ολα τα μοντελα ενισχυτων θελω με ενδιαφερουν μονο τα καθαρα οπως τα Fender , Vox , Roland κτλ . Πως τα παει με αυτες τις προσομοιωσεις ?

@Genius Loci: Το G3 που λες φανταζει καλη λυση αν το βρω και λιγο πιο φθηνα απο κανενα ebay ,  μηπως εχεις δοκιμασει και καποιο αλλο απο αυτη τη σειρα της Zoom πιο φθηνο που να μου κανει για τη δουλεια που θελω . Το Tech 21 το εχω βρει ( To Blonde ) στο  Εbay στα 160 αλλλα απο οτι τσεκαρα η πιο πολλοι δεν στελνανε Ελλαδα τη συγκεριμενη μαρκα . Και γω ουσιαστικα σαν buckup λυση κατα καποιο τροπο τη θελω αυτη την πατεντα αλλιως εχω το vox μου και ολα καλα !

@funky bassman  : ξερεις που μπορω να δοκιμασω το palmer ?

@hot sauce : δεν θελω να αλλαζω ηχους απο το pocket pod απλα να εχω μια προσομοιωση καθαρου ενισχυτη και καμπινας και απο κει να στελνω στην κονσολα .

 

Μεχρι στιγμης απο θεμα χρηματων και χρηστικοτητας το palmer μοιαζει το καλυτερο αλλα το θεμα ειναι να το δοκιμασω και καπου αν γινεται .  Επισης μπορω να δοκιμασω το V amp 3 ( ξερει κανεις το που ? ) για να δω αν μου κανει αφου η τιμη του για αυτα που κανει ειναι τζαμπα ( αν τα κανει σχετικα  καλα ) . Θα δω και το Tech 21 αν και ειναι ψηλο εκτος μπατζετ μηπως ακουγοντας με αναγκασει να πουλησω κανενα νεφρο και να το παρω ! :P

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hot sauce : δεν θελω να αλλαζω ηχους απο το pocket pod απλα να εχω μια προσομοιωση καθαρου ενισχυτη και καμπινας και απο κει να στελνω στην κονσολα .

ε δεν αξίζει να το πάρεις με όλα αυτά τα εφέ που κουβαλάει πάνω του (που δεν είναι και τα καλύτερα που μπορείς να βρεις, κάτι το οποίο ισχύει και για τις εξομοιώσεις καμπινών)

 

καλύτερη λύση φαίνεται το palmer που είναι εξειδικευμένο για τη δουλειά που το θέλεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/signal-processors/di-boxes/palmer-pdi-09.html

Στείλε mail στον Παναγόπουλο να δεις αν το έχει στο μαγαζί... Και ρώτα αν μπορείς να το δοκιμάσεις...  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω και το Tech 21 αν και ειναι ψηλο εκτος μπατζετ μηπως ακουγοντας με αναγκασει να πουλησω κανενα νεφρο και να το παρω ! :P

 

έχω το behringer gdi21 που κοστίζει ελάχιστα, μπορείς να το δοκιμάσεις αν θες

 

προσομοιώνει fender σαφώς καλύτερα απο το v-amp2 που είχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@uN_eNfaNt_Gate :το V amp 3 αν ειναι το θελω οπως λεει και ο gdevelek μονο για προσομοιωση ενισχυτη και καμπινας και απο κει να τρεχει στην κονσολα . Και ουτε καν ολα τα μοντελα ενισχυτων θελω με ενδιαφερουν μονο τα καθαρα οπως τα Fender , Vox , Roland κτλ . Πως τα παει με αυτες τις προσομοιωσεις ?

  Tα καθαρά του vox ακόμα kai με λίγο gain μου άρεσαν (του ac15 περισσότερο από του ac30).

  Από την άλλη, τa Fender και Roland δε με ενθουσίασαν.Η προσπάθεια για modelling του Dumble είναι συμπαθητική, από την άποψη πως περισσότερο είναι ένα ωραίο καθαρό, παρα ότι όντως μοιάζει με Dumble.

 

  Αν θέλεις, με την πρώτη ευκαιρία, μπορώ να σου γράψω κάποια δείγματα από το v-amp3.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου