Προς το περιεχόμενο

Ποιά πεταλιέρα για σύνδεση direct στο P.A. ;


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια . Ενδιαφερομαι να παρω καποια μηχανηματακι , πεταλακι ξερω κτλ ετσι ωστε να μπορω να παιξω λαιβ χωρις ενισχυτη και εξηγουμαι . Σε αρκετα απο τα γνωστα Αθηναικα μαγαζια που παιζω ( μεσαιας ας το πουμε κατηγοριας ) εχει καποιους backline ενισχυτες που ειναι της πλακας . Για αυτο αναγκαζομαι και κουβαλαω τον ενισχυτη μου ( Vox AC30CC1 ) . Ωστοσο καποιες φορες δεν γινεται πες το , βαριεμαι πες το , δεν παιζω με καμια μπαντα που να γουσταρω ασχημα και παιζω για τα φραγκα ( που καποιες φορες ειναι και λιγα ) πες το , δεν χοραει ενισχυτη ο χωρος που παιζω πες το κτλ . Οποτε ανγκαζομαι να παιξω στην καλυτερη σε σαπιους ενισχυτες και ο ηχος να ειναι εντελως χαλια και να ξενερωνω !

Οποτε ψαχνω ενα μηχανημα ψηφιακο αναλογικο δεν εχω θεμα προτεινετε μου εσεις καλυτερα ετσι ωστε να συνδεω το pedalboard μου πανω εκει και απο εκει να τρεχει στην κονσολα . Γενικα δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα αφου αυτο ας πουμε ειναι μια λυση αναγκης και θα χρησιμοπειται αν δεν εχω φερει τον δικο μου ενισχυτη και αν ο Backlne ενισχυτης ειναι εντελως μουφα ( Μarshall Mg series κτλ )

Εχω βρει  σε αναλογικα :

-Tech 21 Blonde ( Μου φαινεται λιγο ακριβο για αυτο που θελω )

-Τech 21 Gt-2 (To ιδιο με πανω )

-Behringer  V tone guitar ( ανριγραφη το Gt2 απο οτι καταλαβαινω , αξιζει ? )

-Palmer Pocket amp ( δεν ξερω τιποτα για αυτο )

Σε ψηφιακα :

-Line 6 Pod 2

-Line 6 Pocket pod  (εχει καποια διαφορα με το 2 ? )

-Behringer V amp 3 (εχει την ποιοτητα της Line 6 ? )

Τα καλο με τα podoηδη ειναι οτι εχουν πιο πολλα μοντελα ενισχυτων και αμα λαχει ηχογραφεις και στο pc κτλ .

Δεν εχω δοκιμασει κανενα απο ολα τα μηχανηματα απλα εχω ακουσει ηχογραφημενα αποτελεσματα του Pod Xt και μου αρεσαν πολυ .

Εαν καποιος εχει εμπειρια στα μηχανηματα αυτα η εχει κατι αλλο να προτεινει παρακαλω πολυ ας μου προτεινει κατι !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ολα τα εφε θα τα παιρνω απο το pedal board μου το μονο που θα χρησιμοποιω ειναι amp και cab models

 

Αν δεν θέλεις καθόλου εφφέ επιπλέον, τότε πάρε ένα Character του γούστου σου.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειχα σκεφτει αρχικα αλλα και τα 200 euros που το ζητανε μου φαινονται λιγο πολλα . Ειναι και οι εποχες δυσκολες και εχω κατα νου και καποια αλλα κομματια εξοπλισμου που μου ειναι πιο απαραιτητα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για αυτό που περιγράφεις έχω δοκιμάσει προσωπικά τα εξής:

 

1) το Behringer GDI21

2) το Line 6 pocket pod

3) το TRI AC της Tech 21

4) το Liverpool της Tech 21 (ίδια "οικογένεια" με το Blonde που προτείνεις).

 

To Liverpool με άφησε μακράν πιο ικανοποιημένο από όλα τα άλλα.

Το setup μου είναι line6 m9 > Liverpool (ή ένα από τα υπόλοιπα) > Κονσόλα. Το m9 το χρησιμοποιώ σαν ένα μικρό pedalboard για όλα τα εφφέ, ακόμα και για παραμόρφωση, και η χρήση για την οποία ήθελα το liverpool ήταν σαν ένας καθαρός "ενισχυτής" στο τέλος της αλυσίδας. Όλα τα υπόλοιπα ήθελαν πολύ ψάξιμο για να βγάλω έναν ήχο που ήταν ικανοποιητικός και σε καμία περίπτωση δεν συγκινούσε. Με το liverpool αντιθέτως μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά ο direct ήχος του, είτε clean είτε με παραμόρφωση από το m9. Επίσης το liverpool ακούγεται θαυμάσια στην είσοδο ή στο preamp in του Fender Hot Rod Deluxe μου.

 

Με λίγα λόγια από αυτά που έχω ακούσει ως τώρα προτείνω δαγκωτό κάποιο character παρόλη τη λίγο πιο φουσκωμένη τιμή του, πιστεύω ότι θα μπορείς να του βρεις και χρήση για μπροστά από τον ενισχυτή σου, και επίσης γράφουν πολύ όμορφα direct.

 

Αν και για να περιπλέξω λίγο το θέμα, τσέκαρε και τα παρακάτώ  ;D

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/Daily/News/Bleeding_Cowboys_Releases_Anonymous_Amp_AA_DI_Boxes.aspx

 

http://www.carlmartin.com/product_rock_bug.htm

 

http://www.amtelectronics.com/products/amt_legend_amp_series/amt_f-1_legend_amps_pedal/

 

http://www.amtelectronics.com/news/amtchameleon_cab_cn-1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνουν λιγώτερο από 200 ευρώ αλλά γενικά χρησιμοποιούνται από πολλούς με επιτυχία.

 

Αν ήθελες και 1-2 εφφέ, θα σου πρότεινα το G3, φυσικά αυτό θα το έκανα γιατί ως γνωστόν "τα παίρνω" από τη Zoom. Το G3 έχει XLR out, παρεμπιπτόντως.

 

Αν έχεις κάποιο πεταλάκι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν preamp (και να πάρεις τη χροιά του ήχου από εκεί) τότε μπορεί να τα βγάλεις πέρα και με κάποιο DI/cab sim, όπως το H&K Red Box.

 

 

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Loci το blonde έχει στο Thomman 199 ευρώ 

Φίλε lowly worm τα καλουδια που προτείνεις είναι λίγο φτηνότερα στα 150 ευρώ , όμως ξέρεις που μπορώ να τα δοκιμάσω το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν όλα στη χώρα μας οπότε τι γουρούνι στο σακί ?? το pocket pod τι λέει ? το v amp 3 το ζει τσεκάρει κανείς . Το καλό με αυτό μου φαίνεται ότι είναι Ότι μπορεί να έχεις διαφορετικούς ενισχύτες και μπορείς να στείλεις ένα βισμα στην κονσόλα και ένα στον σάπιο back line ενίσχυτη για να τον έχεις μονιτορ . Αυτό που λες ότι το Tech 21 δένει ωραία με τον fender σου είναι καλη φάση αλλα μπροστά σε μουφα τρανζιστορ ενίσχυτη πως ακούγεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Behringer V amp 3 (εχει την ποιοτητα της Line 6 ? )

Ως κάτοχος του v-amp3 να αναφέρω πως με το ζόρι έχω φτιάξει 2-3 αξιοπρεπείς ήχους ενισχυτών (για τα εφέ δε μπαίνω στον κόπο καν να αναφερθώ, γιατί είναι επιεικώς μετριότατα).

Πάντως,στις αγγελίες παίζουν κατά καιρούς πεταλάκια της σειράς character κοντά στο 100ρικο.

Γιατί δεν κοιτάς και εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος του v-amp3 να αναφέρω πως με το ζόρι έχω φτιάξει 2-3 αξιοπρεπείς ήχους

 

ο ΟΡ χρειάζεται ένα μικρό μέρος των όσων κάνει το vamp3:

 

- καθαρή κυρίως ενίσχυση

- προσομοίωση καμπίνας

- DI

 

γι' αυτά είναι πιθανό να επαρκεί

 

Ολα τα εφε θα τα παιρνω απο το pedal board μου το μονο που θα χρησιμοποιω ειναι amp και cab models

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου