Προς το περιεχόμενο

Ποιά πεταλιέρα για σύνδεση direct στο P.A. ;


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Genius Loci: Το G3 που λες φανταζει καλη λυση αν το βρω και λιγο πιο φθηνα απο κανενα ebay ,  μηπως εχεις δοκιμασει και καποιο αλλο απο αυτη τη σειρα της Zoom πιο φθηνο που να μου κανει για τη δουλεια που θελω.

 

Ναι, είχα και ένα G2, αλλά για τη δουλειά που το θέλεις δε σου κάνει. Το G3 (και το κόστος του) έχει νόημα αν χρησιμοποιήσεις και άλλα χαρακτηριστικά του, π.χ. USB για ηχογράφηση, κάποια εφφέ που μπορεί να θέλεις (μερικά reverb και delays είναι απίστευτα, έχει και κάποια περίεργα φίλτρα, κλπ).

 

Εγώ βλέπω σαν πιο λογική λύση το Palmer, με την προοπτική ότι δουλεύει όπως φαίνεται στα βίντεο και στα χαρτιά. Είναι μια κόπια Sansamp επί της ουσίας, όπως είναι και το Behringer το οποίο είχα για ένα φεγγάρι και θα σε συμβούλευα να μείνεις μακριά. Η Behringer βγάζει μερικά πράγματα εξαιρετικά, αλλά αυτό δεν είναι ένα απ'αυτά.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο οτι ειδα την Palmer την φερνει το Guitar Store στο site τους δεν εχει το pocket amp , ωστοσο θα παρω τηλ να ρωτησω . To Gdi21 τελικα αξιζει η οχι να του ριξω ενα βλεφαρω εαν το βρω πουθενα ( μαλλον για κανενα Καγμακη το κοβω ) . Το V amp 3 και καλα δεν ειναι καλύτερο απο αυτο του βιντεο που μου στελνεις φιλε ? ( Οπου τα αποτελεσματα δεν συγκινουν ειναι η αληθεια , αλλα εγω θελω πολυ λιγα πραγματα απο αυτο το μηχανακι ) .Για το Pod 2.0 τι αποψη επικρατει ? Καλυτερο του V amp3 , γιατι αραγε η Line 6 συνεχιζει και το βγαζει ενω υπαρχει το Pod HD και ενω θα μπορουσε να εχει κρατησει σα φτηνη εναλλακτικη το Pod Xt ας πουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το Guitar store δεν εχει το pocket amp οποτε η τυφλη παραγγελια απο εξω αλλιως Behringer gdi21 . Δευτερα θα παω να δοκιμασω αυτο και το Vamp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πεταλακια της Boss που κανουν modelling σε bassman και deluxe reverb παιζουν απευθειας σε κονσολα ? Εχουν cab sim η γινεται με καπιο αλλο εξαρτημα να αποκτησουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς EHX μεριά έριξες καμιά ματιά ή δε σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο?

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_solid_state_guitar_heads.html

 

Πάντως στις αγγελίες ίσως βρεις κάτι οικονομικό:

http://smart.noiz.gr/listings.php?page=1&keyword=sansamp&category=11

http://smart.noiz.gr/details.php?id=69122

και ίσως και κάτι σαν το AMT να σου κάνει τη δουλειά σου:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=64326

 

http://amtelectronicsusa.com/productpagecaliforniasound.html

 

φυσικά, δεν έχω σχέση με τους πωλητές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε un_enfact_gate το ehx που μου στελνεις απο οτι λεει ειναι σαν ενισχυτακι τσεπης και πρεπει να το συνδεσεις σε καμπινα απο οτι λεει . Αρα μαλλον δεν παιζει με την μια στην κονσολα , οποτε δεν νομιζω οτι μου κανει . Απο τα μεταχειρισμενα το Leeds μοιαζει ωραιαο αν και δεν το χω ακουσει αλλα εψαχνα κατι πιο κοντα σε Fender - Vox .

Noizy τα 150 ευρω χωρις μεταφορικα για το Amt οπως εχω προαναφερει δεν μπορω να τα δωσω ευκολα .

 

Oι Λυσεις που εχω μεχρι στιγμης κατα νου ειναι

-To gdi21 της Behringer αν και πρεπει να το δοκιμασω και οι γνωμες στο φορουμ ειναι διαφορετικες . Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι λιγο την Behringer σαν μαρκα . Ενα Eq πεταλακι που ειχα παρει παλια , μου ηρθε με κομενο το καλωδιο για μπαταρια . Αλλα ενα απλο di που εχω το di20 ειναι μια χαρα . Επισης κατι nearfield monitors που εχει ενας φιλος ειναι μια χαρα , οποτε ισως παιζει το προιον .

-To Vamp3 αλλα ισχυει οτι και παραπανω , βεβαια το οτι μπορεις να εχεις διαφορα μοντελα ενισχυτων , ωστε να βρεις το δικο σου ειναι καλη φαση , οπως και οτι εχει και reverb και ετσι μπορω να βαζω και την ακουστικη μου πανω ( εχω ενα ξεχωριστο reverb , digitech rv-7 , για την ακουστικη )

-Θα τσεκαρω στο vibrato στα εξαρχεια για μεταχειρισμενο Gt-2 η καποιο Character series .

-Η Λυση καποιο modelling πεταλακι της Βοoss (πχ Fender deluxe reverb ) μαζι με ενα di με cab sim επισης με ψηνει . Απο Thomann το Fdr-1 μαζι με το Behringer GI100 ULTRA-G

= 117 ευρω . Και το καλο ειναι οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις σκετο το πεταλακι μπροστα σε μουφα ενισχυτη ( βεβαια τα αποτελεσματα ποιος ξερει ποια θα ειναι ?? ) .Ομως αυτη η Λυση ειναι εφικτη ?

-Αν κανει καπιοιος φιλος παραγγελια Thomann να παρω το pocket amp στα τυφλα και οτι γινει !

 

- Τελος μεσα στον ολα χαμο περασε απο το μυαλο αν περιμενω λιγο ( το ποσο εξαρτατι απο το αν τα λαιβ που συζηταμε αυτον τον καιρο με το σχημα μου γινουν η οχι τελικα . ) , να παρω μια μικρη σχετικα φτηνη πεταλιερα και να κουβαλαω μονο αυτη . Nα συδεω μονο αυτη με την ηλεκτρικη , αλλα το κακο ειναι οτι θα "χασω" ολους τους ηχους του pedalboard καθως και την ευκολια του . Και απο αυτη να παιρνω και λιγο Reverb για την ακουστικη . Μου φανηκαν ενδιαφερουσες η Boss Me-70, Me-25 η Tonelab ex και η zoom G3 μαζι ισως και με καποια απο τα πεταλια μου . Αυτη η λυση ειναι ακριβωτερη αλλα ετσι δεν θα δωσω παραπανω χρηματα για τροφοδοτικα , di , switchers κτλ και θα κουβαλαω και πιο λιγο . Επσιση και με τα ακουστικα οργανα που παιζω θα μπορω να βαλω οποιο εφε μου ρθει χωρις περιορισμο . Αυτο βεβαια μπορω να το κανω και με το V amp3 αν τα αποτελεσματα ηχητικα τουλαχιστον ειναι κοντινα χρησιμοποιωντας και τα αγαπημενα μου πεταλια .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο βεβαια μπορω να το κανω και με το V amp3 αν τα αποτελεσματα ηχητικα τουλαχιστον ειναι κοντινα χρησιμοποιωντας και τα αγαπημενα μου πεταλια .

 

  Αν θέλεις, με την πρώτη ευκαιρία, μπορώ να σου γράψω κάποια δείγματα από το v-amp3.  :)

:)

κατά το βραδάκι, μπορώ να στα έχω έτοιμα.Αν θέλεις γράψε για ποιους ενισχυτές ενδιαφέρεσαι και με ποιες ρυθμίσεις και εφέ και θα δω τι μπορώ να κάνω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ φίλε . Θα με ενδιέφεραν οι twin , deluxe ,vox , Roland , κατα βάση και ίσως οι Hiwatt και bluesbreaker . Όλοι όσο το δυνατό καθαρότερο και με ενδιαφέρουν και τα βαθια και το chorus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου