Προς το περιεχόμενο

Ελληνική δισκογραφία: Συμπτώσεις ή αντιγραφές;


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δεν το ήξερα αυτό.

 

Εξάλλου,αν ήμουν ο ιδιοκτήτης του noiz.gr θα έσβηνα το συγκεκριμένο post εγώ ο ίδιος προσωπικά,όχι για κάποιον άλλο λόγο,αλλά μόνο από σεβασμό προς τον άνθρωπο,ο οποίος ήταν μάλιστα ανήλικο παιδί όταν βίωσε (άμεσα ή έμμεσα,δεν έχει καμία απολύτως σημασία) αυτό το (τραγικό) περιστατικό.Δεν θα μου άρεζε να το έβλεπα αυτό -το προσωπικό μου βίωμα- σε ένα forum αν ήμουν στη θέση του.(Ούτε και εσένα μάλλον)

 

Πρόσεξε,δεν λεώ -ούτε ξέρω- αν ισχύει ή όχι αυτό που έκανες "quote".Μήπως να το ξανασκεφτόσουν και να το έσβηνες από μόνος σου;  ;)

 

Τα βιογραφικά και τα παραλειπόμενα της ζωής του Φοίβου βρίσκονται σε κοινή θέα και έχουν δημοσιευτεί στο παρελθόν πολλάκις. Ηταν δε κάποια εποχή στο προσκήνιο των μέσων καθώς είχε απασχολήσει την κοινή γνώμη το συγκεκριμένο γεγονός. Κάτι που μπορεί να μην ξέρεις λόγω του νεαρού της ηλικίας σου. Αποψη μου είναι πως δεν έχουν χώρο σε μια συζήτηση στο Noiz και κακώς αναφέρθηκαν. Αλλά βασίζονται σε γεγονότα και σαν τέτοια αναφέρθηκαν. Επίσης διαφωνώ με πολλές άλλες απόψεις και δεν επεμβαίνω να τις διαγράψω. Ας κάνει ο καθένας την "δουλειά" του όσο καλά γνωρίζει (διασταυρώνοντας πηγές εν προκειμένω) και ας αποφεύγουμε τις υποδείξεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 213
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

:-\

 

ασε που το κομματι αυτο ,περναει και  ενα μηνυμα 'ταξικα ρατσιστικο ' και αυτο που υποτιθεται οτι πρεσβευει κατα την γνωμη μου ειναι 'παραχαραξη της αληθειας ' .

 

ισχυει η ισχυε το ακριβως αντιθετο απο οτι περιγραφει το κομματι

 

η κλασσικη ελληνιδα κορη που 'τα εχει' (η 'τα ειχε )  , ουδεποτε θα δωσει αξια σε gucci-a και αλλα αφου αποτελει μερος της καθημερινοτητας της , ενω ο  κλασσικος ελλην 'λαικος μαγκας ' που δεν 'τα ειχε' και  περιγραφει το κομματι  , 'κυνηγουσε' το ρουχο φιρμα , ακολουθουσε ολες τις τελευταιες μοδες ,επαιρνε δανειο για να παρει bmw (τυχαια μαρκα ) με σκοπο να πεισει για την κοινωνικη του ανοδο τον περιγυρο του .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα εχεις γραψει ΕΣΥ,απλα υποκλινομαι (και φυσικα εχεις το ελευθερο να σχολιαζεις οσο θες)

 

;D

Οχι... αλλά τα συγκεκριμένα θα ήθελα πολύ να τα είχα γράψει... αν ασχολιόμουν ποτέ με το λαϊκό ρεπερτόριο.  ;)

 

Παρόλα αυτά ούτε τα συγκεκρμένα δεν θα χαρακτήριζα ως "ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ".

 

Οταν από τόσα ταλέντα μέσα σε ένα φόρουμ δεν έχεις ένα "χιτ" που ψάχνεις, μήπως σημαίνει οτι αναζητάς την αλήθεια σε λάθος βάση;

 

Κανείς δεν ενδιαφέρεται να αγωνιστεί σε άλλο άθλημα από αυτό που τον ενδιαφέρει. Αθλητισμός είναι όλα, αλλά και οι χειρότεροι ποδοσφαιριστές πληρώνονται καλύτερα από τους καλύτερους π.χ. του μαραθωνίου!!!

Σύμφωνα με τη δική σου λογική η επιτυχία μετριέται σε χρήμα

 

Θα σε ρωτήσω το εξής:

 

Εστω οτι

α) γράφεις ένα τραγούδι με όλη σου την ψυχή. Κάποια στιγή σε ένα livάκι το παίζεις και βλέπεις οτι το ολιγοπληθές κοινό σου ενθουσιάστηκε και σου ζητά πληροφορίες.

 

β) αντιγράφεις ένα ξένο τραγούδι ή γράφεις πρόχειρα ένα τραγουδάκι με 30 φορές το ρεφραίν, αλλά ένα ολόκληρο σύστημα το έχει κάνει ήδη εμπορική "επτυχία" πριν καν το παραδώσεις και κονομάς τρελά.

 

Σε ποιά από τις 2 περιπτώσεις η ευχαρίστησή σου θα ήταν μεγαλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι

α) γράφεις ένα τραγούδι με όλη σου την ψυχή. Κάποια στιγή σε ένα livάκι το παίζεις και βλέπεις οτι το ολιγοπληθές κοινό σου ενθουσιάστηκε και σου ζητά πληροφορίες.

Βοήθησέ με...μέχρι τη κάποια στιγμή, πώς βιοπορίζεσαι?

Εάν η απάντηση είναι αόριστη, πάς κατευθείαν στο 2

β) αντιγράφεις ένα ξένο τραγούδι ή γράφεις πρόχειρα ένα τραγουδάκι με 30 φορές το ρεφραίν, αλλά ένα ολόκληρο σύστημα το έχει κάνει ήδη εμπορική "επτυχία" πριν καν το παραδώσεις και κονομάς τρελά.

Πές μου τώρα...

Σε ποιά από τις 2 περιπτώσεις η ευχαρίστησή σου θα ήταν μεγαλύτερη;

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Κανείς δεν ενδιαφέρεται να αγωνιστεί σε άλλο άθλημα από αυτό που τον ενδιαφέρει. Αθλητισμός είναι όλα, αλλά και οι χειρότεροι ποδοσφαιριστές πληρώνονται καλύτερα από τους καλύτερους π.χ. του μαραθωνίου!!!

 

 

Pretty good point.

 

 

 

Εστω οτι

α) γράφεις ένα τραγούδι με όλη σου την ψυχή. Κάποια στιγή σε ένα livάκι το παίζεις και βλέπεις οτι το ολιγοπληθές κοινό σου ενθουσιάστηκε και σου ζητά πληροφορίες.

 

β) αντιγράφεις ένα ξένο τραγούδι ή γράφεις πρόχειρα ένα τραγουδάκι με 30 φορές το ρεφραίν, αλλά ένα ολόκληρο σύστημα το έχει κάνει ήδη εμπορική "επτυχία" πριν καν το παραδώσεις και κονομάς τρελά.

 

Σε ποιά από τις 2 περιπτώσεις η ευχαρίστησή σου θα ήταν μεγαλύτερη;

Αν και το δίλημμα τίθεται πολύ περιοριστικά, έτσι όπως τίθεται, σαφώς το β. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η μουσική κατηγορία έχει να μας παρουσιάσει πολλούς άξιους επιχειρημτίες, αλλά όχι μεγάλους συνθέτες...

Η καθημερινή διαβίωση δεν τα ξεχωρίζει...Οι λογαριασμοί γράφουν ένα νούμερο που πρέπει να πληρωθεί και όχι εάν είσαι άξιος επιχειρηματίας ή μεγάλος συνθέτης.

 

ΥΓ Αγνόησε τα σχόλιά μου εαν είσαι...έως 18 χρόνων. ;)

 

Pretty good point.

ξαναδείτε το για να καταλάβετε ότι δεν ισχύει. ;) 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθησέ με...μέχρι τη κάποια στιγμή, πώς βιοπορίζεσαι?

Εάν η απάντηση είναι αόριστη, πάς κατευθείαν στο 2Πές μου τώρα...

 

Εχεις δίκιο

 

Επρεπε να γράψω οτι θεωρούμε ως δεδομένο οτι το θέμα επιβίωσης είναι λυμένο για οικονομία της κουβέντας.

 

Αλλάζω την ερώτηση ως εξής:

 

Σε ποιά από τις 2 περιπτώσεις η δημιουργική μουσική ευχαρίστησή σου θα ήταν μεγαλύτερη;

 

και

 

Σε ποιά από τις 2 περιπτώσεις η δημιουργική μουσική προσφορά σου θα ήταν μεγαλύτερη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

ξαναδείτε το για να καταλάβετε ότι δεν ισχύει. ;) 8)

 

Φυσικα και ΔΕΝ ισχυει απολυτα, γι' αυτο ειπα "point'' και ουχι "fact'' ;)

 

Απλα καποιες μουσικες ειναι αντικειμενικα (για διαφορους λογους) πιο εμπορικες απο αλλες και ισως η επιτυχια σε αυτες "πιο ευκολη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιά από τις 2 περιπτώσεις η δημιουργική μουσική ευχαρίστησή σου θα ήταν μεγαλύτερη;

 

και

 

Σε ποιά από τις 2 περιπτώσεις η δημιουργική μουσική προσφορά σου θα ήταν μεγαλύτερη;

 

Θεωρώ ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δημιουργός...δεν ξεκινάει με τη λογική του προσφέρω στο κόσμο...Δεν γίνεται να υπάρχουν τόσο καβαλλημένοι (εκτός εάν δεν έχουν σώας τας φρένας).

Θεωρώ λοιπόν ό ένας δημιουργός προσφέρει (ευχαριστιέται κατ εσέ) στον εαυτό του.

Εάν η δουλειά του έχει απήχηση, προσφέρει στο (τραπεζικό) λογαριασμό του...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου