Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λάμπας σε προενίσχυση ή ...κάτι αλλο?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα αγορασα εναν καινουριο ενισχυτη μπασου SWR Black Beauty σχεδον μισοτιμής απο Β-Stock. O ενισχυτης παιζει να ηταν στοκ καμια 3-4 χρονια.

Οταν παιζω μερικες φορες βγαζει εναν ηχο buzzzzzz απο το ηχειο ακομα και στις χαμηλες εντασεις, ειδικα οταν αυξανω το Gain (χωρις ομως να ξεφευγω απο τα όρια του preamp clip).

Υποπτευομαι οτι φταιει η λαμπα στην προενισχυση και ηρθε ωρα για αλλαγη.

Φοραει 12ΑΧ7Α.

Ειναι λογικο να θελει αντικατασταση μια λαμπα στην προενισχυση λογω χρονου και οχι λογω χρησης?

Εννοω οτι και χωρις να παιζεις πρεπει μετα απο καποια χρονια να την αλλαξεις?

Ή μηπως φταει κατι αλλο στον ενισχυτη?

Αν τελικα φταει η λαμπα εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη?

Γενικα προτιμω ζεστους vintage ηχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιως ειναι το ευκολοτερο πραγμα για τσεκαρισμα βαλε μια 12ΑΧ7 λυχνια,ολες καλες ειναι για τετοιους και καλα υβριδικους ενισχυτες. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πήρες SWR? ::)

Γιατι που ειναι το προβλημα? Ο ηχος του ειναι καταπληκτικος!

Και vintage ηχους μου βγαζει και πιο μοντερνους αναλογα τι θελω.

Απο ηχοχρωματα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Το οτι μου αρεσουν οι vintage και ζεστοι ηχοι δεν σημαινει οτι δεν χρειαζομαι και τους πιο μοντερνους!

Εκτος απο αυτο το θεματακι με το tube το οποιο θα λυθει ευκολα κατα τα αλλα ο ενισχυτης αυτος ειναι απλα για μενα οτι χρειαζομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι που ειναι το προβλημα? Ο ηχος του ειναι καταπληκτικος!

Κανένα πρόβλημα...Στον ήχο ισχύει αυτό περί κολοκυθόπιτας! Απλά μου έκανε εντύπωση και το σχολίασα... Στα αυτιά μου οι SWR είναι για πιο μοντέρνα πράγματα (και δεν μπορώ να τους μαζέψω από πουθενά) Μην αρπάζεσαι!!! ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα...Στον ήχο ισχύει αυτό περί κολοκυθόπιτας! Απλά μου έκανε εντύπωση και το σχολίασα... Στα αυτιά μου οι SWR είναι για πιο μοντέρνα πράγματα (και δεν μπορώ να τους μαζέψω από πουθενά) Μην αρπάζεσαι!!! ;)

 

οχι οχι δεν αρπαζομαι! :)

απλα δεν μου αρεσει οταν διαβαζω οτι εκεινο το οργανο κανει μονο για εκεινο τον ηχο, ο ταδε ενισχυτης κανει μονο για μοντερνους ηχους κλπ.

Με τις αναλογες ρυθμισεις και πανω απο ολα το αναλογο παιξιμο τα παντα κανουν για τα παντα. Αυτη ειναι η γνωμη μου, σεβαστη ομως και οποιαδηποτε αντιθετη. Απλα διαφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου