Προς το περιεχόμενο

Παίζοντας με 2 lead κιθάρες


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρομαι που συμμετείχαν και άλλοι συνφορουμίτες.

 

Προφανώς και γνωρίζω ότι σε μεγαλύτερες ορχήστρες οι κατηγορίες οργάνων αλληλοσυμπληρώνουν με μελωδίες η μια την άλλη.

Εννοούσα όμως lead παίξιμο από ομοειδή όργανα.

Στην περίπτωση μου οι κιθάρες.

 

Το video που παρέθεσε ο φίλος odis13 είναι πιο κοντά σε αυτό που εννοώ, με την έννοια ότι οι μελωδικές γραμμές δεν είναι γραμμικά εξαρτημένες, αλλά ανεξάρτητες.

Οι riot, και άλλες μπάντες αυτής της μουσικής, έχουν αρμονία στα solo/lead.

Δεν εννοούσα αυτό.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έχω την εντύπωση πως στην post rock γίνεται, σχετικά, συχνά, με τις δύο κιθάρες να παίζουν, η μία σε ψηλή και η άλλη σε χαμηλή οκτάβα ή μία καθαρά και η άλλη distorted.

 

σχεδόν off topic: με 2 φωνές το πρωτοάκουσα στο "Ζεϊμπέκικο" του Δ.Σαββόπουλου, όπου διηγείται 2 ιστορίες, ταυτόχρονα, έχοντας ως βάση κάποιους κοινούς στίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έχω την εντύπωση πως στην post rock γίνεται, σχετικά, συχνά, με τις δύο κιθάρες να παίζουν, η μία σε ψηλή και η άλλη σε χαμηλή οκτάβα ή μία καθαρά και η άλλη distorted.

νομιζω οτι δεν εννοει αυτο !!! αυτο που περιγραφεις ειναι διφωνίες

 

π.χ. εγω σε ενα κομματι μου εχω χρησημοποιησει τα ακορντα αναποδα απο 2 κιθαρες δλδ

1 κιθαρα: A,B,G,F#

2 κιθαρα: F#,A,B,G

::) ::)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Φίλε μου σε γενικές γραμμές θα πω απλά τι πιστεύω σαν κιθαρίστας:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ lead και rythm αν δεν τις ορίσει (ποιός άλλος) ΕΣΥ!!!!

Το lead και rythm υπήρξε και υπάρχει ακόμα σε μπάντες σε φάση "α αυτός παίζει τα βασικά ακόρτνα και riff και ο άλλος Τρίτες τετάρτες πέμπτες οκτάβες παρασκευές και σάββατα και σολο".

Το να παίξει κάποιος lead σημαίνει ότι αυτός θα είναι η βασική μελωδία στο κομμάτι και ο άλλος θα συμπληρώνει.

Για μένα, όταν 2 κιθάρες συμπληρώνουν η μία την άλλη με οποιοδήποτε τρόπο πέραν του η "ρυθμικη" να παίζει ό,τι ακριβώς και το μπάσο (που τότε κανονικά θα πρέπει να μπαίνει η ταμπελίτσα), είναι και οι δύο αν θες "lead".

Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει ο διαχωρισμός αυτός όμως!

Και στις δύο μπάντες μου κάνουμε εναλλαγές στα σολο, αλληλοσυμπληρώματα άσχετα με το μπάσο και γενικά παράξενα πράματα, παρ'ολα αυτά υπάρχει πάντα η ταμπέλα "lead" για κάποιο λόγο...

Εκεί που θέλω να καταλήξω: είναι μόνο 2 ταμπέλες. Επίσης, τελευταίο και κλείνω, αυτό που μαλλον ήθελες να πεις είναι κάτι σε φάση dream theater με 2σολία κιθάρες/πλήκτρα, και μπάσο να κρατάει τα ρυθμικά. Παρ'ολα αυτά μόνο ο Petrucci "θεωρείται" lead.

Κάνε εκεί τις συνθέσεις, φτιάξε πράγματα που γουστάρεις, κ στείλε μετά κ κανα link να ακούσει ο κόσμος :)

Καλή συνέχεια :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοεί ο threadstaster, ρε παιδιά o ανθρωπος έβαλε periphery και μια post rock μπαντα και σείς λέτε για dream theater και riot?

 

Απ όσο μπορώ να αντιληφθώ πάντως από τα κομμάτια που έβαλες, θες σημεία που οι ρυθμικές να μην παίζουν με τον "κλασσικό" τρόπο, αλλά τα ριφφ που παίζουν να έχουν περισσότερη μελωδία, παρά 5ες και τσου-κου-τσου-κου. Σωστα?

 

edit: Τώρα είδα ότι είναι 2 μηνών θέμα  ;D

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου