Προς το περιεχόμενο

Απ: Πόσο δυνατά παίζετε κιθάρα σε διαμέρισμα?


inquisitor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι για μένα. Τα emoticons τα χρησιμοποιώ για το σκοπό που επιτελούν και τίποτα άλλο!

 

Δεν θυμαμαι σε ποιανου ποστ τα ειδα απλα σε καποιου μου φανηκα να κρυβουν μια ειρωνια και ενα "μισος" και μου ξυνισε... βαριεμαι τωρα να παω να δω αμα ησουν εσυ ή καποιος αλλος sorry :P you got the point ομως...

 

Καλα αυτο με τον κλανιαρη ηταν επειικως απαραδεκτο :P ελπιζω να το εβαλες μονο και μονο για να γελασουμε :P

 

Τους Stomps τους θαυμαζω απιστευτα πολυ! Δυστυχως εχω παει μονο σε μια συναυλια τους μεχρι στιγμης και εχω ξετρελαθει! Με εβαλε σε σκεψεις για το θεμα "ειναι τα κρουστα μελωδικα?" (καλα αμα ανοιξει τετοιο ποστ στο νοιζ... καηκαμε! 100+ σελιδες thread)

 

On topic τωρα:

ειπαμε οτι ειναι εως 90db ωρες μη κοινης ησυχιας περα απο το αν αυτο ειναι ηθικο ή οχι... για ωρες κοινης ησυχιας σου προτεινω απλα ή να μν παιζεις ή να φορας ακουστικα...

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

db ώρες κοινής ησυχίας και μη γνωρίζουμε?

 

 

δεν έχει και πολλή σημασία και να το μάθεις, η αστυνομία δεν έρχεται ποτέ με ντεσιμπελόμετρο...  ούτε ο γείτονας θα κρίνει με τέτοιο όργανο αν θα σου παραπονεθεί...

 

αν θες να καταλάβεις αν ενοχλείς, καλύτερα πήγαινε σε δωμάτιο με το οποίο μοιράζεσαι ένα τοίχο, ή σε πάνω/κάτω όροφο όσο παίζει κάποιος άλλος και σίγουρα θα πάρεις μια πολύ καλή ιδέα για το πώς θα αντιδράσει ένας (λογικός) γείτονας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει και πολλή σημασία και να το μάθεις, η αστυνομία δεν έρχεται ποτέ με ντεσιμπελόμετρο...  ούτε ο γείτονας θα κρίνει με τέτοιο όργανο αν θα σου παραπονεθεί...

 

αν θες να καταλάβεις αν ενοχλείς, καλύτερα πήγαινε σε δωμάτιο με το οποίο μοιράζεσαι ένα τοίχο, ή σε πάνω/κάτω όροφο όσο παίζει κάποιος άλλος και σίγουρα θα πάρεις μια πολύ καλή ιδέα για το πώς θα αντιδράσει ένας (λογικός) γείτονας

 

+147,9837

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

db ώρες κοινής ησυχίας και μη γνωρίζουμε?

Αν και είσαι λίγο off topic, βλέπε να μαθαίνεις:

Σύμφωνα με τη Αστυνομική Διάταξη 3 του 1996 οι ώρες μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας είναι οι εξής:

Κατά τη θερινή περίοδο από 15:00 έως 17:30 και από 23:00 έως 07:00.

Κατά τη χειμερινή περίοδο από 15:30 έως 17:30 και από 22:00 έως 07:30.

Θερινή περίοδος, λογίζεται το χρονικό διάστημα από την 1 Απριλίου έως την 30 Σεπτεμβρίου.

Χειμερινή περίοδος, λογίζεται το χρονικό διάστημα, από την 1 Οκτωβρίου έως την 31 Μαρτίου.

 

Για τα db όπως παρατηρείς υπάρχουν πολλές απόψεις:

Άλλοι λένε ότι άμα είσαι ιδιοκτήτης "λάλα το μέχρι θάνατο" και αν είσαι ενοικιαστής να παίζεις τα βλέφαρά σου!

Άλλοι λένε 70db ή 90db.

Καλού-κακού μη το πας πάνω από 50 σε κατοικημένες περιοχές ή πάνω από 30 σε σχολεία μη σε γράψει η τροχαία.

 

On topic το θέμα μας είναι αυτό! ;D ;D ;D

 

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπό, εγαμίθι κε πσόφησε! 500 σελίδες από το μεσημέρι!

 

Έχετε πλάκα, και δεν το λέω ειρωνικά. Οι μεν με το ντεσιμπελόμετρο και οι δε που κουνούν το δάκτυλο αυστηρά σαν γέροι του Μάπετ Σόου!

 

Δεν χρειάζεται ντεσιμπελόμετρο για να μην ενοχλείς το γείτονα, κοινή λογική χρειάζεται. Αν βέβαια ο γείτονας ορίζει σαν ενόχληση απλώς το να σε ακούσει να παίζεις (ή να αναπνέεις και γενικώς το ότι υπάρχεις) τότε δεν γαμιέται κι αυτός να πάμε για ύπνο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

db ώρες κοινής ησυχίας και μη γνωρίζουμε?

 

Θα σου πρότεινα να μη βασιστείς στο γράμμα του νόμου σ'αυτές τις περιπτώσεις. Παρεμπιπτόντως το θέτεις σωστά: μερικοί πιστεύουν ότι τις ώρες μη-κοινής ησυχίας (ή κοινής φασαρίας, αν θέλεις) μπορείς να κοπανάς όσο θέλεις. Λάθος. Πάνω από κάποια db, εμπίπτεις στις διατάξεις περί βιομηχανικού θορύβου και, αν ο γείτονας διαθέτει δικηγόρο τόσο καλό όσο ο δικός μου, θα σε τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί.  ;)

 

Κάπου είχα βρει τις διατάξεις, έχουν δημοσιευτεί και στο Noiz πιο παλιά, αλλά βαριέμαι να ψάξω τώρα.

 

Έχουν ειπωθεί πολλά σωστά κατά τη γνώμη μου στο παρόν thread, όπως και αρκετές παλαβομάρες και διάφορες politically correct παρλαπίπες, οπότε θα ήθελα να συνοψίσω αναφέροντας και την προσωπική μου εμπειρία:

 

1) Δεν ενοχλούν μόνο οι μουσικοί. Και κάποιος που ενοχλεί με θόρυβο, μπορεί να μην το αντιλαμβάνεται. Το πρόβλημα ξεκινάει με το "έτσι γουστάρω" από τη στιγμή που θα το πληροφορηθεί και μετά.

 

2) Δυστυχώς δεν ευθυνόμαστε εμείς που η γιαγιά είναι άρρωστη, το παιδί διαβάζει για τις πανελλήνιες ή οποιοδήποτε άλλο θέμα έχει ο γείτονας. Θα πρέπει, στο βαθμό που μπορούμε, να το σεβαστούμε πάντως. Πολύ σύντομα θα βρεθούμε στη θέση του, ίσως.

 

3) Όλα όσα γράφονται αφορούν διαμερίσματα. Έμενα σε, ας πούμε πολυκατοικία, στην ουσία σπίτι με 4 διαμερίσματα, για πάνω από δεκαετία. Αν εξαιρέσεις 1-2 φορές που είχα θέμα με τον ιδιοκτήτη των υπολοίπων διαμερισμάτων, πλην του δικού μου, δεν μου έκανε ποτέ παρατήρηση κανείς. Αλλά (α) δεν έπαιζα δυνατά κάθε μέρα αλλά ας πούμε 5-6 φορές το μήνα, αν υπήρχε ανάγκη (β) δεν ενόχλησα ποτέ σε ώρα κοινής ησυχίας, (γ) ανέχτηκα τις 2-3 φορές το μήνα που κάποιος γείτονας είχε πάρτυ, έβλεπε με τους φίλους του το ντέρμπυ κλπ, ακόμα και ΣΕ ώρες κοινής ησυχίας.

 

4) Πρόσφατα μετακόμισα σε μονοκατοικία, και ΕΝΑΣ από τους λόγους ήταν για να μην ενοχλώ και να μην ενοχλούμαι. Δεν το προτείνω βέβαια σαν λύση, αλλά αναρρωτιέμαι πόσοι είναι διαθετημένοι να πληρώσουν, ας πούμε, 50-100 ευρώ μεγαλύτερο ενοίκιο για κάτι τέτοιο. Ή να επενδύσουν σε μια ηχομόνωση του χώρου (αν πρόκειται να τον εκμεταλευτούν για χρόνια, πάντοτε μιλώντας για ενοικιαζόμενο)

 

5) Δεν ενοχλούν μόνο οι κιθαρίστες, ελπίζω να μη βρεθείτε με γείτονα που μαθαίνει βιολί, σαξόφωνο, τρομπέτα γιατί θα παρακαλάτε να είχατε γείτονα τον πιο καφρομεταλλά που κυκλοφορεί. Επίσης σκεφτείτε τι γίνεται με τις μίξεις, αν κάνετε ηχογραφήσεις. Για να γίνουν σωστά πρέπει να υπάρχει κάποια ένταση. Καμμιά φορά έρχομαι στη θέση κάποιου που υποχρεώνεται να ακούει το ίδιο ρεφραίν 60 φορές...

 

6) Αντιλαμβάνομαι ότι είναι μια κάπως μεταφυσική εμπειρία για κάποιους το να παίζουν σε εντάσεις που προκαλούν απώλεια συνείδησης, αλλά (νομίζω το είπε ο govan πιο πάνω) καλό είναι να προστατεύουμε την ακοή μας. Προσωπικά γλύτωσα από κάποια χρόνια σε σκυλάδικα, δεν σκοπεύω να κουφαθώ τώρα.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να κανω μια ερωτηση,για τη λυση που προταθηκε για τα προβατζιδικα...δηλ μπορω τωρα εγω να φυγω απο το σπιτι και να παω σε προβατζιδικο να κανω 1-2 ωρες προβα μονος μου????Δεν ειναι πολυ λογικο,ουτε εχουμε ολοι μας μπαντες...!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να κανω μια ερωτηση,για τη λυση που προταθηκε για τα προβατζιδικα...δηλ μπορω τωρα εγω να φυγω απο το σπιτι και να παω σε προβατζιδικο να κανω 1-2 ωρες προβα μονος μου????Δεν ειναι πολυ λογικο,ουτε εχουμε ολοι μας μπαντες...!

 

Αναλόγως με το που μένεις, κλπ, υπάρχουν χώροι που μπορείς να νοικιάσεις με το μήνα. Ενδεχομένως μαζί με άλλους μουσικούς, για να σας βγαίνει φτηνότερα. Κάποιος για τον οποίο η ένταση είναι ζωτικός παράγοντας, ή είναι απολύτως αδύνατον να παίζει στο σπίτι του (και για άσχετους με το θόρυβο λόγους), νομίζω θα μπορούσε να δει αυτή τη λύση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως με το που μένεις, κλπ, υπάρχουν χώροι που μπορείς να νοικιάσεις με το μήνα. Ενδεχομένως μαζί με άλλους μουσικούς, για να σας βγαίνει φτηνότερα. Κάποιος για τον οποίο η ένταση είναι ζωτικός παράγοντας, ή είναι απολύτως αδύνατον να παίζει στο σπίτι του (και για άσχετους με το θόρυβο λόγους), νομίζω θα μπορούσε να δει αυτή τη λύση.

Δεν ηξερα οτι γινεται κατι τετοια το οποιο μαλιστα ευννοει την καλλιτεχνικη επικονωνια,την ουσιαστικη μελετη και γιατι οχι και τη συναψη μπαντας... ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου