Προς το περιεχόμενο

Προτείνετέ μου ένα master keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα τωρα, τα περισσοτερα απο αυτα που προταθηκαν εδω δεν τα λες και Master Keyboard, πες τα controllers να εισαι μεσα.

Οταν μιλαμε για Master/Mother Keyboard παμε σε κατι τετοιο:

 

Copy%20of%20VX7_top.jpg

 

www.thomann.de/gr/cme_vx7_demo.htm

 

http://www.cme-pro.com/products-list/product-vx.html

 

Αν δεν εχει 4x MIDI out τι Master keyboard ειναι?... ;D

 

Η CME παντως εχει παρα πολυ καλη φημη στα Master/Controller keyboards, κι ας ειναι Κινεζικη εταιρεια.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω Loci, πως εκει οι διαφορές είναι λεπτες, οποτε αποφασίζεις στο τι σου καθεται καλα στο ματι, στο χέρι, και στις απαιτήσεις.

 

Δες, το θέμα των βαρυκεντρισμένων ας πούμε, δεν πρόκειται να το καταλάβω, αν είναι full ή semi ας πούμε. Είναι σαν να σας πω εσάς να καταλάβετε διαφορές στην αίσθηση ενός καλού μπράτσου από ένα εξαιρετικό.

 

Για τους controllers ψήνομαι. Αρκεί να μην είναι πολύ απαιτητικό να τους σετάρω σε επίπεδο DAW και plugins. Ας πούμε χρησιμοποιώ το Studio Drummer της NI, και αν μπορούσα να αναθέσω pads εύκολα, θα με βόλευε. Επίσης δεν καταλαβαίνω αν γίνεται να χρησιμοποιείται το keyboard για transpose control μέσα στο DAW γενικά (το Reaper, στην περίπτωσή μου). Απλά ανεβάζεις ένα MIDI map και καθάρισες; Ή είναι πιο πολύπλοκο;

 

Επίσης με ενδιαφέρει πολύ η αξιοπιστία, καθώς είναι κάτι έξω από τα νερά μου και θέλω απλά "να παίζει σωστά". Δεν είναι κιθάρα που, και κάτι να μην πάει καλά, μπορώ να επέμβω κάπως.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τωρα, τα περισσοτερα απο αυτα που προταθηκαν εδω δεν τα λες και Master Keyboard, πες τα controllers να εισαι μεσα.

 

Βασικά λάθος διατύπωση εκ'μέρους μου... Ουσιαστικά για controller ενδιαφέρομαι.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καταλαβα :)

Δεν μου λες, γιατι θελεις να εχει MIDI out? Συνδεεις κατι πανω σε αυτο? Γιατι το M-Audio Oxygen 49 πχ δεν εχει MIDI αλλα η USB του βγαζει MIDI σημα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καταλαβα :)

Δεν μου λες, γιατι θελεις να εχει MIDI out? Συνδεεις κατι πανω σε αυτο? Γιατι το M-Audio Oxygen 49 πχ δεν εχει MIDI αλλα η USB του βγαζει MIDI σημα.

 

Ναι, θέλω να το χρησιμοποιώ και με εξωτερικά modules. Έχω και ένα USB to MIDI μαραφέτι, αλλά προτιμώ να έχει εξόδους το keyboard.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι γεγονός: το M-Audio Keystation 49 που είχα για χρόνια, τα έπαιξε. Αρκετά πλήκτρα δεν παίζουν, και γενικά παρουσιάζει αλλόκοτη συμπεριφορά, όποτε γουστάρει.

 

Δεν έχω παράπονο, τα λεφτά του τα έβγαλε...

Γιατί δεν το επισκευάζεις να σου κρατήσει άλλα τόσα χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και για ενα πολυ σοβαρο μηχάνημα:  CME UF50 (περι τα 200€)

http://www.cme-pro.com/en/product-detail.php?product_id=2

 

Το οποιο δεχεται και expansion καρτες προσομοίωσης moog, b4 κτλ. και στελνει και wireless midi 8)

 

 

καλησπερα και απο μενα.

ερωτηση neeq:

βγαζει 2 UF η CME ?

γιατι βλεπω οτι το ενα φοραει την καρτα απο την μανα του προφανος την waldorf nano

μετα δινει για το UF και VX την New Expansion board "NeoSynth" for VX/UF Keyboard

 

επιδει με ενδιαφερει ενα 88 βαρυκεντρισμενο mastrer keyboard της CME και ειμαι αναμεσα σε VX\V2 στο UF waldorf nano.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός: το M-Audio Keystation 49 που είχα για χρόνια, τα έπαιξε. Αρκετά πλήκτρα δεν παίζουν, και γενικά παρουσιάζει αλλόκοτη συμπεριφορά, όποτε γουστάρει.

Μένω άφωνος

 

Το M-audio Oxygen 49 το σκεφτεσαι? Ειναι ουσιαστικα το keystation με περισσοτερα καλουδια, φτηνο, απλο στη χρηση και αρκετα ποιοτικη κατασκευη.

 

Συγγνωμη,ισως καταντησω κουραστικος αλλα πιστευω οτι εχω κατι σαν καθηκον...Δεν εχω δει κανενα ποιοτικο midi maudio ρε δε μπα να ναι και axiom (το παλιο),πειτε με γκαντεμη,οτιδηποτε.Ποια ποιοτητα κατασκευης?Καταρχας σε χαμηλη τιμη (100+)δεν βλεπεις ποιοτητα,και η ειρωνια της maudio ειναι οτι κατασκευαζει με την ιδια ποιοτητα και τα ακριβα της πληκτρα.

 

 

Εφοσον αναφερθηκε keyboard με 250 ευρω,αν τελικα υπαρχει αυτη η προοπτικη καταθεσης,θα προτεινα να τσεκαριστει και το http://www.thomann.de/gr/cakewalk_a500pro.htm .Δεν λεω οτι ειναι καλυτερο απο τα αλλα,εχω ακουσει καλα λογια και λεω απλα να ειναι στα υποψιν.  Ή λιιιγο πιο ακριβο αλλα με επισης καλες αποψεις φτουνο δω χαμω: http://www.thomann.de/gr/akai_mpk_49.htm .Και για τα cme εχω ακουσει καλα,γενικως σε αυτην την κατηγορια τα πληκτρα ειναι αρκετα ανταγωνιστικα (φανταστειτε ποια θα αφησω στην αποξω!)

Αλλα επειδη ανεφερες οτι δεν εχεις εμπειρια απο πληκτρα θα σε ενθαρυνα να παρεις κατι φθηνο για αρχη,δε μπα να ειναι και maudio,μετα απο 4-5 χρονια αν θες να παρεις κατι καλυτερο θα μπορεις να το χρησιμοποιεις και για μελόντικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε Στάθη

 

Μένω άφωνος

 

Εγώ μένω Κορυδαλλό.

 

Συγγνωμη,ισως καταντησω κουραστικος αλλα πιστευω οτι εχω κατι σαν καθηκον...Δεν εχω δει κανενα ποιοτικο midi maudio ρε δε μπα να ναι και axiom (το παλιο),πειτε με γκαντεμη,οτιδηποτε.Ποια ποιοτητα κατασκευης?Καταρχας σε χαμηλη τιμη (100+)δεν βλεπεις ποιοτητα,και η ειρωνια της maudio ειναι οτι κατασκευαζει με την ιδια ποιοτητα και τα ακριβα της πληκτρα.

 

Επειδή το έγραψες και στο άλλο παρόμοιο θέμα, θα ήθελες να δώσεις κάποια links για γνώμες χρηστών σχετικά; Γιατί προσωπικά δεν βρήκα κάτι.

 

Αλλα επειδη ανεφερες οτι δεν εχεις εμπειρια απο πληκτρα θα σε ενθαρυνα να παρεις κατι φθηνο για αρχη,δε μπα να ειναι και maudio,μετα απο 4-5 χρονια αν θες να παρεις κατι καλυτερο θα μπορεις να το χρησιμοποιεις και για μελόντικα!

 

Όχι. Είπα ότι είμαι άσχετος με την αγορά. Συγκεκριμένα στα 13 μου (πριν από έναν αιώνα δηλαδή) ξεκίνησα με πλήκτρα (και όχι κιθάρα). Οπότε δεν θα πάω σε κάτι "φτηνό για αρχή" αλλά σε κάτι που θα καλύψει τις (περιορισμένες, σε σχέση με full time πληκτράδες) απαιτήσεις μου.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ενα πολυ σοβαρο μηχάνημα:  CME UF50 (περι τα 200€)

http://www.cme-pro.com/en/product-detail.php?product_id=2

 

Το οποιο δεχεται και expansion καρτες προσομοίωσης moog, b4 κτλ. και στελνει και wireless midi 8)

 

 

 

καλησπερα και απο μενα.

ερωτηση neeq:

βγαζει 2 UF η CME ?

γιατι βλεπω οτι το ενα φοραει την καρτα απο την μανα του προφανος την waldorf nano

μετα δινει για το UF και VX την New Expansion board "NeoSynth" for VX/UF Keyboard

 

επιδει με ενδιαφερει ενα 88 βαρυκεντρισμενο mastrer keyboard της CME και ειμαι αναμεσα σε VX\V2 στο UF waldorf nano.

 

Δε γνωρίζω ρε συ, με τι έρχεται. Επειδή μπαίνουν αποσπώμενες, λογικά θα έχουν το ίδιο μοντέλο, με διαφορετικές κάρτες. Νομίζω πως η κυρια διαφορά των δυο, είναι πως το VX εχει περισσότερα MIDI outs, οπότε βολευει αν θες να χειρίζεσαι πολλά μαζί.

 

Εγώ ήξερα ως επέκταση την κάρτα Plugiator, που εχει προσομοιώσεις του Minimoog, του B3 hammond, ενα vocoder, ενα του Wavestation και κανα δυο ακόμα.

 

Λογικά θα είναι διαφορετικά πακέτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου