Προς το περιεχόμενο

Μπασσο σε ενισχυτη κιθαρας και εναλλαξ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη τη φορα θελω να σας ρωτησω ποια πιστευετε οτι ειναι τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα οταν συνδεεις ενα μπασσο σε ενα combo ενισχυτη κιθαρας ή στην αλλη περιπτωση με κιθαρα σε εναν ενισχυτη μπασσο. Εχω ακουσει οτι αρκετοι κιθαριστες χρησιμοποιουσαν καμπινες μπασσου. Γιατι? Τι κερδιζουν? Αντιθετα και καποιοι γνωστοι μπασσιστες χρησιμοποιουσαν μπασσο σε ενισχυτη κιθαρας (ο πρωτος που το εκανε αυτο νομιζω πως ηταν ο Cliff Burton και υστερα ο Lemmy, μπορει και το αντιστροφο δν θυμαμαι). Οι ενισχυτες κιθαρας δν ζοριζονται να βγαζουν τοσο χαμηλες συχνοτητες?

 

Η αφορμη μου να φτιαξω ενα τετοιο ποστ και να ρωτησω αυτα τα πραγματα που συχνα αναρωτιομουνα ειναι γιατι προκειται να αγορασω μπασσο και θελω να ρωτησω αμα θα εχω θεμα να το χρησιμοποιω σε ενισχυτη κιθαρας με 8αρι ηχειο σε 4Ohm. Η χρηση του θα γινετε σε αρκετα χαμηλες εντασης (μεσα στο σπιτι μονο για practice).

 

Ο ενισχυτης ειναι o Vox VT20+ (υβριδικος με την μιση tonelab επανω του). Το μαστερ φανταστειτε δν θα πηγαινει ποτε πανω απο 4. (δεν εχει αριθμους πανω το μαστερ αλλα λεμε τωρα αν ειχε εως το 10 :P)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καθόλου. Τα ηχεία τους είναι που ζορίζονται.

 

Ναι βασικα αυτο εννοουσα. Δηλαδη μετα απο καποια χρηση ακομα και σε μικρες εντασεις υπαρχει πιθανοτητα να χαλασουν?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθετα και καποιοι γνωστοι μπασσιστες χρησιμοποιουσαν μπασσο σε ενισχυτη κιθαρας (ο πρωτος που το εκανε αυτο νομιζω πως ηταν ο Cliff Burton

Ο Cliff Burton ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΜΠΑΣΙΣΤΑΣ!Επίσης και το wah wah του ήτανε κιθαρας οπως και αλλα στο gear του...

Ισως για αυτο... :P :P :P

Οπως και να χει..αν συνδεσεις μπασο σε ενισχυτη κιθαρας θα καψεις το ηχειο κατα 80% σιγουρο και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ!!!

Το αντίθετο δεν ισχύει,μαλιστα λενε οτι οι μπασοενισχυτες εχουν πιο καθαρο ηχο με κιθαρα και σιγουρα περισσότερο όγκο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα χωρις πλακα δεν ξερω αλλα νομιζω οτι κανεις λαθος...Επαιζε ampeg καμπινες και Mesa καμπινες σε Mesa κεφαλές...Πριν απο αυτους επαιζε κατι Randal...

Επισης ο Leemy επαιζε και παιζει κεφαλια Marshall JMP Superbass II σε 2 καμπινες..μια 4X12 και μια αλλη 4X15

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει μπασάκι σε ενισχυτή κιθάρας αρκετές φορές αλλά σε χαμηλή ένταση. Το ρίσκο είναι να αρχίσει να παραμορφώνει το μεγάφωνο(και να καεί σε extreme χρήση).

Στον vt20+ φαίνεται να χωρά μεγαλύτερο, δηλαδή 10ιντσών μεγάφωνο. Αν του βάλεις κανένα πιο ισχυρό(σε Wattage) και 10", πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα.

http://en.audiofanzine.com/modeling-combo-amplifier/vox/valvetronix-vt-series-vt20/medias/a.play,m.210703.html

 

τσέκαρε το παρακάτω πολύ καλό celestion, το έχω δοκιμάσει με κιθάρα και μπάσο κι είναι ωραίο και για τις 2 χρήσεις:

http://www.thomann.de/gr/celestion_bl10_100_8_ohm.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@warwickplayer Λοιπον την συζητηση περι burton δεν θα την κανουμε γιατι θα τσιτωθουν τα νευρα μου! :P Μπασιστας ηταν θες δεν θες! Αλλο τωρα αμα επαιζε κιθαρα πανω σε μπασσο  :-X  :P

 

@Sottos εστω πως περνω αυτο το ηχειο ή και οποιοδηποτε αλλο κατω των 50ευρω για να το δωσω σε ενα μαστορα να μου το βαλει δεν θα μου ζητησει αρκετα? Αμα μου παει η αλλαγη ενος ηχειου τετοιου πανω απο 100 ευρω περνω ενισχυτη μπασσου με 12αρι σε τετοια λεφτα και ειμαι αρχοντας.  8)

Εγω τελως παντων δεν σκεφτομαι να αλλαξω ηχειο απλα επειδη θα παρω ενα μπασσο και οπως ειπα οι εντασεις θα ειναι πολυ χαμηλες (στην ενταση που μιλανε 2 ατομα σε ενα απλο δωματιο χωρις θορυβο - δεν ξερω πως να σας φερω παραδειγμα για τι ενταση μιλαω) μηπως με το 8αρακι βολευτω. Παλαιοτερα ειχα συνδεσει 5-6 φορες ενα μπασσο και ειχα βαλει και fuzz και οτι μαλακια εβρισκα επειδη ... μικρο παιδι χαρα γεματο :P και δεν ειχε κανενα θεμα (δεν ετριζε ας πουμε).

 

 

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας στο βρώμικο κανάλι. Το έκανε ο Burton και έπαιζε καλή μέταλ λέμε ;D ;D

Σοβαρά όμως έπαιζα με κιθάρες σε ενισχυτές μπάσου πριν μια φορά και έναν καιρό γιατί μου φαινόταν πιο σκαστός ο ήχος...Μετά πήρα λάμπα και καθάρισα  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο τωρα αμα επαιζε κιθαρα πανω σε μπασσο  :-X  :P

 

:-X :-X :-X :-X :-X

 

Μην το πεις ούτε στον Παπά!!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου