Προς το περιεχόμενο

Μπασσο σε ενισχυτη κιθαρας και εναλλαξ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@Sottos εστω πως περνω αυτο το ηχειο ή και οποιοδηποτε αλλο κατω των 50ευρω για να το δωσω σε ενα μαστορα να μου το βαλει δεν θα μου ζητησει αρκετα? Αμα μου παει η αλλαγη ενος ηχειου τετοιου πανω απο 100 ευρω περνω ενισχυτη μπασσου με 12αρι σε τετοια λεφτα και ειμαι αρχοντας.  8)

Εγω τελως παντων δεν σκεφτομαι να αλλαξω ηχειο απλα επειδη θα παρω ενα μπασσο και οπως ειπα οι εντασεις θα ειναι πολυ χαμηλες (στην ενταση που μιλανε 2 ατομα σε ενα απλο δωματιο χωρις θορυβο - δεν ξερω πως να σας φερω παραδειγμα για τι ενταση μιλαω) μηπως με το 8αρακι βολευτω. Παλαιοτερα ειχα συνδεσει 5-6 φορες ενα μπασσο και ειχα βαλει και fuzz και οτι μαλακια εβρισκα επειδη ... μικρο παιδι χαρα γεματο :P και δεν ειχε κανενα θεμα (δεν ετριζε ας πουμε).

 

To εν λόγω μεγάφωνο που πόσταρα είναι για κιθάρα ή μπάσο. Προσωπικά το έχω βάλει σε 15άρη λαμπάτο και ακούγεται πολύ ωραία. Γι αυτό το πρότεινα, θα κάνει και για τα modelling effects του vox.  Αντέχει κι 100w.

Το μεγάφωνο μπορείς να το βάλεις μόνος σου! Είναι 4 βίδες, χωρίς πλάκα. Βγάζεις την φύσα του παλιού μεγαφωνου(με μια πένσα), ξεβιδώνεις τις 4 βίδες, βάζεις πάνω το νέο και τέλος. Αν δεν είσαι σίγουρος πως θα το κάνεις, φέρε το σε εμένα να στο βάλω τσάμπα. Κι ένας μάστορας κανονικά θα πρέπει να σου έπαιρνε μόνο 0-5ευρώ γι αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Sottos Αν ειναι οντως τοσο απλο οπως το λες και θα γλυτωσω κατα 90% να σκασει το ηχειο τοτε ναι θα το κανω :D Παντως εαν ειναι ετσι εγω μπορω να διαθεσω και 50ευρω εαν πιστευεις οτι μπορω να βρω και κατι καλυτερ, δεν λεω πως αυτο το ηχειο δν ειναι καλο (ετσι και αλλιως δν ξερω απο ηχεια) απλα το ανεφερα. Αν δν προκειται να ξεχωρισω διαφορα με κατι πιο ακριβο (ερασιτεχνης ειμαι) τοτε θα παρω αυτο που μου προτεινες :) .

 

Υ.Γ επειδη γενικα φοβαμαι μην κανω καμια μαλακια και χαλασω τιποτα (ειμαι εντελως ασχετος ακομα με αυτα) μπορεις οντως να μου κανεις την αλλαγη εσυ? Εγω μενω κοντα στο κεντρο της αθηνας.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sottos Αν ειναι οντως τοσο απλο οπως το λες και θα γλυτωσω κατα 90% να σκασει το ηχειο τοτε ναι θα το κανω :D Παντως εαν ειναι ετσι εγω μπορω να διαθεσω και 50ευρω εαν πιστευεις οτι μπορω να βρω και κατι καλυτερ, δεν λεω πως αυτο το ηχειο δν ειναι καλο (ετσι και αλλιως δν ξερω απο ηχεια) απλα το ανεφερα. Αν δν προκειται να ξεχωρισω διαφορα με κατι πιο ακριβο (ερασιτεχνης ειμαι) τοτε θα παρω αυτο που μου προτεινες :) .

 

Υ.Γ επειδη γενικα φοβαμαι μην κανω καμια μαλακια και χαλασω τιποτα (ειμαι εντελως ασχετος ακομα με αυτα) μπορεις οντως να μου κανεις την αλλαγη εσυ? Εγω μενω κοντα στο κεντρο της αθηνας.

 

Τα μεγάφωνα είναι άπειρα στην αγορά και καθένα έχει τον ήχο του... Εντούτοις, οι γενικές γραμμές είναι πως όσο μεγαλύτερη επιφάνεια μεμβράνης έχει το ίδιο μοντέλο μεγαφώνου(8",10",12" κλπ) τόσο το κερδίζεις σε: όγκο μπάσων, μείωση συρικτών πρίμων, ένταση και όγκο αέρα που ωθεί.

 

Πριν πάρεις μεγάφωνο, θα ήθελα να δω τον vox για να σου πω πόσο χώρο έχεις για νέο μεγάφωνο. Δε χρειάζεται να δώσεις πολλά χρήματα για τον vox. Έτσι κι αλλιώς, από 59ευρώ ξεκινούν οι εξωτερικές καμπίνες 1Χ12". Αθήνα είμαι, θα σου στείλω μήνυμα pm.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία που πάντοτε είχα σε σχέση με τον ήχο του μπάσου σε ενισχυτή κιθάρας είναι η εξής: για ποιο λόγο ζορίζεται το μεγάφωνο μόνο με το μπάσο και όχι π.χ. με μία κιθάρα που παίζει μέσα από Octaver ή Pog ή οποιοδήποτε άλλο εφέ μπορεί να ρίξει την νότα από μία έως δύο οκτάβες κάτω; Υπάρχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που έχει το σήμα του μπάσου και που προκαλεί περισσότερη καταπόνηση; Ή δεν πρέπει να παίζουμε ούτε το pog μας σε δυνατή ένταση (το οποίο ακούγεται παράλογο);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώσε και εσύ λίγο Ούνος στη μικρή ζωή σου.

Δοκίμασε να παίξεις σε ένταση την Β ενός πεντάχορδου σε έναν tweed και δες την απόσταση και την ταχύτητα που διανύει μέσα στο δωμάτιο το μεγάφωνό του.

Whoooowww!!! Coooooool maaaaan.

 

Μην μπερδεύετε (εύκολο να γίνει ως perception στο αυτί) τις χαμηλομεσαίες με τις πραγματικά χαμηλές.

Η ανάρτηση των κιθαρομεγαφώνων δεν αντέχει τους παλμούς των χαμηλών.

Αντίθετα τα μπασομεγάφωνα αντέχουν. Τι ευκρίνεια παρέχουν (με το -ενίοτε- θλιβεροtweeter και το επίπεδο cutoff στα pad) είναι αλλουνού παππά Βαγγέλιο.

 

Σε χαμηλές εντάσεις μπορείτε να παίξετε όπου και ότι θέλετε και δεν καίγεται τίποτα.

Εκτός κι αν ανάβετε αναπτήρα κάτω από τα σεντόνια για να κάνετε το "παιχνίδιασμά" σας, θέατρο σκιών.

Εικαστικά ενδιαφέρον αλλά επικίνδυνο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@audiokostas = god :P

Οπως ειπα ο vox τωρα φοραει 8inch ηχειο. Αμα οντως τελικα χωραει 10incho δν θα εχω θεμα με τα ohms αφου το 8αρι ειναι στα 4 ενα το 10 στα 8?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μία κιθάρα που παίζει μέσα από Octaver ή Pog ή οποιοδήποτε άλλο εφέ μπορεί να ρίξει την νότα από μία έως δύο οκτάβες κάτω;

Το μπάσο είναι γύρω στις 4 οκτάβες κάτω (ανοιχτή Ε)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μία οκτάβα διαφορά.

Το ζήτημα είναι οτι η Β το μπάσου κατεβαίνει στα 32Hz και η Ε της κιθάρας μέχρι τα 81Hz.

Εκεί τραβάνε το ζόρι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου