Προς το περιεχόμενο

Music Man(Guitar)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και δεν έχω παίξει αυτό το μοντέλλο (λίγο Metal για τα γούστα μου :wink: ) γενικά η ποιότητα κατασκευής της Ernie Ball (MM) είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ και το σημαντικότερο ΣΤΑΘΕΡΗ (δεν υπάρχουν τα πάνω κάτω της Gibson & Fender).

Oλα τα ΜΜ που έχω παίξει ήταν ελαφρά,καλοφινιρισμένα και"άκουγαν".

Τέλος τα μπράτσα τους είναι "βούτυρο"....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Music Man = σταθερη αξια, ποιοτητα και χλιδη! Για του Petrucci δεν ξερω αλλα εγω εχω ενα sting ray και ειμαι απειρα ευχαριστημενος σε σημειο που απο τοτε που το πηρα, το jazzbass μου εχει βγει κανα δυο φορες απο την θηκη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

φιλε γεια σου

θελω και εγω να αλλαξω κιθαρα και ελεγα&να παρω την&gibson&την κλασσικ&χωρις να την εχω ακκουσει.αφου εκανα μια γυρα στα μαγαζια κατελιξα και στον ζοζεφ πειραια.το παλικαρι που ηταν εκει μου προτεινε του petrucci.εγω ειχα κολλημα ιθελα εβενο(toy petrucci exei rosewood)&και η gibson εχει&rosewood θα μου πεις,ναι αλλα ειναι gibson.(κατα την πολυ ταπεινη μου αποψη του&petrucci οπτικα&η ταστιερα δεν&ειναι&καθολου ωραια&γιατι ποιοτικα αποτι μου ειπε το παιδι μαμαει).Τελοσπαντων δεν την ειχα σε εκτιμεισει,αλλα μου λεει το παιδι κατσε να την ακουσεις...επαθα την πλακα μου ,ηταν απιστευτη πρωτη φορα ακουσα τετοιον ηχο,βεβαια εχω πολυ μικρη εμπειρια σε σχεση&με αλλα ατομα εδο μεσα.μετα μου εβαλε την&gibson εεε πολυκαλος ηχος δεν λεω αλλα den me trelane βεβαια ειναι πανεμορφη και πολυ μουρατο οργανο το εχω αποθημενο απο το&november rain.και οπως ειπα στον τυπα που με ρωτησε ποια μου αρεσε ποιο πολυ;slash ναμε συγχωρεσει αλλα του petrucci ηταν πιο καλη.βασικα ειχε πιο ωραιο ηχο πιο καθαρο&και ξεχωριστο καθως ειναι&και πολυ ευελικτο οργανο,το πιεζο ειναι πολυ καλο.το εψαξα και στο ιντερνετ και ειχε καταπληκτικες κριτικες το μονο που με κανει να θελω να παρο ακομα την&gibson ειναι μονο η μουρη.Βεβαια να σου πω οτι δεν επαικσα με καμια μονο τις ακουσα.

να κανω και εγω μια ερωτηση μεταξι les paulclassic prs custom22 kai petrucci& ποια ειναι η καλυτερη.την ακουσα και την prs και την βρηκα καλυτερη απο τις αλλες&απλα θελω και την γνωμη των εμπειρων μελων του site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω και εγω μια ερωτηση μεταξι les paulclassic prs custom22 kai petrucci& ποια ειναι η καλυτερη.την ακουσα και την prs και την βρηκα καλυτερη απο τις αλλες&απλα θελω και την γνωμη των εμπειρων μελων του site.

 

Το "καλύτερη" είναι σχετικό.Καλύτερη για ποιόν; Και οι 3 είναι καλές κιθάρες.Η πιο ευέλικτη από τις 3 είναι η PRS κατά τη γνώμη μου.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα την Gibson (τότε) για μούρη όπως λες. Ο ήχος της δεν με τρέλλαινε. Απλά ήθελα να την έχω, δεν γινόταν αλλιώς.Με τον καιρό όμως άρχισα να την εκτιμώ ιδιαίτερα. Σίγουρα δεν θα μπορούσα να είχα μόνο την LP γιατί δεν θα κάλυπτε αυτά που παίζω. Έτσι λοιπόν έφτασα και στην PRS Custom 24....

Τώρα πια είμαι ένας πανευτυχής κιθαρίστας καθώς και οι δυο μου δίνουν τη δυνατότητα να παίξω όλα αυτά που εγώ θέλω.

Πρόσεχε:Είναι δυο διαφορετικοί κόσμοι, ηχητικά. Σίγουρα η LP δεν είναι καθαρή, σαν την PRS. Και δεν θα πρεπε να ναι. Σίγουρα η PRS δεν θα βγάλει την εισαγωγή του Paradise city (μια και σ' αρέσει ο Slash) παίζοντας με τον bridge μαγνήτη, όπως η LP και πάει λέγοντας.

Μεταξύ των τριών που προτείνεις θα πρότεινα την PRS (πιο all around), έναντι της Gibson, με την Petrucci δεν έχω παίξει.

Τελειώνοντας, να σε ρωτήσω: γιατί δεν έπαιξες? Ξέρεις πόσα καταλαβαίνεις για μια κιθάρα αν την πιάσεις και παίξεις? Μην προβείς σε αγορά αν δεν παίξεις αρκετά και με τις τρεις (ή όποια άλλη προκύψει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nuno εγραψε

Τελειώνοντας, να σε ρωτήσω: γιατί δεν έπαιξες? Ξέρεις πόσα καταλαβαίνεις για μια κιθάρα αν την πιάσεις και παίξεις? Μην προβείς σε αγορά αν δεν παίξεις αρκετά και με τις τρεις (ή όποια άλλη προκύψει).

Αχ φιλε μου.να μην αναφερο μαγαζι αλλα να φανταστεις οτι την gibson,καπου αλλου δεν μου την βαλανε ουτε&να την ακουσω με κατι χαζες δικαιολογιες.Τεσπα σε πρωτη φαση ηθελα να τις ακουσω,κατα σεπτεμβρη μαλλον που θα εχω τα χρηματα θα παω να τις λιωσω πριν τις παρω.(αλλα αυτη η νεοτροπια των ελληνικων μαγαζιων....αν δεν υπογραψεις οτι θα την παρεις αστα να πανε μονο την βλεπεις.

θελω να εχω καλω ντιστορσιον τυπου Νυ μεταλ lost prophets .evanessence alla και metallica.Πολλοι νυ μεταλλαδες παιζουν με πρς και μαλιστα custom 24.Αλλα θελω και τα σκασιματα μου.Παντως στα καθαρα ηταν φοβερη η πρς.Το μονο αρνητικο που διαβασα για πρς ειναι ο επιλογεας πως ειναι σπαστικος.Παντως αυτι&η "μουρη" ειναι πολυ παγιδα&, ξερω πως τελικα η gibson δεν μου πολυ κανει αλλα δεν μπορο. ειναι τελεια.Επισης ποσο πηρες τη πρς την 24 επειδη εγω βρικα την 22αρα 2800 μετρητης&και μου ειπαν πως η 24&& εχει αλλο ηχο.μηπως στα 2800 μια gibson standrd einai καλυτερη απο πρς(απο αποψη κατασκευης ξυλων).Παντως παιδια του petrucci ειχε τρελο ηχο,νομιζα πως ειχε βαλει εφε ο τυπος (kana choroys i delay).Πολυ ωραιο lead ηχο.το μονο αρνητικο που διαβασα για αυτην ειναι πως σε μερικους εμφανιζε μια ρωγμη στο σωμα απο εσωτερικες πιεσης.επισης ειχε εγγυηση μονο ενα χρονο.Να πω και την αλληθεια πιο πολλυ για του petrucci& ψηνομαι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη GIBSON LES PAUL CLASSIC μηντη παρεις,εχει απαισιους κεραμικους μαγνήτες με τρομερα ψηλη εξοδο (για αυτο & δεν σου αρεσαν τα καθαρα της).Η Les Paul std ειναι σαφως καλύτερη επιλογή (εχει τους καλυτερους μαγνήτες που εβγαλε ποτε η Gibson, τους burstbuckers) & εχει & το κλασσικο παχυ μπράτσο της Les Paul.

Aπο ταστιέρες rosewood μη περιμενεις & πολλα απο τη Gibson παντα θα τοποθετει το φθηνοτερο & χειροτερο εμφανισιακα (αν & στον ηχο δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ διαφορα) rosewood που υπάρχει :cry: (αν & με λιγο λαδακι γινεται καλυτερο οπτικα...)

 

H PRS σιγουρα εχει καλυτερη ποιότητα κατασκευής & αποκλείεται να δεις τα "τρελλα" που εχω δει σε πολλες Gibson (δηλ.κακοβαλμενα ταστα,κακοκομμενα nut,αθλιο εργοστασιακο set up).Ειναι δε πιο ευέλικτη κιθάρα (& ελαφρύτερη).

 

Προσωπικα προτιμω τα 22 ταστα απο τα 24 γιατι ο χαμηλοτερα τοποθετημενος μαγνήτης στα 24 ταστα δημιουργεί πρόβλημα στις αρμονικές & χανει τη γλύκα της η πάνω θεση....

 

Πάντως μια & οταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις ότι ΜΙΑ μονο κιθαρα υπάρχει... :lol: δηλ. ΑΥΤΗ

 

71teleblondeto.jpg

 

δεν την παίρνεις απο τωρα αγόρι μου για να γλυτώσεις και τον κόπο?? :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο lead ηχο.το μονο αρνητικο που διαβασα για αυτην ειναι πως σε μερικους εμφανιζε μια ρωγμη στο σωμα απο εσωτερικες πιεσης

 

τι πιέσεις?πολιτικές,θρησκευτικές?ερωτικές? :lol:

 

Μαλλον πολλά ναρκωτικά παίρνουν αυτοί που έγραψαν τετοιες μπούρδες... :roll: 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O SUPERFUNK ΕΓΡΑΨΕ

Παράθεση:

Πολυ ωραιο lead ηχο.το μονο αρνητικο που διαβασα για αυτην ειναι πως σε μερικους εμφανιζε μια ρωγμη στο σωμα απο εσωτερικες πιεσης

τι πιέσεις?πολιτικές,θρησκευτικές?ερωτικές? icon_lol.gif

Μαλλον πολλά ναρκωτικά παίρνουν αυτοί που έγραψαν τετοιες μπούρδες... icon_rolleyes.gificon_eek.gif

Action, Fit, & Finish: 10
The pickups are mounted to the body. There really isn't an adjustment. This ads to the clearity. One could I suppose put springs in and adjust them. I found no reason to. The fret work is very good. Befor I bought it I bought an Ibanez RG 2550 ex. It didn't come close to the workmanship. It was a Prestige model too. I let it go and bought a 3rd Petrucci. I have noticed and called Ernie Ball the the neck pocket is slightly bigger than my other two. I suspected and confirmed this was to relieve strain on the body that at times resulted in hairline stress cracks in the finish by the neck pocket. One of mine has this...but it has not affected tone or playability in any way. Paint, nut work and everything is top notch. remember...these are production guitars.

αυτο ειναι αποσπασμα απο μια κριτικη καποιου που εχει την κιθαρα καθως και την 7χορδη αντιστιχη(αν θελετε λεω και το site).Αυτο διαβασα και ειπα οτι ειπα(αν βεβαια καταλαβα καλα).SUPERFUNK&απο οτι εχω διαβασει εχεις πολυ καλο εξοπλισμο και πολυ&μεγαλη εμπειρια σε αυτα τα θεματα οποτε να ξερεις οτι εκτιμω και σεβομαι την&γνωμη σου&&&και θελω να ακουσω την αποψη σου σε αυτο το θεμα γιατι περα απο αυτο η κιθαρα στα ματια μου ειναι αψεγαδιαστη(βεβαια οπως&ειπα δεν εχω και πολλυ μεγαλη πειρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου