Προς το περιεχόμενο

Music Man(Guitar)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.guitarvision.com/mf/mf_frameset.htm

 

(ειναι το Online κατ/μα του guitar center)

 

(& ΓΡΑΨΕ music man στο search box)

 

Χωρις το καπάκι ο μαγνήτης ειναι πιο πρίμος & χανει και αρκετη θωράκηση απο το θόρυβο (ειναι δε ΠΑΝΑΣΧΗΜΟΣ :evil: ) ΚΑΠΑΚΙ & ΠΑΛΙ ΚΑΠΑΚΙ!!!

 

Οχι δεν ήταν κινέζικη η tele μια του 54 ήταν :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχοντας ξεφύγει λίγο από τα αρχικά ερωτήματα του post (και καλά κάνατε)... θα μου επιτρέψετε να επιστρέψω λίγο στις Musicman:

 

Νομίζω λίγοι θα διαφωνήσουν πως πρόκειται για κάποιες από τις καλύτερες bolt-on κιθάρες σήμερα. Αν δεν κανείς πως ειναι κατασκευασμένες είναι εύκολο να καταλάβει γιατί:

 

1) Θαυμάσιο neck-joint, με 5 bolts, που συνεισφέρει τόσο στο sustain όσο και στην "ρυθμισιμότητα"

 

2) Μικρό headstock, πράγμα που σημαίνει ότι το μεγαλύτερο μέρος της ενέργειας παραμένει στη χορδή κάνοντας την πιο "hot" (καλύτερο attack)

 

3) Καλά ηλεκτρονικά, με προσοχή στη λεπτομέρεια

 

4) Απλή κατασκευή, με όχι "εξωτικά" ξύλα, αλλά απ'ότι φαίνεται με αρκετό μεράκι, συν πρακτικές λεπτομέρειες, όπως ο τρόπος που ρυθμίζεται το μπράτσο, ή τα locking tuners.

 

5) Καταπληκτικά μπράτσα (και δεν είναι όλα ίδια, καμιά σχέση η Luke, ας πούμε με την Axis) και φανταστικό ζύγισμα (πολύ ελαφριές και βολικές σε μέγεθος!).

 

Με την Petrucci έχω παίξει, όπως έγραψα και παλιότερα δεν με ενθουσίασε ηχητικά, αλλά αυτό πιθανώς είναι αποτέλεσμα του ότι δεν την δοκίμασα όσο και όπως θα ήθελα. Με ενθουσίασε όμως σε ό,τι αφορά στο ζύγισμα, στο playability και στο γενικότερο concept.

 

Υπόψιν ότι αυτή η κιθάρα φτιάχτηκε "κοστούμι" πάνω σε έναν άνθρωπο, υποψιάζομαι για παράδειγμα πως κάποιος που έχει μεγάλα χέρια μπορεί και να δυσκολευτεί. Πάντοτε επίσης ελοχεύει ο κίνδυνος να καταλήξεις να παίζεις όπως ο Johny, πράγμα που ισχύει για όλες τις signature κιθάρες.

 

Από τις Music Man οι καλύτερες επιλογές νομίζω ότι είναι είτε η Axis Supersport, με humbuckers και piezo, είτε η Luke, επίσης με piezo (βγαίνει εδώ και λίγο καιρό και με αυτή την επιλογή). Ακόμα και μια "φτηνή" Silhouette όμως είναι θαυμάσια επιλογή, αν θέλεις μια workhorse κιθάρα για να ΠΑΙΖΕΙΣ και όχι για να τη δείχνεις! :wink:

 

Οι τιμές σε ολόκληρη την Ευρώπη είναι στα ίδια επίπεδα, λόγω πολιτικής της εταιρίας προφανώς, στην Αμερική τα βλέπετε από τα site που έχουν ήδη παρατεθεί.

 

Προς θεού μακριά από καραμέλες του τύπου "οι Musicman είναι για metal" και άλλες τέτοιες χαζομάρες... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=home/search/detail/base_id/52968

κοιτατε τιμη εδω

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-180678.html

και δειτε εδω

ειναι οντος το ιδιο μοντελο
(ενημερωτικα και στον ζοζεφ το βρικα 2800).

δηλαδη αν παω τωρα αμερικη στο guitar center αυτοπροσωπος με μετρητα θα την παρο οντος 1500.μηπως μας δουλεουν?

plz απαντειστε γιατι με τετοια διαφορα χαλαρα την παιρνω απ εξω(γιατι προκειται ενας γνωστος μου να παει αμερικα συντομα)

 

απο εγγυση τι γινεται αν την παρω απ εξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γραπστε λαθος δεν ειναι το ιδιο μοντελο

το μοντελο που ειδα εγω ζοζεφ&ειναι το 6χορδο με piezo και εκανε 2800 το οποιο δεν ειναι κανενα απο τα παραπανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... θα σου έγραφα ότι δεν είναι το ίδιο μοντέλο, αλλά πρόλαβες και το άλλαξες! :D

 

Η Mystic Dream έχει κάπου $3000 λιανική στην Αμερική, δηλαδή μπορείς να την πάρεις κάπου στα 2 χιλιάρικα "on the street".

 

Καταρχάς στο Ζοζέφ θα σου κάνουν καλύτερη τιμή για μετρητοίς, αρκεί να το διαπραγματευτείς.

 

Ωστόσο αν μπορείς να τη φέρεις από Αμερική μη το συζητάς, αυτό θα κάνεις.

 

Να έχεις πρόβλημα δεν το πιστεύω, πάντως αν συμβεί κάτι μέσα στην εγγύηση (η οποία ισχύει παγκοσμίως) έχεις κάθε δικαίωμα να πας στο Ζοζέφ που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος και να ζητήσεις αυτό που δικαιούσαι. Δεν πιστεύω ότι θα κάνουν την ανοησία να αρνηθούν να σε εξυπηρετήσουν, μια ερώτηση πάντως απευθείας στην Ernie Ball θα σε απαλλάξει από τυχόν αμφιβολίες. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον..... εχω μπερδευτει το μοντελο που ειδα στον ζοζεφ δεν το βρισκω στο ιντερνετ(δηλαδη 6χορδο με πιεζο).εντομεταξει μπερδευτικα γιατι στο guitar center ναι μεν λεει πως δεν ειναι με πιεζο αλλα στα reviews πιο κατω &αναφερουν οτι εχει πιεζο.μπορει καποιος να μου&πει site&που εχουν το 6χορδο με πιεζο και να εχουν και τιμη?(επισης θα προτιμουσα να ειναι απο αμερικανικο μαγαζι για να ξερω που θα στειλω τον ανθρωπο)ευχαριστο πολυ και&sorry για το μπερδεμα&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από ήχο η petrucci είναι αρκετά καλή με αρκετά μεγάλη γκάμα ήχων! Την είχα ακούσει σε ένα "live" που έπαιζε μαζί της ο γιος του Μιτζέλου μέσα από έναν επίσης Music man (νομίζω) μικρό combo, και ενώ ο ήχος γενικά ήταν άπλα κάλος για όλο το live, η κιθάρα του ακουγόταν πολύ ωραία! Και γενικά η music man έχουν παράδοση στο να είναι ΠΟΛΥ σοβαρές κιθάρες και σαν εργονομία και σαν ήχο. Με music man παίζει και ο Steve Morse, τωρινός κιθαρίστας των D Purple.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε evilsoler θα στείλεις τον άνθρωπό σου σε οποιοδήποτε μεγάλο κατάστημα Guitar Center. Αφού καταφέρει να μη χαθεί :D (γιατί έχουν το μέγεθος μικρής πόλης :P ), θα πάει και θα παζαρέψει για την κιθάρα που θέλεις, τίποτα φοβερό, αλλά να είσαι σίγουρος ότι μπορούν να πουλήσουν όσο οποιοδήποτε online μαγαζί!

 

Κοίταξε πάντως αν αυτή η κιθάρα σου πάει καλά στο χέρι και γιατί όχι να μην δεις και την Steve Morse που λέει ο φίλος dragoneti, ειδικά στην τελευταία της εξέλιξη την έχουν απλοποιήσει και εξελίξει παράλληλα, αρκετά. Αν έχεις καταλήξει σε Music Man, επαναλαμβάνω ότι εγώ θα πήγαινα ή στην Axis Supersport ή στη Luke. Κάνε αν μπορείς μια δοκιμή και μ'αυτές να μας πεις και τη γνώμη σου. :wink:

 

edit: φίλε dragoneti άφησέ το πόσοι ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ παίζουν με Musicman, Alvin Lee, Steve Lukather, Vinnie Moore, και δε συμμαζεύεται... άσε δε τα μπάσσα, όπως μπορεί να μας πει και ο fleamail εκεί γινεται ο κακός χαμός. Δεν νομίζω να υπάρχει σοβαρός μπασσίστας παγκοσμίως που να μην έχει περάσει από τα χέρια του ένα τουλάχιστον Musicman μπάσσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steve Lukather.... τι να πει κάνεις για τον κύριο αυτό... διάβαζα σε προηγούμενο Guitarist, ένα αφιέρωμα που είχε για αυτόν ότι έχει το ποταπό και τρισάθλιο ρεκόρ να έχει 700 session συμμέτοχες σε cd κτλ. Αλλά και αυτός ο Vinnie Moore... Χάλια, κουλάδι τελείως... για τον Alvin Lee δεν καταδέχομαι καν να μιλήσω... :P

 

Πάντως πέρα από την πλάκα, αυτή η Music Man, έχει καταφέρει να έχει ένα εντυπωσιακότατo roster από τα καλύτερα σε κιθάρα. Όλοι οι βιρτουόζοι κιθαρίστες έχουν και από μια τέτοια κιθάρα! Και δεν νομίζω πια να είναι τόσο το marketing της εταιρίας... :wink:

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είναι μόνο θέμα μάρκετινγκ...

 

Η υποψία μου είναι ότι αυτές οι κιθάρες είναι κατά κάποιο τρόπο "future classics", έχουν πιάσει δηλαδή τον παλμό του τι ζητάει ο επαγγελματίας μουσικός και έχουν συνδιάσει κατάλληλα τα "υλικά". Η συνταγή δείχνει πετυχημένη, το κόστος βέβαια δεν είναι επιπέδου Fender Mexico, ούτε Κορεάτικων αν και υπάρχουν και κινέζικες "κόπιες" (οι OLP) που είναι μια χαρά για τα λεφτά τους.

 

Για τον κύριο "I'm not worthy" :P :P ουδέν σχόλιο, είναι τρελός τυπάκος και τον πάω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου