Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ, το πλήκτρο μου νεκρώθηκε !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζοντας με το synth μου, σε κάποια στιγμή που πατάω ένα πλήκτρο,αυτό δεν ακούγεται.Το ξαναπατάω και πάλι δεν ακούγεται.Βρέ το ξαναπατάω και τίποτα.Το παράξενο είναι ότι μέχρι πρίν από λίγο το πλήκτρο αυτό έπαιζε κανονικά.Τί μπορεί να έγινε ξαφνικά; μπάς και έσκασε καμμία φούσκα του πλήκτρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιό μοντέλο αναφέρεσαι φίλε μου?

 

Μερικά έχουν φούσκες μερικά λαμάκια εξαρτάται το μοντέλο. Το τι μπορεί να φταίει δεν μπορεί να το ξέρει ούτε αυτός που το έφτιαξε αν δεν το ανοίξει και το δει, οπότε η ερώτησή σου είναι ρητορική όπως καταλαβαίνεις 8)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οπότε η ερώτησή σου είναι ρητορική όπως καταλαβαίνεις 8)

Αν ηταν ρητορικη η ερωτηση, θα ηξερε ηδη την απαντηση... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το synth είναι το Gem sk880 και φοράει κλαβιέ από Fatar ! Το καθάρισα προχθές βγάζοντας όλα τα πλήκτρα ένα ένα και είδα ότι φοράει τα λαστιχένια εκείνα που είναι σαν φούσκες σε ζευγάρι,να το πώ έτσι διότι δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πώ.Έχουν γκρί χρώμα.Τί θα μπορούσε να φταίει όμως;  ??? αύριο το πρωί θα το ξανανοίξω να δώ αν κουνήθηκε καμμία φούσκα και δεν κάνει πλέον επαφή,αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν ρητορικη η ερωτηση, θα ηξερε ηδη την απαντηση... 8)

σωστοοος !! ;D ;D αλλα ας μην παιζουμε με τον πονο του παιδιου .δεν θα θελα ποτε να μου συμβει αυτο  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ και συ τι το'θελες? :P

 

Τα καθάρισα προχθές και από προχθές έπαιζε μια χαρά το πλήκτρο αυτό.Σήμερα που άνοιξα το όργανο και άρχισα να παίζω,πάλι έπαιζε το πλήκτρο μια χαρά.Απλώς σε κάποια στιγμή που το ξαναπάτησα,έπαψε να ανταποκρίνεται απότομα.Δεν φταίει το καθάρισμα που του έκανα.Κάτι άλλο φταίει...τί όμως ; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα οτι και να σου πουμε μαλλον εξω θα πεσουμε. Καποιος τεχνικος πρεπειι να το ανοιξει και να δει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω ρητορικά :P (χοχο φαγωθήκατε)

 

Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα σε Roland μετά από καθάρισμα φούσκων & καθάρισμα πλακέτας μπορείς να κάνεις το εξής τεστ για να δεις αν φταίνε οι φούσκες ή έχει κάψει πυκνωτή στη πλακέτα ή άλλο. Εμένα απλά δεν είχε πατήσει καλά η φούσκα στη πλακέτα αλλά σε εσένα λες ότι έπαιζε κανονικά και μετά έπαθε ζημιά.

 

Αν οι φούσκες είναι σειρές, κομάτια δηλ, μπορείς να αντικαταστήσεις ένα κομάτι που λειτουργεί με αυτό που δεν λειτουργεί και να δεις αν δουλεύει. Αν δουλεύει πάει να πει ότι ψάχνεις για καινούργιες φούσκες αν όχι μάλλον υπάρχει πρόβλημα στη πλακέτα. Εκτός αυτού μπορείς να δεις με το μάτι  στο πλήκτρο που υπάρχει πρόβλημα αν έχει κοπεί ή παραμορφωθεί η φούσκα οπότε θα καταλάβεις τι παίζει.

 

Όπως και να έχει πρέπει πάλι να ξανανοίξεις το όργανο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις άνοιξα-κοίταξα-πείραξα το όργανο και το ξαναέκλεισα! Από ότι είδα η φούσκα του επίμαχου πλήκτρου ήταν κανονικά στη θέση της,δεν είχε πάθει τίποτα και αυτό είναι το παράξενο.Αυτό που έκανα τελικά ήταν να αλλάξω την φούσκα αυτήν με ενός άλλου πλήκτρου και να βάλω αυτή στο άλλο πλήκτρο.Τελικά με αυτό το τρόπο δούλεψε το επίμαχο πλήκτρο.Αλλά δουλεύει κανονικά και το άλλο πλήκτρο που του έβαλα τη φούσκα του επίμαχου πλήκτρου που δεν δούλευε! ;D

Δηλαδή,δουλεύουν όλα τα πλήκτρα πλέον.Γιατί όμως να το κάνει αυτό; μήπως ήθελε απλώς να με παιδεύσει το πλήκτρο;

Και επί της ευκαιρίας ας κάνω και μία ερώτηση.

1η. Αυτές οι φούσκες πωλούνται μόνες σε καταστήματα και αν ναί πού και πόσο;

2η. Με τί είναι καλά να καθαρίζουμε την πλακέτα στην οποία κάνουν επαφή οι φούσκες όταν πατάμε τα πλήκτρα ; με νερό ; οινόπνευμα; νέφτι ; γκαζόζα; κόκα κόλα ; μπύρα ;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου