Προς το περιεχόμενο

BC.Rich Guitars.Η μαρκα των ακρων - Γνωμες


iconn6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι BC.Rich ειναι απιστευτες κιθαρες (για μενα ειδικα η mockinbird KAI H ΒICH ειναι θεες) αλλα πιστευω πως περα απο metal δεν... Αφου εχουνε mahogany body ρε παιδια το συζητατε ακομη?  ;D ;D ;D

 

Και υποκειμενικα οι emg στα αυτια μου εχουν χαλια καθαρα και bluesοειδη...

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω μια warlock platinum pro 2004 και εχω βαλει EMG στα 18ν. το χερι ειναι πιο λεπτο απο jackson, ibanez στα ιδια χρηματα (450Ε τοτε) και ειναι και πιο στενο που εμενα με βολευει αυτο. Εκει που νικαει κατα κρατος ειναι στο lisenced floyd rose το οποιο αν το συντηρεις σωστα δεν θα εχεις κανενα προβλημα! Ειδικα το tremolo arm οταν το σφηξεις δεν ξεσφηγκει

οσο και να το χρησιμοποιεις, κατι που εχω παρατηρησει σε αλλα lisenced floyd rose.

Στα μειον βαζω οτι η κιθαρα βουταει οταν παιζεις ορθιος αλλα αυτο φτιαχνεται αν αλλαξεις θεση στο μπροστινο strap pin ;) και επισης οτι θελεις τσαντα μπασου για τη μεταφορα  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I'm a proud owner of http://www.bcrich.com/warlock_exotic.html. Το κακό είναι ότι πήρα γουρούνι στο σακί όταν την παράγγειλα από Thomann, γιατί στην Ελλαδάρα μας δεν ερχόταν μέσω αντιπρόσωπου. Την μόνη πληροφορία που είχα ήταν τα specs από το site της Rich και είχα δοκιμάσει μια Warlock NT με Floyd εδώ στην Θεσ/νίκη. Τελικά αφού έφτασε η κιθάρα (btw την αδικούν όλες οι φωτό στο διαδύκτιο) και πέρασε από εξωνυχιστικούς ελέγχους (+ αλλαγή μαγνήτη από Rockfield Fat-Ass σε Seymour Duncan "Blackout") από τον Luthier Dr. Fret, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν πρόκειται να την αλλάξω/πουλήσω σε καμία περίπτωση και οτι είναι η απόλυτη "καφριλο" Metal-Axe κιθάρα (κατ' έμου στην κατηγορία 500-1000€) που έχω πιάσει (και κατασκευαστικά) τα τελευταία 12 χρόνια στα χέρια μου και ξανατονίζω το "καφριλο" (γνωριστήκαμε και με άλλες αξιόλογες όπως ΙΒΑΝΕΖ,ESP/LTD,DEAN,SCHECTER,που τα σπάνε αλλά... είχαν πάντα κάτι περιττό). Με 2 λόγια προορίζεται για Metal και παίζει μόνο Metal!!!!

Για μένα... πολλά συν πέρνει η κιθάρα γιατί έχει ΕΝΑ μοναδικό μαγνήτη, δεν έχει Floyd (δεν έχω πρόβλημα με τα Floyd απλά προσωπικα με κουράζουν στην συντήρηση) είναι NeckThru και είναι γρήγορη στο χέρι. Πιστεύω ότι για καφριλο Metal δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

 

Από την άλλη αν θες ποικιλίες σε καθαρά,γλυκά σολίδια κλπ, από όσες άλλες Mid-Range BC Rich έχω ακούσει είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα + την κατάλληλη επιλογή μαγνητών και εξοπλισμού της αρεσκείας σου κλπ. Βέβαια εκεί έρχεται και στο παιχνίδι ο ανταγωνισμός που ξέρει να παίζει πολύ καλά. Αλλά αφού ρώτησες μόνο για Rich δεν θα συνέχισω με προτάσεις αλλων μεταλοκιθαροεταιριών. :-X

Μιλώντας πάντα για της μεσαίας κατηγορίας μοντέλα, όχι για τα κουπιά με χρώμα!

 

Το μόνο που ίσως σε νοιάξει είναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω

 

οτι θελεις τσαντα μπασου για τη μεταφορα  ;D 

(αναλόγος την Rich που διαλέξεις)και αν όχι μπάσου ισως και από Flying V όπως πήρα εγώ για την Warlock.

 

Τέλος,... το θέμα με το neck dive το πέτυχα σε μερικά bolt-on μοντέλα Warlock,Jr.V και στο NeckThru μοντέλο του Chuck(Stealth). Στις Warlock NT και NT Deluxe, Warbeast NT και Jr. V Deluxe δεν παρατήρησα neck dive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα σε αυτήν την θήκη : http://www.9mileguitar.com/product.sc?productId=735&categoryId=105

 

Βέβαια από πάνω από την κιθάρα έχει ένα κενό στην θήκη,γιατί χωράει και η Jr.V!! Το headstock κλείνει πάνω σε ένα μαξιλαράκι οπότε είναι αρκετά σταθερή μέσα. Και από ενίσχυση μιλάει το Premium Line της Warwick RockBag από μόνο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω μία B.C. Rich Warlock N.J. Series που απο το s/n προκύπτει οτι είναι made in Korea του 1987. Επιπλέον στη γέφυρα έχει ένα EMG Active αλλά δεν ξέρω περισσότερες πληροφορίες. Τρέμολο licensed floyd rose. Πόσο μπορεί να πιάνει αυτή η κιθάρα ? Εννοείται οτι είναι σε καλή κατάσταση έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια από πάνω από την κιθάρα έχει ένα κενό στην θήκη,γιατί χωράει και η Jr.V!! Το headstock κλείνει πάνω σε ένα μαξιλαράκι οπότε είναι αρκετά σταθερή μέσα. Και από ενίσχυση μιλάει το Premium Line της Warwick RockBag από μόνο του!

 

αυτο το κενο ειναι και εμενα το προβλημα μου. στο τσακ δε χωραει στο πορτμπαγκαζ  ::)

εχω σκεφτει ακομα και λυση ραφτη  ;D

ευχαριστω παντως  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως με τρελενουν παρα πολυ warlock - warbeast..

θεωρω πως ειναι τα ποιο τελεια σχηματα που εχω δει ποτε σε κιθαρα..

αλλα αυτο ειναι τελειως αντικειμενικο..

Νομιζω ειναι προφανες οτι ο τυπος στο μαγαζι εκανε τις κιθαρες αυτες μηδενικα επειδη φερνει μονο ibanez,shecter,gibson & jackson...

επεισης μου ειπε τα χειροτερα γιατι esp + cort...

τελως παντων ;ρ ελλαδαρα μας <3 ;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου