Προς το περιεχόμενο

Guitarfetish kits


tsipis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η CV Tele να ξέρεις ότι θα σου βγει μια χαρά σε όλα, με εξαίρεση το βάρος.

 

Αυτό που θα πρότεινα σε ΟΛΟΥΣ τους κατόχους CV Tele θα ήταν να την γδύσουν και να αφαιρέσουν όλο το χρώμα! Αν μάλιστα κάνουν ένα ζύγισμα πριν και μετά, θα πάθουν την πλάκα τους. Και μετά να την βάψουν με ένα λεπτό στρώμα χρώματος της επιλογής τους (εγώ, να πω την αλήθεια, θα προτιμούσα ανιλίνη κι'ας μην "προστατεύει").

 

Αυτό που θα προκύψει θα είναι ΑΛΛΗ κιθάρα. You can take that to the bank.  ;)

 

+1

 

Ένας φίλος έχει CV strat και από χτύπημα του χει φύγει κάπου η μπογιά. Το χρώμα μαζί με το λούστρο που φοράει πρέπει να 'ναι 3-4mm. Μπορεί να υπερβάλω πάντως φαίνεται με το μάτι χοντρό στρώμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1

 

Ένας φίλος έχει CV strat και από χτύπημα του χει φύγει κάπου η μπογιά. Το χρώμα μαζί με το λούστρο που φοράει πρέπει να 'ναι 3-4mm. Μπορεί να υπερβάλω πάντως φαίνεται με το μάτι χοντρό στρώμα..

 

Δεν υπερβάλεις καθόλου. Μα ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Fact: Το στρώμα βαφής + primer πάνω σε μια CV Tele μετρήθηκε στα 200 περίπου γραμμάρια.  :o  :o

 

Μάλλον τις... εμβαπτίζουν σε χρώμα αντί να τις ψεκάζουν. Δεν εξηγείται αλλιώς...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θυμάμαι και γελάω.. Ο καημένος την πρόσεχε πολύ γιατί ήταν η πρώτη του κιθάρα, την είχε χρόνια κλπ.. Σε κάποιο live λοιπόν του βγαίνει ζώνη και πέφτει η κιθάρα και της φεύγει ένα κομμάτι από το σώμα. Οπότε αφού ξεπεράσαμε το αρχικό σοκ λέει "παιδιά ήρθε η ώρα για relicing". Και να τρίβουμε και να τρίβουμε και ξύλο να μη βρίσκουμε!!! Εκεί κατάλαβα και το βάθος.. Πάντως τα 200 γρ. είναι πάάάρα πολλά και ναι έχεις δίκιο αν τη γδύσεις θα 'ναι καινούριο όργανο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200γρ? :o Πάλι σε δουλειές μας βάζετε, έχω σκάψει την cv strat μου για να γλιτώσω

150γρ, οπότε νιώθω σχεδόν... υποχρεωμένος να την ξεβάψω :D. ~3175 ήταν αρχικά,

~3025 μετά το σκάψιμο (1850 και 1700 το σώμα), για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200γρ? :o Πάλι σε δουλειές μας βάζετε, έχω σκάψει την cv strat μου για να γλιτώσω

150γρ, οπότε νιώθω σχεδόν... υποχρεωμένος να την ξεβάψω :D. ~3175 ήταν αρχικά,

~3025 μετά το σκάψιμο (1850 και 1700 το σώμα), για να δούμε...

 

Ήταν σε πολύ καλό επίπεδο για Strat (με δεδομένο ότι ζυγίστηκε με ακρίβεια). Δεν ξέρω αν και οι Strat έχουν μισό πόντο χρώμα πάνω, οι Tele σίγουρα. Μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα τσεκάροντας σε κάποια ακμή, ας πούμε στο neck pocket.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 στην προταση του Genius!!

 

σε λιγο καιρο θα ποσταρω φωτο απο το body της cv tele μου , το οποιο ειναι πλεον χωρις χρωμα , και εχουν γινει stratοειδη κουρμπαρισματα.

 

μιλαμε για ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΝΕΡΑ στο pine. θα μπει βερνικι see through σκουρο κοκκινιζον.

 

....αναμεινατε....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν σε πολύ καλό επίπεδο για Strat (με δεδομένο ότι ζυγίστηκε με ακρίβεια). Δεν ξέρω αν και οι Strat έχουν μισό πόντο χρώμα πάνω, οι Tele σίγουρα. Μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα τσεκάροντας σε κάποια ακμή, ας πούμε στο neck pocket.

Όντως ήταν μια χαρά, για αυτό θεωρώ πως αξίζει τον κόπο για βελτίωση. Έχω βαρεθεί και

το λευκό ''οικιακής συσκευής'', θα περάσω απλά ένα sealer και χρώμα κοντά σε vintage

white για να ταιριάζει με τα καλύματα των μαγνητών και τα knobs. Mε λούστρο δεν θα

ασχοληθώ, δεν με ενδιαφέρουν τέτοιοι... καθωσπρεπισμοί ;D

Όταν την είχα σκάψει φάνηκε αρκετά παχύ και πολύ σκληρό (that's what she said), σαν

να είχε βουτηχτεί σε κουβά με πλαστικό, δε βλέπω το λόγο να είναι διαφορετικό από της

αντίστοιχης tele (by the way, η δικιά σου πόσο ζύγιζε?)

Η ζυγαριά είναι μια φτηνή κουζίνας με ελατήριο αλλά μετά από πολλές δοκιμές αποδείχτηκε

αξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ήταν μια χαρά, για αυτό θεωρώ πως αξίζει τον κόπο για βελτίωση. Έχω βαρεθεί και

το λευκό ''οικιακής συσκευής'', θα περάσω απλά ένα sealer και χρώμα κοντά σε vintage

white για να ταιριάζει με τα καλύματα των μαγνητών και τα knobs. Mε λούστρο δεν θα

ασχοληθώ, δεν με ενδιαφέρουν τέτοιοι... καθωσπρεπισμοί ;D

Όταν την είχα σκάψει φάνηκε αρκετά παχύ και πολύ σκληρό (that's what she said), σαν

να είχε βουτηχτεί σε κουβά με πλαστικό, δε βλέπω το λόγο να είναι διαφορετικό από της

αντίστοιχης tele (by the way, η δικιά σου πόσο ζύγιζε?)

Η ζυγαριά είναι μια φτηνή κουζίνας με ελατήριο αλλά μετά από πολλές δοκιμές αποδείχτηκε

αξιόπιστη.

 

Για τη δικιά μου CV Tele, και πως... κατάντησε  ;D, προσεχώς... Μερικοί συνφορουμίτες την έχουν δει/παίξει πάντως. Το σώμα αρχικά ζύγιζε (αν θυμάμαι καλά) γύρω στα 2450-2480 (πρέπει να το κοιτάξω).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε λιγο καιρο θα ποσταρω φωτο απο το body της cv tele μου , το οποιο ειναι πλεον χωρις χρωμα , και εχουν γινει stratοειδη κουρμπαρισματα.

 

μιλαμε για ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΝΕΡΑ στο pine. θα μπει βερνικι see through σκουρο κοκκινιζον.

 

....αναμεινατε....

 

Για τη δικιά μου CV Tele, και πως... κατάντησε  ;D, προσεχώς...

 

Άντε ντε λίγο οφθαλμόλουτρο.... ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου