Προς το περιεχόμενο

Ποιος ειναι ο ρολος του μπασου στο συγκροτημα?


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες ειχα αυτη την συξητηση με εναν φιλο μου αλλα ως χρεπια που ειμαστε απο μουσικης αποψεως δεν καταληξαμε πουθενα και εχω μηνει με την απορια.

(Προς θεο μην το παρετε ειρωνικα δεν θελω να υποβαθμισω το μπασο, εξαλου μου αρεσει πολυ σαν οργανο και μαλιστα απο κιθαρα που πεζω σκεφτομαι να το γυρησω στο μπασο)

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρτάται από το στυλ που παίζεις αλλά κυρίως εξαρτάται από το τι... θέλει να παίξει ο μπασίστας! Μπορεί απλώς να κρατάει τα ρυθμικά ή να παίζει διάφορα θέματα και να ξεχωρίζει από τις ρυθμικές κιθάρες όταν αυτές υπάρχουν. Κατά τη γνώμη μου απλά πρέπει να είναι όλα ισορροπημένα. Δηλαδή εκεί που χρειάζεται να κρατήσει και να δώσει όγκο να το κάνει, αλλά όταν κάποιο σημείο σε ένα κομμάτι σηκώνει παραπάνω δημιουργικότητα να "χώσει"!

url=http://www.echidna-band.com]Echidna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ρόλος του μπάσου στο συγκρότημα είναι να κάνει τον drumer να δείχνει ότι ξέρει να groovάρει :D

 

Βέβαια πάντα εξαρτάτε από τι ρόλο παίζει και το υπόλοιπο συγκρότημα έτσι.

 

Αν είναι rock ο ρόλος του είναι "να μην υπάρχει"

 

Αν είναι ποπ ο ρόλος του είναι να κάνει τα woofer να χοροπηδάνε

 

Αν είναι Jazz ο ρόλος του είναι να είναι "κλειδωμένος" με το swing του drumer

 

Αν είναι funk/blues και τα συναφή ο ρόλος του είναι να κάνει τα πόδια να κουνιούνται

 

Και αν είναι μέταλ ο ρόλος του είναι να ψάξει να βρεί κανά συγκρότημα της προκοπής :lol: :lol: :lol:

 

Και πάει λέγοντας.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ρόλος του μπάσου στο συγκρότημα είναι να κάνει τον drumer να δείχνει ότι ξέρει να groovάρει :D

 

++++

 

Σωστός!!

 

Έτσι ταπεινέ Ντραμίσκε! Παραδέξου ότι σ΄έχω από κάτω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες ειχα αυτη την συξητηση με εναν φιλο μου αλλα ως χρεπια που ειμαστε απο μουσικης αποψεως δεν καταληξαμε πουθενα και εχω μηνει με την απορια.

 

Η σωστή απάντηση στην ερώτηση είναι μία άλλη ερώτηση: Σε ποιό συγκρότημα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ρόλος του μπάσου στο συγκρότημα είναι να κάνει τον drumer να δείχνει ότι ξέρει να groovάρει :D

 

Αν είναι rock ο ρόλος του είναι "να μην υπάρχει"

 

Αν είναι ποπ ο ρόλος του είναι να κάνει τα woofer να χοροπηδάνε

 

+1.000.000...

Και το πιο δύσκολο κομμάτι της διαδικασίας είναι να μπορείς να τα πετύχεις όλα αυτά ανάλογα με το κομμάτι, όταν η μπάντα βρίσκεται κάπου στη μέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ο μπασίστας πρέπει να είναι το...Audi της μπάντας :lol: !!

 

Δηλαδή, δεν χρειάζεται ούτε...εκκινήσεις, ούτε...τελικές...

 

Χρειάζεται όμως καλή παθητική ασφάλεια, πολλά...αστέρια από crash test, και ακλόνητα κρατήματα...

 

:wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ρόλος του μπάσου στο συγκρότημα είναι να κάνει τον drumer να δείχνει ότι ξέρει να groovάρει :D

 

Βέβαια πάντα εξαρτάτε από τι ρόλο παίζει και το υπόλοιπο συγκρότημα έτσι.

 

Αν είναι rock ο ρόλος του είναι "να μην υπάρχει"

 

Αν είναι ποπ ο ρόλος του είναι να κάνει τα woofer να χοροπηδάνε

 

Αν είναι Jazz ο ρόλος του είναι να είναι "κλειδωμένος" με το swing του drumer

 

Αν είναι funk/blues και τα συναφή ο ρόλος του είναι να κάνει τα πόδια να κουνιούνται

 

Και αν είναι μέταλ ο ρόλος του είναι να ψάξει να βρεί κανά συγκρότημα της προκοπής :lol: :lol: :lol:

 

Και πάει λέγοντας.... :D

 

+10000

 

& να προσθεσω βεβαια οτι ειναι ΤΟ πλεον σημαντικο οργανο για να αναδειχθει η φωνη.....(αρα & το ιδιο το τραγουδι),το μπασο ειναι η "κολλα" που κραταει ολο το οικοδομημα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες ειχα αυτη την συξητηση με εναν φιλο μου αλλα ως χρεπια που ειμαστε απο μουσικης αποψεως δεν καταληξαμε πουθενα και εχω μηνει με την απορια.

 

Η σωστή απάντηση στην ερώτηση είναι μία άλλη ερώτηση: Σε ποιό συγκρότημα;

 

Ας πουμε σε συγκροτημα που παιζει grunge?

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου