Προς το περιεχόμενο

Ποιος ειναι ο ρολος του μπασου στο συγκροτημα?


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ειδικα αυτος ο ασχετος των JANE S ADDICTION... :lol:

Eνταξει μην τρελλαθουμε αυτο δεν ειναι μπασσο.Ελεος πια.Δεν προκειται

να μπω παλι στη συζητηση "παιζεται δεν παιζεται με πενα το μπασσο"αλλα

με συγχωρεις φιλε sf ΕΙΝΑΙ ασχετος. :lol: Γκριγκι γκραγκα το μπασσο λες και ειναι μπουζουκι.--> Αποψη μου' date='ειπαμε... :D[/quote']

 

Αν ο Eric Avery (και ο Chris Chaney) είναι άσχετος και γκρινγκι γκράνγκα θα ρίξω το Musicman μου στο τζάκι στο οποίο θα έχω κάνει προσάναμα το Mustang

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι καλυτερο ηχο μπασου απο αυτον του Waters δεν εχω ακουσει...

 

+10000000000000000000 Eιδικά στο live at Pompeii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καλυτερο ηχο μπασου απο αυτον του Waters δεν εχω ακουσει...

 

+10000000000000000000 Eιδικά στο live at Pompeii

 

 

Μπορώ ΜΟΝΟ να συμφωνήσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ασχετους θεωρω τους περισσοτερους απο αυτους που παιζουν με πενα,καλως η κακως ρε παιδια.Μπορει να μη σας αρεσει αλλα οι αποψεις μου θα αλλαξουν ισως οταν ακουσω ακομα περισσοτερη μουσικη.Για την ωρα

ακομα και τον Roger Glover και τον Geezer Butler ας πουμε,που τους εκθειαζα πιο πιτσιρικας τωρα δε μπορω να τους ακουσω..Οταν το μπασσο παιζεται με πενα χανει την αμεσοτητα του σαν οργανο,ειμαι αυτης της αποψης.Φυσικα υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις...Καλυτερο ηχο απο του waters σπανια εχω ακουσει αλλα αυτο δε σημαινει τιποτα,απλως.. επαιζε με πενα.Οι πιο καλοι μπασσιστες που εχουν φτασει στα αυτια μου παιζουν με δαχ'λα!Ας μην ξεχναμε οτι το ηλεκτρικο μπασσο ειναι η συγχρονη εκδοση του κοντρα..Αυτα.PEACE! :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες συγγνώμη κιόλας αλλά φαντάζεστε Rage Against The Machine χωρίς μπάσσο?

 

To μπάσσο είναι ο αφανής ήρωας της μουσικής καθημερινότητας ....... (/nemo painted/)

Eτσι...Ο ανθρωπος παιζει με τα δαχτυλα,παρεπιπτοντως.ΜΟΝΟ! :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μην ξεχνάμε και τους τζαζίστες...πχ ο μπάσος του Carbarek...Weber νομίζω ότι λέγεται.

Αν εννοεις του Jan Garbarek νομιζω πως ναι,ετσι λεγεται.Τι λες,πως αυτος παιζει με πενα?Δεν το ξερα αυτο,δεν εχω δει βιντεο και οταν τον ακουω θαρρω πως παιζει με δαχτυλα...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ασχετους θεωρω τους περισσοτερους απο αυτους που παιζουν με πενα' date='καλως η κακως ρε παιδια.Μπορει να μη σας αρεσει αλλα οι αποψεις μου θα αλλαξουν ισως οταν ακουσω ακομα περισσοτερη μουσικη.Για την ωρα

ακομα και τον Roger Glover και τον Geezer Butler ας πουμε,που τους εκθειαζα πιο πιτσιρικας τωρα δε μπορω να τους ακουσω..Οταν το μπασσο παιζεται με πενα χανει την αμεσοτητα του σαν οργανο,ειμαι αυτης της αποψης.Φυσικα υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις...Καλυτερο ηχο απο του waters σπανια εχω ακουσει αλλα αυτο δε σημαινει τιποτα,απλως.. επαιζε με πενα.Οι πιο καλοι μπασσιστες που εχουν φτασει στα αυτια μου παιζουν με δαχ'λα!Ας μην ξεχναμε οτι το ηλεκτρικο μπασσο ειναι η συγχρονη εκδοση του κοντρα..Αυτα.PEACE! :D[/quote']

 

Φιλικά πάντα (γιατί εδώ στο noiz πολλά γίνονται :P ) νομίζω πως ένας καλός μπασίστας πρέπει να ξέρει πότε να παιζει με δάχτυλα και πότε με πένα... ΜΟΝΟ με πένα η ΜΟΝΟ με δάχτυλα πιστεύω πως είναι λαθος... Αυτό γιατί διαφορετικό ηχο έχεις με πενα κ διαφορετικό με δάχτυλα... Έτσι γνωρίζοντας τι ακούγεται καλύτερα στο συγκεκριμένο τραγούδι-στυλ κλπ κλπ πρεπει να επιλέξεις...

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν παίζει με πένα, μιλάω για τον ήχο και τη τεχνική του που είναι πολύ δουλεμένα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο διαχωρισμός είναι λίγο λεπτός.Με την πένα πετυχαίνεις ήχους που δεν μπορείς με δάχτυλα.Απο την άλλη με δάχτυλα είσαι πιο ευέλικτος τεχνικά.Αν ένας μπασίστας διάλεξε τον έναν ή τον άλλο τρόπο και είναι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα μαγκιά του.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου