Προς το περιεχόμενο

Ο Billy Gibbons και οι 7άρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τι λες τώρα ρε Λιάκο? Δηλαδή δεν χρειάζονται... 13άρες μισό πόντο πάνω από την ταστιέρα για να έχω καλό ΤΟΝΟ??

 

Τζάμπα η τενοντίτιδα γμτ....

 

:P :P :P

 

Ευχαριστούμε για το βιντεάκι!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έβαλα ένα σετ με 10ρες τυλιχτές και 9ρες ατύλιχτες σε strat. 9ρες σε δικιά μου

κιθάρα δεν έχω βάλει ποτέ και μου άρεσαν, λέω να παραγγείλω 10 σετάκια απο usa.

Δεν θα είμαι φλώρος δηλαδή? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τώρα ρε Λιάκο? Δηλαδή δεν χρειάζονται... 13άρες μισό πόντο πάνω από την ταστιέρα για να έχω καλό ΤΟΝΟ??

 

Τζάμπα η τενοντίτιδα γμτ....

 

Άσε Βασίλη...

Τόση αντρίλα πήγε χαμένη όλο αυτόν τον καιρό...  :-X

 

Η πλάκα ότι σε κάποια φάση ο τεχνικός του λέει ότι μια κιθάρα του έχει "βαρύ" σετ χορδών: 8-άρες για πιο βαρύ κούρδισμα... ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοδα των πολυ βαριων χορδων εσκασε μυτη λογω του SRV,το προβλημα ειναι οτι ελαχιστοι κιθαριστες εχουν τις...ΧΕΡΟΥΚΛΕΣ κουπια του SRV.....οποτε βαζοντας 13αρες (που δεν εβαζε 13αρες αλλα λεμε τωρα)..απλα δεν μπορουν να παιξουν...

 

φυσικα και οι βαριες χορδες εχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο απο τις ελαφριες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι...καλυτερος...

 

οι περισσοτεροι rock κιθαριστες (ειδικα αυτοι των 60s & 70s) επαιζαν με το Fender R&R set (αυτο που εβαζε και ο Χεντριξ) δηλ εναν μειγμα απο 9αρες-10αρες στα καντινια  και 8αρες στις τυλιχτες ....για τον απλο λογο οτι...δεν υπηρχε και αλλο... ;D

 

μετα βγηκαν οι 9αρες και οι περισσοτεροι επαιζαν με αυτο το σετ.

 

Ο Billy Gibbons  δεν ειναι ο μονος που επαιζε με 7αρες....με 7αρες επαιζε και ο ΖΑΡΡΑ,ενω με 8αρες επαιζαν και πολλοι αλλοι κιθαριστες.   

 

προσωπικα πιστευω οτι ο καθε κιθαριστας πρεπει να παιζει με τις χορδες (και το action) που τον ΒΟΛΕΥΟΥΝ και να αφησει στην ακρη τους μυθους και τους μιμητισμους...

 

ετσι κι αλλοιως αν θελεις πιο...βαρυ ηχο ..υπαρχει παντα και ο...ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έβγαλε τη γούνινη!χαχαχααχαχ!!Έλεος! ;D ;D ;D

 

Επίσης αν παίζεις γρήγορα στυλ malmsteen βολεύουν περισσότερο λίγο πιο παχιές χορδές για να έχεις καλό rebound-επαναφορά πριν ξαναχτυπησεις τη χορδή.

 

Ναι το ξέρω ότι o Malmsteen παίζει με 8άρες αλλά αυτός έχει scalloped ταστιέρα οπότε τον συμφέρει γιατί χρειάζεται λιγότερη δύναμη για να τις πιέσει να κάνει μπέντ κτλ! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απορώ ειλικριν πού βρίσκει τέτοια set!΄ :o

 

Στο ιντερνέτ!Αν δεν υπήρχαν τα ονλάιν μαγαζιά θα είχα καεί.. Προκοπή από τους μαγαζάτορες εδώ δε βλέπεις ως προς το θέμα του να φτιάξεις σετάκι με custom διαμετρήματα.

 

 

Η πλάκα ότι σε κάποια φάση ο τεχνικός του λέει ότι μια κιθάρα του έχει "βαρύ" σετ χορδών: 8-άρες για πιο βαρύ κούρδισμα... ;D

 

Η πλάκα είναι ότι η κοπέλα γέλασε με καθυστέρηση φάσης!

 

 

 

ετσι κι αλλοιως αν θελεις πιο...βαρυ ηχο ..υπαρχει παντα και ο...ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ....

 

Κουρδισμένα ποτενσιόμετρα ενισχυτή από χάλυβα st70 καλά για βαρύ ήχο?

 

όταν έβγαλε τη γούνινη!χαχαχααχαχ!!Έλεος! ;D ;D ;D

 

Επίσης αν παίζεις γρήγορα στυλ malmsteen βολεύουν περισσότερο λίγο πιο παχιές χορδές για να έχεις καλό rebound-επαναφορά πριν ξαναχτυπησεις τη χορδή.

 

Ναι το ξέρω ότι o Malmsteen παίζει με 8άρες αλλά αυτός έχει scalloped ταστιέρα οπότε τον συμφέρει γιατί χρειάζεται λιγότερη δύναμη για να τις πιέσει να κάνει μπέντ κτλ! ;D ;D

 

Εξαρτάται αν το action είναι χαμηλό και έχεις ελαφρύ χέρι δε χρειάζεσαι rebound..Απλά ο malmsteen ΔΕΝ έχει ελαφρύ χέρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου