Προς το περιεχόμενο

Ο Billy Gibbons και οι 7άρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα νομιζω οτι οι πιο πολλοι (και γω μαζι) την πατανε γιατι θελουν ο ηχος τους να χει ογκο, δηλαδη να μην ακουγεται ασθενικη η κιθαρα. Ετσι και γω ξεκινησα καποτε να παιζω με 11αρες μεχρι που δεν αντεχαν τα δαχτυλα μου και πηγα σε μικροτερο gauge. Προφανως το μεγεθος των χορδων δεν παιζει και τοοοσο μεγαλο ρολο οπως διαβεβαιωνει και το βιντεο :)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο ο guitar tech αναφέρει ότι παίζει και με heavy metal gain settings όμως...

 

Η διαφορά ήχου είναι ψιλά γράμματα, το μόνο θέμα που έχω εγώ με τις λεπτές χορδές είναι ότι δεν μπορείς να "κοπανήσεις". Και αυτό στην strat μου δηλαδίς, γιατί τα humbuckerοειδή δεν σου βγαίνει τόσο να τα κοπανήσεις, ασυναίσθητα παίζω με πιο light touch...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο SRV έπαιζε με βαριές χορδές αλλά επίσης κουρδισμένος μισό τόνο πιο κάτω, όπως μου έλεγε πριν πολλά-πολλά χρόνια ο Πήτερ Πλατής. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά για να το έλεγε θα το είχε ψάξει φαντάζομαι. Αυτό κάνει τεράστια διαφορά πάντως.

 

Επίσης, έχω την αίσθηση ότι το αν θα ακουστείς "λεπτός" ή όχι είναι και θέμα παίχτη. Εγώ δεν είμαι και τόσο παίχτης. Με τις 10άρες έχω καλύτερο τόνο από ότι με τις 9άρες. Για 8άρες δεν το συζητάμε, τις θυμάμαι σαν νιαούρισμα! Πριν 6 μήνες πήρα μία πολύ καλά σεταρισμένη τέλε με 11άρες και αποφάσισα να μην αλλάξω σετ-απ αφού είναι βούτυρο. Και με τις 11άρες λοιπόν επίσης ακούγομαι ελαφρώς "παχύτερος" (έχω πάρει και ένα δύο κιλάκια η αλήθεια είναι) ;). Είναι μόνο το ψυχολογικό εφέ που δημιουργεί αυτό το perception;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ ειλικριν πού βρίσκει τέτοια set!΄ :o

 

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες, δεν είναι χορδές. Είναι τρίχες από το μούσι του (πολύυυυυ mo-jo).  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και υπάρχει διαφορά στον ήχο. Θα μπορούσες όμως να την προσέγγιζες και με ρυθμίσεις στον ενισχυτή...

 

Αν παίζεις με μεγάλα gain δε, πιστεύω ότι ή διαφορές είναι ακόμα πιο μικρές. Περισσότερο στον ήχο βοηθάει οι χορδές σου να είναι καινούριες πιστεύω ανεξαρτήτως μεγέθους...

 

Αλλά εντάξει μια strat καρφί σε έναν silverface, ε με 11άρες στάνταρ θα ακούγεται πιο cojonατη σε σχέση με 7αρες... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεος ο Billy! ηχος παιξιμο αποψη!

 

οσο αφορα τις χορδες κατεληξα οτι το παχος παιζει για μενα πιο σημαντικο ρολο στην αισθηση και στην "δυσκολια - ευκολια" παρα στον ηχο.

εαν αλλαζεις συχνα χορδες παντα γεματο και πλουσιο ηχο θα εχεις  ;)

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ένα ωραίο βιδεο που δείχνει τον Gibbons να χαβαλεδιάζει σε ένα guest που είχε κάνει στους Queens of the Stone Age.

 

(απο το 7:10 και μετά)

http://youtu.be/aIBrAv0CjF8

 

Χαρακτηριστικά στο 8:10 σχολιάζει "my beard got on it and made a harmonic come out..."  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου