Προς το περιεχόμενο

My... signature Tele :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι του tyler :D χεχε αστοχισα

 

αν σου πω οτι μου αρεσουν ΟΛΕΣ οι θεσεις θα ειμαι γραφικος ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αδερφέ (TGL) είσαι άδικος. Μου αρέσει πολύ το όργανο. Απλά είχα προτείνει ένα απαλό στρώμα διάφανου λούστρου στο σώμα υπό του Δρ. Κακανιάρη (προσωπικά θεωρώ μάγο τον συγκεκριμένο άνθρωπο). Βέβαια, έχει ένα πολύ γήινο look & feel που την καθιστά πολύ ξεχωριστό όργανο. Πάντως και εσένα πιάνουν πολύ τα χέρια σου. Το χρώμα λέει πολύ.

Ηχητικά, είναι επίσης πολύ ξεχωριστή και αισθάνομαι εξαιρετικά προνομιούχος που σε άκουσα να παίζεις μαζί με το Στέλιο το Ζαφειρίου  το "Sweet Little Angel"και το Μήτσο να το τραγουδάει (τι φωνάρα έχει ο άνθρωπας!).

Και μην κρύβεις λόγια..... Να πεις στα παιδιά και για το καινούργιο προτζεκτάκι που ετοιμάζεις με τη Pacifica πάλι με το Μήτσο.

Τη καλημέρα μου.

DSCI0148.thumb.jpg.d1887583485553df4ba6bf26f4f0715d.jpg

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαικτη, φίλε, Βασίλη.

Να σημειώσω, πως περισσότερο από το (άριστο) εικαστικό, με άρεσαν τα περί μαγνητών και διαθέσιμων ήχων.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Τσίλια.

Τσίλικη η κιθάρα.

Φτου της να μην τηνε βασκάνουμε.

Άντε και από κοντά να την ασημώσουμε. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικο οργανο! Το ολο paintjob περα απο μοναδικο ειναι και εκπληκτικο αισθητικα! 1000 μπραβο!

 

Ηχητικα πολυ ενδιαφερουσα, πολυ καλη και η τριπλα με τον Lipstick και τη θεση του!

 

Οι HB του StewMac ακουγονται μια χαρα! (και ειχα μεγαλη περιεργεια τι ψαρια πιανουν...)

 

Με ξενισαν μονο καποιες λεπτομερειες στο κοψιμο του pickguard, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο (πχ θα προτιμουσα να μην κοπει η μυτη στο cutaway).

 

Επισης στο τελευταιο κλιπακι οταν αλλαζεις μαγνητη(?) ακουγεται ενα "τζιζ"...

Αυτο με προβληματιζει λιγο. Τσεκαρε λιγο συνδεσεις, γειωσεις, μονωσεις...  :)

 

Στο συνολο ομως, καταπληκτικη δουλεια! 

 

Δικαιως παιρνει τον τιτλο του signature Tele γιατι διατηρωντας βασικες φορμες και νορμες ειναι καρα-custom και το χαιρεται...  8)

 

να την χαιρεσαι!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη ! Να την χαίρεσαι  :)

 

 

Το συνολικό βάρος πλέον έπεσε στα ~2080 γρ. αρκετά ικανοποιητικά για Tele από "pine".

 

Μάλλον 3080 θες να πεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια.

 

Το κεντρικό μπλοκ πράγματι έμεινε γι'αυτούς τους δύο λόγους, ωστόσο δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα με την ακαμψία αν έφευγε.

 

Ο θόρυβος (βόμβος είναι στην πραγματικότητα) που ακούγεται θέλω να πιστεύω ότι θα μειωθεί πάρα πολύ με το shielding.

 

Το βάρος αφορούσε ΜΟΝΟ το σώμα (περίπου 2,5 κιλά αρχικά). Συνολικά τώρα η κιθάρα (δεν έχει ζυγιστεί όλη μαζί) θα πρέπει να είναι γύρω στα 3,5 κιλά φαντάζομαι, μπορεί και λιγώτερο. Ένα τυπικό βάρος για Tele και, εν πάσει περιπτώσει, πολύ καλύτερα από την άγκυρα που ήταν πριν.

 

Ήθελα να τονίσω πως, πέρα από το εικαστικό του πράγματος, που είναι υποκειμενικό άλλωστε, η όλη δουλειά ακολούθησε την προσωπική μου φιλοσοφία περί... κατασκευής κιθάρας (αν και εδώ είχαμε να κάνουμε με μετα-σκευή).

 

Υπό το πρίσμα αυτό όλες οι επιλογές, όπως το ματ φινίρισμα, η δουλειά στο μπράτσο και τα ηλεκτρικά. Τα περισσότερα βέβαια ήταν κλεμμένες ιδέες ("οι μέτριοι καλλιτέχνες δανείζονται, οι Μεγάλοι κλέβουν"  ;D ;D ;D). Για παράδειγμα δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο βολικό είναι το lead/rhythm circuit, που είναι ένα απλό διακοπτάκι. Παίζεις π.χ. ρυθμικά με τον επιλογέα στη θέση 4, neck + mid, με κομμένο το tone στο μισό και το volume στο 7-8 και όταν θέλεις γκάζια για σόλο με ένα κλικ έρχεται ο Optimus Prime!  ;D Και μετά πάλι πίσω.

 

Κάτι λίγο OT: Να προσθέσω ότι όλες οι ηχητικές μπούρδες που ακούσατε δεν θα ήταν εφικτές αν δεν είχα στη διάθεσή μου έναν Bogner XTC που ως γνωστόν είναι ένας από τους πλέον ευέλικτους και touch sensitive ενισχυτές που κυκλοφορούν. Πέρα από τα τρία διαφορετικής φιλοσοφίας κανάλια, σε αρκετές περιπτώσεις θα παρατηρήσατε πως καθαρίζει με το volume ή το pick attack.

 

O εν λόγω ενισχυτής βέβαια, μαζί με αρκετούς άλλους, βρίσκεται μέσα σε ένα πορτοκαλί κουτί που λέγεται Eleven Rack. Οπότε αυτά τα παραπάνω μάλλον είναι ακουστική απάτη, μιας και ως γνωστόν τα modeling μηχανήματα δεν τα κάνουν αυτά.  ::) ;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου