Προς το περιεχόμενο

Ποιό noise gate?


doomsayer88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oλα αλοιωνουν τον ηχο...

Αυτο φαινεται οταν παιζεις με λιγο γκειν...

Αν παιζεις με τονους δε καταλαβαινεις τπτ...

Εγω παρεθεσα την αποψη μου για τα 3 που τα ειχα και τα εχω δουλεψει εκτενως...Αν εσυ ορκιζεσαι στο ISP οκ...εγω οχι...αλλωστε το MXR ηταν το μονο που επετρεπε ΚΑΠΩΣ τη λειτουργια του volume...για σενα μπορει να μη λεει τπτ...για μενα που παιζω κιθαρα-καλωδιο-ενισχυτη λεει...

 

Μη ξεχναμε πως πολλοι nu-scremo-hardcore-groove metal παικτες χρησιμοποιουν και το NS-2 και το ISP για τους λογους που προανεφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ 100% με τον φίλο Blackie (που φαίνεται να έχει κάνει διατριβή στα gate περισσότερο και από εμένα τον καμμένο  ;D).

 

Φίλε doomsayer, πιστεύω πως το Boss θα σου κάνει μια χαρά, και με λιγότερα λεφτά.

 

Και ΝΑΙ, viva la djent! (που προφανώς και ξέρω τι σημαίνει)

 

djent p.s.: blackie είχες δει και εσύ το video με το gear των Periphery πριν τα Axe-FX εεε??

Κουφάλααα.  ;D

 

Το εχω δει... ;)

Ωστοσο αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως σε αυτο το ειδος το NG παιζει το ρολο του ενισχυτη...τα παντα βγαινουν απο το NG...Ο ηχος ειναι τοσο κομπρεσαρισμενος που μοιαζει με μπασο...

anyway αν ειναι να πουμε για αυτο το "ειδος" (προσωπικα δε θα θελα,το μισω...ειμαι ποζερας ;D  ;D ) να ανοιξουμε ενα αλλο thread...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδες,

 

λοιπόν τα 2 cent μου, που λένε και οι αγγλοσάξονες.

 

Ειμαι κάτοχος και των δύο noise gate πεταλιών καθώς και του hush της rocktron (πρόγονος τoy ISP Decomator).

 

To behringer NR300 είναι μάλλον πολύ μέτριο, θεωρητικά ειναι αντιγραφο του boss ns-2 αλλα πραγματικά ρουφάει όλο τον ήχο. Κόβει μεν την πολύ βαβούρα αλλα δεν κάνει εκτος αν το μπατζετ σου είναι εξαιρετικά χαμηλό, αν και πάλι καλλύτερα να μαζέψεις κανα φράγκο και να επενδύσεις σε κάτι καλλύτερο.

 

 

Το boss NS-2 ειναι εξαιρετικό πετάλι ιδιαίτερα για μεταλ παιξίματα (boost & amp gain). Στο διαδίκτυο υπάρχουν άπειροι που το κράζουν για tone-sucker, αλλα μάλλον δεν πρεπει να το έχουν ακούσει ή εγω πάσχω απο κάμια μορφή βαρυκοϊας. Αν το θέσεις σε νορμάλ σέτινγκς το πετάλι είναι εντελώς διάφανο και κάνει αυτό που λέει, κόβει το θόρυβο. Αν τερματίσεις όλα τα κουμπια πάλι δεν χρωματίζει αλλα οποιαδήποτε δυναμική πάει περίπατο.

 

Το συνηστό ανεπιφύλακτα ιδιαίτερα με active μαγνήτες. Oι passive δεν κάνουν τόσο για High-gain καταστάσεις ειναι πολύ φασαριατζόζοι. Πριν αρχίσετε το γνωστο κράξιμο να ενημερώσω οτι απευθύνομαι για τον θόρυβο/μικροφωνισμό που παράγουν και όχι για την ποιότητα του ήχου τους τον οποίο θεωρώ πιο "ζωντανό" απο αυτό των active, αλλα αν πραγματικά θέλεις "αθόριβη λειτουργιά με τόνους gain ένα καλό active preamp με χαμηλής εξόδου μαγνήτες ειναι μονόδρομος, κατ' εμέ πάντα.

 

 

Το hush της rocktron ειναι εξίσου καλό πετάλι αλλα το gating του είναι σχετικά αργό σε σχέση με αυτο της boss, με αποτέλεσμα να δουλεύει μεν ικανοποιητικά άλλα ίσως να μην είναι το ιδάνικοτερο για καφρίλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδες,

 

λοιπόν τα 2 cent μου, που λένε και οι αγγλοσάξονες.

 

Ειμαι κάτοχος και των δύο noise gate πεταλιών καθώς και του hush της rocktron (πρόγονος τoy ISP Decomator).

 

To behringer NR300 είναι μάλλον πολύ μέτριο, θεωρητικά ειναι αντιγραφο του boss ns-2 αλλα πραγματικά ρουφάει όλο τον ήχο. Κόβει μεν την πολύ βαβούρα αλλα δεν κάνει εκτος αν το μπατζετ σου είναι εξαιρετικά χαμηλό, αν και πάλι καλλύτερα να μαζέψεις κανα φράγκο και να επενδύσεις σε κάτι καλλύτερο.

 

 

Το boss NS-2 ειναι εξαιρετικό πετάλι ιδιαίτερα για μεταλ παιξίματα (boost & amp gain). Στο διαδίκτυο υπάρχουν άπειροι που το κράζουν για tone-sucker, αλλα μάλλον δεν πρεπει να το έχουν ακούσει ή εγω πάσχω απο κάμια μορφή βαρυκοϊας. Αν το θέσεις σε νορμάλ σέτινγκς το πετάλι είναι εντελώς διάφανο και κάνει αυτό που λέει, κόβει το θόρυβο. Αν τερματίσεις όλα τα κουμπια πάλι δεν χρωματίζει αλλα οποιαδήποτε δυναμική πάει περίπατο.

 

Το συνηστό ανεπιφύλακτα ιδιαίτερα με active μαγνήτες. Oι passive δεν κάνουν τόσο για High-gain καταστάσεις ειναι πολύ φασαριατζόζοι. Πριν αρχίσετε το γνωστο κράξιμο να ενημερώσω οτι απευθύνομαι για τον θόρυβο/μικροφωνισμό που παράγουν και όχι για την ποιότητα του ήχου τους τον οποίο θεωρώ πιο "ζωντανό" απο αυτό των active, αλλα αν πραγματικά θέλεις "αθόριβη λειτουργιά με τόνους gain ένα καλό active preamp με χαμηλής εξόδου μαγνήτες ειναι μονόδρομος, κατ' εμέ πάντα.

 

 

Το hush της rocktron ειναι εξίσου καλό πετάλι αλλα το gating του είναι σχετικά αργό σε σχέση με αυτο της boss, με αποτέλεσμα να δουλεύει μεν ικανοποιητικά άλλα ίσως να μην είναι το ιδάνικοτερο για καφρίλες.

διαφωνω στο οτι το Boss δεν αποροφαει ηχο...δεν το βγαζω εντελως σκαρτο..για καποιον που παιζει με πολυ παραμορφωση και δεν τον ενδιαφερει εαν επιρεαζεται ο ηχος του απο το noise gate ειναι ok αλλα μεχρι εκει...τελος παντων βαρεθηκα να λεω τα ιδια και τα ιδια..ας αφησουμε να αποφασισει ο OP αλλα πρωτα ας δοκιμασει και τα 2..οσον αφορα το Hush το ανεφερα και πιο πριν οτι δεν ειναι noise gate αρα δεν μπορεις να λες οτι εχει αργο gate.Eιναι noise reduction.Τα noise gates κοβουν τον ανεπιθυμιτο θορυβο ανιγοντας ΜΟΝΟ οταν σταματας να παιζεις και κλεινουν ΜΟΝΟ οταν παιζεις.Αντιθετα το Hush δουλεβει μονιμα ειτε παιζεις ειτε οχι κοβοντας τον ανεπιθυμιτο θορυβο που ειναι στο backround χωρις να ανοιγοκλεινει η Πυλη...Μιλαω κι εγω σαν κατοχος των παραπανω πεταλιων! ;)

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πεταλι που ανεφερα παραπανω ειναι αυτο http://www.thomann.de/gr/rocktron_guitar_silencer.htm

το οποιο ΔΕΝ ειναι σκετο HUSH,ειναι 2 πεταλια ουσιαστικα,ενα GATE και ενα HUSH με threshold ρυθμιζομενα ανεξαρτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πεταλι που ανεφερα παραπανω ειναι αυτο http://www.thomann.de/gr/rocktron_guitar_silencer.htm

το οποιο ΔΕΝ ειναι σκετο HUSH,ειναι 2 πεταλια ουσιαστικα,ενα GATE και ενα HUSH με threshold ρυθμιζομενα ανεξαρτητα

Το ειδα κι εγω καλη φαση φενεται απο demos αλλα δεν μπορω να εχω αποψη χωρις να το δοκημασω  :-\

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα κι εγω καλη φαση φενεται απο demos αλλα δεν μπορω να εχω αποψη χωρις να το δοκημασω  :-\

 

Εδω εγω το εχω εδω και λιγες μερες και ακομη εκφερω αποψη με επιφυλλαξη  ;D

 

Γενικα παντως καταλαβα οτι με ηπιες ρυθμισεις κανει καλη δουλεια με το gate να αφηνει ανεπηρεαστο το σημα συχνοτικα. (το hush φυσικα και επηρρεαζει συχνοτικα "θολωνοντας" το σημα μιας κι αυτη ειναι η δουλεια του,αλλα και αυτο με ηπια ρυθμιση δεν γινεται αρνητικα αντιληπτο).

Πιο πολυ επιφυλλασσομαι για την αξιοπιστια μιας και δεν την εχω σε ιδιαιτερη υποληψη σε αυτο το θεμα την rocktron  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω ρε παιδια μιας και βλέπω εχετε γνώσεις θορύβου, και μαλιστα ενοχλητικού.

Η' μονη λυση ειναι NG ή εχει δοκιμασει κανεις volume pedal ή killswitch με αποτελεσμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται για τι θορυβο μιλας...

Συνδεσε τα ολα και εχε κλειστο το volume της κιθαρας...

Αν βγαινει θορυβος οφειλεται στον ενισχυτη...

Πιθανη λυση αλλαγη λαμπων με ποιοτικοτερες και biasing...

Επισης ΚΑΛΩΔΙΟ!

Θα μαλιασει η γλωσσα μου να το λεω(μακαρι να το ειχα καταλαβει πολυ καιρο πριν) δωστε και 50Ε για καλωδια!!!!Τεραστια επενδυση!!!!!

Αν τσιριζει ο ενισχυτης ενω παιζεις κανε τα παραπανω...

Οταν δεν παιζεις και εχεις ανοιχτο το volume και ακουγεται φασαρια...ΚΛΕΙΣΤΟ!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ NOISE GATE ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ NOISE GATE

 

Για τη μουσικη που παιζω (heavy-thrash metal) η αγορα ενος ποιοτικου καλωδιου,ποιωτικων μαγνητων και κοντρολαρισμενη χρηση του gain μου περιορισαν στο ελαχιστο το θορυβο...Οπως επισης μου εδωσε τη δυνατοτητα να χειριζομαι καλυτερα τον ηχο μεσω του volume(ξεχασε το αν χρησιμοποιεις gate)...Για μενα αυτου του ειδους τα πεταλια σου στερουν πολλα περισσοτερα απ'οσα σου δινουν...

 

 

Εμ οταν εγραψα στη σελιδα 2

"Αν εισαι εμπειρος, εχεις δεξι πολυβολο και καθαρο παιξιμο δεν χρειαζεσαι πολυ παραμορφωση αρα ουτε και Noise gate!

το παρακανα το ξερω!  "

 

επεσαν να με φανε!!  :P :P :P :P

 

+3 στα καλωδια

+2 στους μαγνητες

-500 στην κακη γειωση της Ελλαδας (βοηθαει και αυτη τα μαλα)

 

 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου