Προς το περιεχόμενο

Ποιό noise gate?


doomsayer88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά, αυτό είπα και στο προηγούμενο post μου.

 

Το ns-2 είναι πολύ παραμετροποιήσιμο για πετάλι gate.

Έχει knobs τόσο για το threshold (από ποια ένταση ήχου και κάτω να κόβει), όσο και για το decay (πόσο γρήγορα να κόβει).

Έχει και 2 modes.

Στα ++ του και η λούπα όπως προανέφερα.

 

Το ISP από την άλλη έχει knob μόνο για το threshold και προσωπικά δεν ξέρω πόσο γρήγορα "κόβει", αφού δεν έχει decay knob (υποθέτω το decay του θα είναι τέρμα γρήγορο).

 

Σαν ηχητική συμπεριφορά, το ISP υπερτερεί έναντι του Boss (το Boss κόβει λίγο ήχο και προσθέτει μια μικρή αλλά αισθητή μουντάδα, σε αντίθεση με το ISP που είτε το έχεις είτε όχι, ο ήχος παραμένει ίδιος).

Παρ' όλα αυτά, αν δεν είσαι 100% έμπειρος δεν θα δεις κάποια διαφορά πέρα από τα λεφτά. ;)

Η μουσική που παίζεις επίσης δεν θα έδειχνε κάποια ουσιώδη διαφορά στα 2 αυτά πετάλια.

 

Go for the Boss, like a boss λοιπόν.

Αν σε κάποια στιγμή δεις ότι όντως δεν σε καλύπτει, το σπρώχνεις σε αγγελία (και φεύγουν τα ns-2, πίστεψε με).

Και έπειτα αγοράζεις το ISP ή κανένα MXR αν προτιμάς.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλα αυτά, αν δεν είσαι 100% έμπειρος δεν θα δεις κάποια διαφορά πέρα από τα λεφτά.

 

Αν είσαι έμπειρος (της Βενετίας?) τότε κοιτάς άλλες λύσεις όπως το κορυφαίο TC Nova Dynamics που έχει επίσης και κορυφαίο κομπρέσσορα (ανεξάρτητο). Η παραγωγή του όμως έχει πια σταματήσει, οπότε αν το αναζητήσεις θα το βρεις είτε από αγγελίες, είτε σε κάποιο ξεχασμένο στοκ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι εμπειρος, εχεις δεξι πολυβολο και καθαρο παιξιμο δεν χρειαζεσαι πολυ παραμορφωση αρα ουτε και Noise gate!

το παρακανα το ξερω!  :P :P :P

 

οπως εγραψα και πριν εχω δοκιμασει και τα 2, boss & isp και ειμαι υπερ του πρωτου λογω παραμετροποιησης γιατι το Isp "αργουσε".

 

ομως σχετικα με τον ηχο μετα απο ενα τονο παραμορφωση λιγοι θα καταλαβουν την διαφορα στην ποιοτητα των 2..με το συμπαθειο κιολας...

 

υγ: παιζω μεταλ  :P

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι εμπειρος, εχεις δεξι πολυβολο και καθαρο παιξιμο δεν χρειαζεσαι πολυ παραμορφωση αρα ουτε και Noise gate!

το παρακανα το ξερω!  :P :P :P

 

Φίλε Μίλτο, δεν θα συμφωνήσω.

Το "να έχεις καλό χέρι", μεταφράζεται στο να είσαι tight και να muteάρεις καλά τις χορδές όταν (δεν) παίζεις (κάποιες από τις χορδές, ή σταματάς να παίζεις σε κάποιες χορδές).

Αυτό είναι θέμα τεχνικής του χεριού.

 

Υπάρχουν όμως και από την άλλη, περιορισμοί και στο όργανο και τον ενισχυτή (από φυσικής πλευράς ή ηλεκτρομαγνητισμού, αν προτιμάς).  :)

 

Αν παίζεις κοφτά powerchords με καλό δεξί ΚΑΙ αριστερό (γιατί και το αριστερό Muteάρει και κόβει θόρυβο), δεν πάει να πει πως θα έχεις και μηδενικό θόρυβο στο release σου.

Η κιθάρα και οι μαγνήτες, πάντα αφήνουν ένα μικρό hiss.

Αυτό, για κάποιους, είναι ενοχλητικό (για εμένα π.χ.).

 

Πρόσθετη λειτουργία, ο θόρυβος από πολλά πετάλια (πράγμα που δεν νομίζω να απασχολεί τον φίλο doomsayer88).  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εχεις δικιο αλλα γιαυτο εγραψα οτι το παρακανα!  :P

 

Απλα ηθελα να τονισω οτι το  noise gate δεν ειναι κατι που δινει την λυση ως ουρανοκατεβατος Θεος, ενα σωστο παιξιμο δινει την λυση και φυσικα σε οδηγει να βαλεις λιγοτερο Noιse gate αλλα να εχεις μικροτερη αλλοιωση στο σημα σου..

 

Χρειαζεται σαν εφε στο μεταλ?

Φυσικα, δεν τιθεται ερωτημα, αλλα η σωστη τεχνικη βοηθαει οπως και τα υπολοιπα εφε και οι μαγνητες που χρησιμοποιει καποιος πχ ο κομπρεσορας προσθετει θορυβο (σε αυτο το ειδος της μουσικης)

 

Φυσικα μην το παιζω μεταλλοκιθαροπατερας και γω στην τεχνικη δουλευω!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι noise gate,στην ουσία αυτα τα πετάλια δεν ειναι noise gates, απλα κόβουν τον ήχο, το ίδιο κάνεις κ με ένα volume pedal βάζωντάς το μετά απο ότι σου κάνει θόρυβο(+ ότι κάνεις κ volume swells με το πόδι..), είχα πάρει το βοσσ άλλα μου ήταν τελείως άχρηστο γιατί δεν μου άρεσε όπως κοβόταν απότομα το σήμα της κιθάρας κ το πούλησα, για το isp δεν έχω γνώμη αλλα εχω ακούσει πιο καλά λόγια κ οτι κάνει την ίδια δουλειά με το βοσσ άλλα όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειναι δινατον να βαζετε σε ιδια μοιρα το boss με το isp????Μερα με τιην νυχτα!!το boss σου κατακρεουργει τον ηχο και δεν εχει αρκετο gate για να κοψει πολλες φορες ολλο τον θορυβο π.χ. σε καποιο fuzz η σε εναν πολυ hi-gain ηχο.Αντιθετα το isp μπορει να κοψει οποιονδιποτε θορυβο εχει απεριοριστο gate amount και κιριολεκτικα σου αφηνει τον ηχο σου απειραχτο.....μετα απο πολυ ερευνα και πολλα τεστ ντραιβ κατελιξα στο isp..to boss μπορει να εχει το decay knob αλλα για εμενα το να υπαρχει ρυθμιση για την ταχυτητα του gate το θεωρω περιτο εως αχριστο διοτι ποτε δν προκειτε να χριαστεισ αργο decay..το isp δεν εχει τετοιο knob για αυτον τον λογο.εχει μονιμα πολυ ταχυτατο decay σε οποιαδιποτε ρυθμιση κι αν το βαλεις...φυσικα το boss ειναι πολυ καλιτερο ομως απο το behringer..για εμενα μην το παρεις ομως γιατι θα απογοειτυτεις απο το αποτελεσμα...κανενα αλλο noise gate δεν αξιζει παρα μονο το isp..ολα τα αλλα απλα σου σκοτονουν τον ηχο.και ξανα λεω οτι μιλαω εκ πειρας μετα απο πολυ ψαξιμο και πολλα test drive σε πολλα noise gates διπλα-διπλα..το isp τα τρωει χαλαρα ολα για πρωινο!Γνωμη μου ειναι να κρaτισεις λευτα η να περιμενεις καποια αγγελια για να παρεις το isp..διαφορετικα θα εισαι μονημα δισαρεστημενος απο το αποτελεσμα με τα αλλα noise gates

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου