Προς το περιεχόμενο

Rockwave 11/07/2006


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SF είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει μόνο το shred...

Η κιθάρα δεν είναι προνόμιο των 2 αυτών ειδών.

 

Στα "πολιτισμένα" μέρη όπως λες' date=' η αυξηση των πωλήσεων από τα συγκεκριμμένα γκρουπ, αφορά αρχάριους και όχι γνώστες του θέματος.

 

Σέβομαι το αυτί σου όπως και τα κολλήματα που έχουμε όλοι μας.

Περι κολοκυθόπιτας... κλπ[/quote']

 

sorry αλλα θα διαφωνησω..αν δεν υπήρχαν αυτα τα γκρουπ το 90% της σημερινης παραγομενης μουσικης θα ηταν απο synths... :wink:

 

και η βιομηχανια μουσικων οργανων ακολουθει την πραγματικοτητα..εχεις σκεφτει ποτε σου ποσα εκατομμυρια ακουστικες κιθαρες πουληθηκαν λογω των OASIS????? :wink:

 

ασε που κατα την ταπεινη μου γνωμη γκρουπ σαν κι αυτα παραγουν την μακραν πιο ενδιαφερουσα "ροκ" μουσικη του καιρου μας :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Θα πρέπει να αποδώσουμε "τα του καίσαρος τω καίσαρι" ρε SF... Γίνε λίγο ποιό ανοιχτοχέρης. :)

 

Είναι προσωπικές σου αυτές οι στατιστικές εκτιμήσεις.

 

Προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο το είδος.

Είναι άλλο ένα δισκογραφικό είδος που έχει καταχωρηθεί στη ραδιοφωνική διάλεκτο σαν αποδεκτό σε ευρεία κλίμακα, όπως πχ. AOR, R&B, Top 40, κλπ.

 

Στον τομέα της κιθάρας δεν έχουν προσθέσει κάτι που θα μείνει στην ιστορία. Και δεν νομίζω να ήταν κι ο σκοπός τους.

Τραγούδια γράφουν. Καλά και κακά.

Χωρίς ιδιαίτερες τεχνικές δυνατότητες.

Και καλά τραγούδια υπάρχουν σε όλα τα είδη.

'Οχι μόνο εκεί.

 

Θα δεχτώ όμως ότι γουστάρεις αφάνταστα το είδος!

Και καλά κάνεις! ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν το γουσταρω αφανταστα!(ισα-ισα το 90% της παραγωγης αυτου του ειδους με κανει και χασμουριεμαι,οπως αλλωστε και καθε τι "ροκ" :lol: )

 

ομως το πανκ,το new wave & το indie εδωσαν πραγματικη ζωη στην κιθαρα (& στην ως τοτε πνιγμενη μεσα στα συνθ,ποπ μουσικη) οπως και οι Beatles πριν απο πολλα χρονια οι οποιοι εκαναν καθε πιτσιρικα να παρει μια ακουστικη για να παιζει τα "απλα" & "χωρις τεχνικη" κομματια τους ,ετσι και τα παραπανω γκρουπ ωθουν τον καθε πιτσιρικα να παρει κιθαρα & οχι συνθεσαϊζερ (οχι πως εχω τιποτα με τα συνθια βεβαια :lol: )

 

γιατι ΑΥΤΟΙ ειναι στο Νο.1 & συνεπως στο επικεντρο της προσοχης :wink:

 

Και οσον αφορα τις "τεχνικες" τους δυνατοτητες,τα γκρουπ επαιζαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ (με εξαιρεση τους βλάκες τους Dandy) ... ειδικα οι Editors ηταν απο τα καλυτερα γκρουπ που εχω ακουσει ποτε μου 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες να σας πώ και την άποψη μου.....

Οι EDITORS πραγματικά έσκισαν αλλά δεν είχαν κοινό που να ξέρει τα τραγούδια τους.....Δηλαδη να φανταστείτε πρώτη σειρά ήμουν ο μόνος και πορωνόμουν.....

 

Ακόμα η ημέρα αυτή πίστευα ότι θα είχε νέα συγκροτήματα....Οι mecano πού κόλλαγαν...Προσωπικά μου χάλασαν όλη την διάθεση μαζί με green on red οι οποίοι δεν ήταν αντιπαθητικοί σε αντίθεση με τους Mecano που με τσάντισαν απεριόριστα...:lol:

 

Dandy Warhols....Εντάξει εγώ προσωπικά για αυτούς πήγα αλλά δεν μου έκανα και μεγάλη αίσθηση.....Μου φαίνονταν ότι βαριόντουσαν (προσωπική εκτίμηση....).....

 

Franz Ferdinand.....Καλοί ήταν αλλά δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο στη αρχή....Στο τέλος αντάξει τα έσπασαν.....ΚΑι πάλι ο μπασίστας μου φαίνονταν ότι βαριόταν την ζωή του.....

 

Ρε παιδιά να ρωτησω κάτι αλλά μην με βαρέσεται....

Τα μπάσα που είχαν τα περισσότερα συγκροτήματα τι μάρκα ήταν?

 

Συγκεκριμένα το μπάσο των Franz Ferdinand, Editors , Sunday Drivers......?

 

 

 

EDIT : Ξέχασα να πώ για το κοινό...Βρε παιδιά....Βρε παιδιά....Που πάνε όλοι πρώτη σειρά και μετα κανουνε παράπονα που χορεύουμε....(τρόπος του λέγειν...)

 

Ακοέστε σκηνικό.....Ήμουν μια χαρά στο κάγκελο μπροστά-μπροστά με την παρέα μου και έφυγα για λίγο και τσούπ όταν γύρισα είχαν καθήσει 3 κοπέλες που παρόλο που η παρέα μου τους έλεγε ότι με περιμεναν αυτές τπτ....Δεν με πείραξε γιατί έβλεπα και ούτως ή άλλος δεν θα έμενα στην θέση μου....

 

Τέσπα να που βγαίνουν οι editors και εκεί άρχισαν τα παρατράγουδα....

¶ρχισα να τραγουδάω με την παρέα μου 10+ ατομα και οι τύπισσες να λένε ότι τις ενοχλούμε και τέτοια.....Τις αγνοούμε τις περιέργες και συνεχίσαμε λίγο πιο σιγά.....Όμως είχαμε αρχίσει να πορωνόμαστε και να χορεύουμε και όπως είναι λογικό μπορεί και να πέσαμε και πάνω τους αλλά αυτές να μας την λένε και να μας κλωτσάνε....Ε νευριάζει ένα παιδί απο την παρέα μου και της τραβάει κάτι μπινελίκια και ευτυχώς βρέθηκε κόσμος ο οποίος να θέλει κα ι αυτός να πορωθεί πρώτη σείρα και όλοι μαζί τους τι λέγαμε.....

 

Τελικά δεν ήταν μόνο αυτή η περίεργη ήταν και άλλοι 2 τύποι 40+ που ήθελαν και πρώτη σειρά και μες τον πανικό και να μην τους ακουμπάμε....Α στο διάλο δηλαδή ήμαρτον...

 

Εντάξει δεν λέω 2-3 φορές φταίγαμε και εμείς αλλά δεν ήταν τόσο τραγικό τα πράγματα.....Ήμαρτον και πάλι ήμαρτον....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι mecano πού κόλλαγαν

 

τρισαθλιοι & εντελως παρωχημενοι... :twisted:

 

Dandy Warhols....Εντάξει εγώ προσωπικά για αυτούς πήγα αλλά δεν μου έκανα και μεγάλη αίσθηση.....Μου φαίνονταν ότι βαριόντουσαν (προσωπική εκτίμηση....).....

 

μπα..απλα ηταν πιτα στα ναρκωτικα & το αλκοολ,πανε αυτοι τελειωσανε....

 

Τα μπάσα που είχαν τα περισσότερα συγκροτήματα τι μάρκα ήταν?

 

RICKENBACKER 4003

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτησω κάτι αλλά μην με βαρέσεται....

Τα μπάσα που είχαν τα περισσότερα συγκροτήματα τι μάρκα ήταν?

Συγκεκριμένα το μπάσο των Franz Ferdinand' date=' Editors , Sunday Drivers......?[/quote']

 

Rickenbacker :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η μέρα. Οι Sunday Drivers ήταν απ'τους καλύτερους, και κατά 99% το καλύτερο opening act που έχω δει...! Οι Mecano ήταν καλοί, το ίδιο και οι Green on Red που όμως δεν κόλαγαν στο κλίμα ούτε με σφαίρες. Οι Editors δεν ήταν κακοί αλλά απεχθάνομαι τον ήχο τους, είναι ελεεινά κακέκτυπα. Πάντως καλοί στη σκηνή. Καλά, οι Dandy είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. Τους είχα ξαναδει και παλιά με τους Cure, μηδέν μηδέν μηδέν. ΑΘΛΙΟΙ. Οι Franz Ferdinand ήταν καταπληκτικοί! Δε μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι αυτό το group με αυτά τα κομάτια θα μπορούσε να βγάλει τόση δύναμη και ενέργεια στη σκηνή! Φοβεροί, καταπληκτικό show.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Editors δεν ήταν κακοί αλλά απεχθάνομαι τον ήχο τους' date=' είναι [b']ελεεινά κακέκτυπα[/b]. Πάντως καλοί στη σκηνή.

 

8O :roll:

Χαχαχαχα .... Μη τα λες ετσι αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ελεεινά κακέκτυπα

 

γιατι οι υπολοιποι ΔΕΝ ειναι????

 

(εχουν "ακουσει" CLASH & JAM ολοι αυτοι με το καφασι.....! :lol: & πολυ καλα κανουν και τους "αντιγραφουν" παρθενογεννεση στη μουσικη δεν υπάρχει.. :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου