Προς το περιεχόμενο

Επιλογη middle position pickup για ibanez prestige


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Εχω μια iBanez prestige 2570, με fernandes sustainer (101) που εχει εναν μονο neck μαγνητη, σχετικα αδιαφορο, και εχω και εναν Dimebucker sh -13 που σπλιταρει στην θεση bridge. (dc resistance Bridge: 16.25 k) και ψαχνω εναν middle pickup μιας και προς το παρον δεν εχει.

 

Οι ερωτήσεις ειναι οι εξης:

1. Συνδυάζεται μαζι με το Sustainer? λογικα ναι αποτι ειδα στο site της fernandes. Το εχει κανει κανεις?

 

2. Επειδη με την κιθαρα παιζω τα παντα τον θελω για πιο funky ηχους. Εδω μπορει να κανω και λαθος μιας και τοσα χρονια δεν ειχα κιθαρες με μεσαιο μαγνήτη (τον εργοστασιακο τον εβγαλα σχεδον αμεσως με το που αγορασα την κιθαρα και τον πουλησα) απλα τωρα τελευταια επαιξα με μια pacifica εντυπωσιαστηκα με τον ηχο του middle γιατι μου εδωσε ηχους που δεν πιστευα οτι υπαρχουν, μου ανοιξε νεους οριζοντες

 

3. Ξερω οτι σημαντικο ρολο παίζει η αντισταση για το output του μαγνητη, συνεπως τι αντισταση ψαχνω? γυρω στα 8k? (οσο ο sh13 σπλιταρισμενος?) Γενικα δεν με βολευει να ειναι ψηλα ο middle, αρα να ψαξω εναν με μεγαλο output για να μπορω να τον εχω πιο χαμηλα σε ύψος ή γραφω π@π@ριες? Αυτό για να ξέρω τι specs ψαχνω!

 

4. Φορ γιορ ινφο, οταν παιζω ροκ/μεταλ παιζω με τον bridge μη σπλιταρισμενο, τον neck τον χρησιμοποιω σπανια, παρα μονο σε κανα σολακι γιατι επειδη ειναι single μου μειωνει το Output αρα "πεφτει" και η παραμορφωση (ξερετε εκεινα τα σολο "κλαιμε ολοι μαζι" με λίγη παραμορφωση), οταν παιζω πιο "strum" (αν το λεω σωστα) και πιο funky θεματα εχω σκοπο να χρησιμοποιω τον middle σαν κυριο μαγνητη, τον neck για σολακια και οπου απαιτειται τον bridge σπλιταρισμενο.

 

 

5. Τα χρηματα δεν ειναι θέμα, ετσι και αλλιως θα κοιταξω στα μεταχειρισμενα. Υπολογιζω κανα 50αρι ευρω περιπου, το οποιο μπορει να ανεβει αν προκυψει κατι πραγματικα καλο.

 

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα πολύ, καθε προταση/παρατηρηση/αποψη ευπροσδεκτη!

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!  :)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας στην λύση fender. Εγώ σε μία vai είχα έναν  fender hot noiseless στη θέση middle και ήταν μια χαρά για τέτοια που θες. Θα συμβούλευα να πας σε noiseless μαγνήτη, για να μην έχει θέμα θορύβου, εκτός και αν το γνωστό hum των μονών δεν σου είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν μπορείς, κοίτα τον Dimarzio cruiser bridge (ναί, στην μέση να μπεί). Πολύ ευέλικτος, γεμάτος και καθαρός μαγνήτης. Βλέπε π.χ. Andy Timmons (αυτός παίζει τα πάντα).

 

http://dimarzio.com/pickups/strat/hum-canceling-strat/cruiser-bridge

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με την λυση noiseless και θα σου προτεινα καποιον απο την σειρα Area της Dimarzio(μαλλον τον 61)....dead silent(αρα και καλοι me full gain) και καλη τιμη και με strat χαρακτήρα ;) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω για μπερδευτήκατε!!

Eχει bridge τον Dimebucker της Seymour Duncan ο οποιος σπλιταρει

και στην θεση neck εχει το fernandes sustainer οπου περιέχει και εναν μονό μαγνητη!

 

στην middle θεση ειναι ενας dummy coil που δεν ειναι μαγνητης αλλα μονο το καπακι του!

 

Θα προτιμούσα single coil και οχι διπλο σε μεγεθος μονου.

 

Ενδιαφερουσα οι λυση των noiseless, εχω ενα σετ lace στην τελεκαστερ μου.

 

Εdit: πολυ ενδιαφερουσα η λυση του area 61, βλεπω ομως σχετικα χαμηλη αντισταση 6,43, εχει κανα νοημα αυτο περι αντιστασης και output Που γραφω στο πρωτο ποστ μου ή τσάμπα το κοιταω?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πουλας και το sustainer και να βαλεις εναν air norton s στο neck? Για μεσαια θεση πρεπει να παρεις καποιον που να συνεργαζεται καλα με τον bridge και δε νομιζω οτι οι lace κανουν γι΄αυτη τη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πουλας και το sustainer και να βαλεις εναν air norton s στο neck? Για μεσαια θεση πρεπει να παρεις καποιον που να συνεργαζεται καλα με τον bridge και δε νομιζω οτι οι lace κανουν γι΄αυτη τη δουλεια

 

Γιατι το sustainer το χρησιμοποιω παρα πολυ!  ;D

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου