Προς το περιεχόμενο

Διαβάστε εδώ ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βαρεθεί το politically correct, και μια ασαφή και γενικόλογη ωραιοποίηση του παρελθόντος... Γίνονται τρομακτικά πράγματα στις μέρες μας, στα σχολεία, στον κόσμο, παντού, σύμφωνοι ... Αλλά παλιά δεν γίνονταν; Επειδή δεν τα μαθαίναμε; ...

 

Έχουν όλοι τρελλαθεί με τον βιασμό της κοπέλας στο σχολείο, και δικαίως, είναι ανατριχιαστικό - όπως και το περιστατικό με τον Αλεξ στη Βέροια.. Αλλά παλιά, στις 'αγνές' και καλά δεκαετίες 30-40-50-60 κλπ, δεν ξέρουμε τι βια υπήρχε; Οι γυναίκες πόσο κακοποιημένες ήταν στην 'αγνή' επαρχία; Πόσοι βιασμοί γίνονταν μέσα στα σπίτια, πόση βία δέχονταν; ...

 

 

Τελοσπάντων ... δείτε εδώ το χτεσινό δακρύβρεχτο και 'συγκινητικό' δημοσίευμα πρωτοσέλιδο της ελευθεροτυπίας:

 

http://www.enet.gr/online/online (φύλλο τρίτης, 7 νοεμβρίου) ...

 

Και μετά, διαβάστε αυτό: (μέχρι το τέλος), εγώ τουλάχιστον το βρήκα και σωστό και πολύ αστείο (αυτά συνήθως πάνε μαζί, το καλό χιούμορ περιέχει μεγάλες δόσεις αλήθειας):

 

http://pitsirikos.blogspot.com/2006/11/blog-post_08.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν...Το πόσο αγνά ήταν τα παλιότερα χρόνια με την βία τους βιασμούς και τις κτηνοβασίες δεν με νοιάζει....

 

Το θέμα είναι ότι δεν είναι δικαιολογία αυτή για να καλύψουμε τον βιασμό μιας κοπέλας....απο τρία λουλούδια απο ότι φαίνεται...

 

ΚΑι στην τελική για φανταστείτε να ήταν κάποια ελληνοπούλα το κοριτσάκι αυτό....

 

Πάω στοίχημα ότι τα προαναφερθέντα λουλούδια θα είχαν δικαστεί σε δις ισόβια κάθηρξη μπορεί και απανχωνισμό....

 

 

Καλά βέβαια αυτά είναι η άποψή μου...BTW έχεις ένα δίκιο σε αυτό τον χαμό που γίνεται απο τα ΜΜΕ...Αν ήταν στο εξωτερικό θα έκαναν μια εκτενή αναφορα στο δελτίο ειδήσεων...Κάποια άρθρα στις εφημερίδες...Όχι αυτός ο πανικός που γίνεται εδω...

 

Μπραβο στο παιδί...Που αντίθετα με όλους μεσα που μουρμουράμε και βρίζουμε τα πάντα εκτός απο την δική μας απραξία...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...Το πόσο αγνά ήταν τα παλιότερα χρόνια με την βία τους βιασμούς και τις κτηνοβασίες δεν με νοιάζει....

 

Το θέμα είναι ότι δεν είναι δικαιολογία αυτή για να καλύψουμε τον βιασμό μιας κοπέλας....απο τρία λουλούδια απο ότι φαίνεται...

 

Μπραβο στο παιδί...Που αντίθετα με όλους μεσα που μουρμουράμε και βρίζουμε τα πάντα εκτός απο την δική μας απραξία...

 

Εννοείται ... Δεν θέλω να δικαιολογήσω αυτό που συνέβη, είναι απίστευτο, και το γεγονός πως πρόκεται για μετανάστρια συν την όλη μετέπειτα αντιμετώπιση φανερώνει ένα πολύ άρρωστο υπόβαθρο στην όλη ιστορία... ¶λλος ήταν ο σκοπός του μηνύματός μου, και κυρίως το γεγονός πως βρήκα το δεύτερο κείμενο του πιτσιρίκου πάρα πολύ αστείο ...

 

Όσο για το αρχικό κείμενο της 'Ε', ναι καλά κάνει το παιδάκι και σκέφτεται και γράφει, αν και διαφωνώ με τον τρόπο που το αντιμετωπίζει ... Επίσης, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είναι όντως αυθεντικά γραμμένο από ένα 13χρονο παιδί, και αν όντως χρησιμοποιεί κάποιος άλλος μια τέτοια 'βιτρίνα' να γράψει τις απόψεις του, μου φαίνεται γελοίο και ανήθικο ...

 

Σε λίγες γραμμές, απλά μου την δίνει που σε μια τέτοια 'πρωτοβουλία' όλοι στέκονται προσοχή, και δηλώνουν τον θαυμασμό τους, και βρήκα πολύ πρωτότυπο το δεύτερο κείμενο του πιτσιρίκου που όχι ακριβώς το κρίνει, αλλά σατιρίζει την όλη ιστορία ... (πρόσεχε, όχι το περιστατικό του βιασμού αυτό καθεαυτό - μην με παρεξηγήσεις πάλι ..)

 

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα τραβαει πααααρα πολλη

κουβεντα και σιγουρα θα γινουμε μαλλια κουβαρια εδω μεσα...

Οσο για το κειμενο του "πιτσιρικα" το διαβασα μονορουφι.Απολαυση

σκετη.Και να χε και αδικο... :lol:

Ποσες Ελληνιδες εχουν βιαστει ?

Το τι γινεται καθε μερα σε περιοχες οπως Καλλιθεα,Κυψελη κτλ το

εχουν πει?Ο ρολος των ΜΜΑ(μεσων μαζικης αποβλακωσης) παντα

ηταν και θα ειναι η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ>η οποια αυτη καθεαυτη ειναι ενα

παντελως αχρηστο σκουπιδι.Στα λογια ολοι καλοι ειναι..

Απο αυριο ολοι θα βλεπουμε ειδησεις στο star ! :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που κάποιος έκανε editing στο post του Pastelius, διότι η αρχική του φράση με είχε βγάλει από τα ρούχα μου. Πέραν αυτών, θα ήθελα να προτείνω στους φίλους συνφορουμίτες (ειδικά αυτούς που έχουν νεαρή ηλικία) τα εξής δύο πράγματα:

 

α) να συμφιλιωθούν με τις ιδιοτροπίες του αντίθετου φύλου και με την ιδέα ότι θα ταλαιπωρούνται από αυτές τις ιδιοτροπίες όλη τους τη ζωή. Έτσι θα αποφεύγουν την έκφραση σεξιστικών ιδεολογημάτων κάθε φορά που το θέμα αφορά γυναίκες.

 

β) να προσπαθήσουν να ενημερώνονται σφαιρικά πριν εκφράσουν άποψη για κάτι. Ο "πιτσιρίκος" ιδιοκτήτης του blog στο οποίο μας παρέπεμψαν, είναι γνωστός ερασιτέχνης ιντερνετοδημοσιογράφος, ο οποίος πολλές φορές έχει διεκδικήσει την προβολή του με ανοησίες και ευφυολογήματα (και κατά τη γνώμη μου είναι ο πραγματικός συγραφέας του απαράδεκτου κειμένου που διαβάσαμε). Μπορείτε να βρείτε περισσότερο υλικό δικό του με ένα απλό search, εγώ τον είχα συναντήσει σε ένα άλλο (πολύ δημοφιλές αλλά επίσης κάκιστο) blog, εκείνο του γνωστού Νίκου Δήμου (doncat.blogspot.com), όπου μπορείτε να πάτε αν θέλετε να αμπελοφιλοσοφήσετε μέχρι μέθης.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) να συμφιλιωθούν με τις ιδιοτροπίες του αντίθετου φύλου και με την ιδέα ότι θα ταλαιπωρούνται από αυτές τις ιδιοτροπίες όλη τους τη ζωή. Έτσι θα αποφεύγουν την έκφραση σεξιστικών ιδεολογημάτων κάθε φορά που το θέμα αφορά γυναίκες.

 

ε,που θα παει θα συμορφωθουν...μετα την δεκατη σφαλιαρα συμορφωνεσαι :lol: :lol: παιδακια ειναι ακομα :wink:

 

το ποστ το εκανα edit εγω γιατι τετοιες εκφρασεις δεν ταιριαζουν εδω μεσα & φανταζομαι ο φιλος pastelius παρασυρθηκε απο τον συγγραφικο του ..ιστρο & δεν εννοουσε πραγματικα αυτα που εγραφε... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώντας από το κείμενο του "πιτσιρίκου" έχω να συμφωνήσω ότι αποκλείεται να είναι γραμμένο από 13χρονο αυτό το κείμενο! Είτε κάποιος (ενήλικος και με εμπειρία στην αρθρογραφία) τον βοήθησε, είτε κάποιος ενήλικος το έγραψε που είναι και η πιο πιθανή εκδοχή. Ωραίο κείμενο πάντως, λίγο μεγάλο το βρήκα όμως.

 

Σχετικά με το βιασμό του κοριτσιού και την αντιμετώπιση των media, δεν είναι καν να ασχοληθεί κανείς. Συνέβη ένα τραγικό περιστατικό, 3 κωλόπαιδα έκαναν μια τεράστια π@π@ριά, μια κοπέλα δεν μπορεί να βρει το δίκιο της επειδή είναι αλλοδαπή (δεν είμαι και πολύ φιλικά διακείμενος προς τους αλλοδαπούς αλλά δεν γίνεται να τους βιάζουμε κιόλας) και τα ΜΜΕ το παίζουν ντετέκτιβ, ανακριτές, δικαστές και ό,τι άλλο μπορούν να πουλήσουν αφού βρήκαν πρόσφορο έδαφος. Κατάντια... :evil:

 

Μπορείτε να βρείτε περισσότερο υλικό δικό του με ένα απλό search' date=' εγώ τον είχα συναντήσει σε ένα άλλο (πολύ δημοφιλές αλλά επίσης κάκιστο) blog, εκείνο του γνωστού Νίκου Δήμου (doncat.blogspot.com), όπου μπορείτε να πάτε αν θέλετε να αμπελοφιλοσοφήσετε μέχρι μέθης.[/quote']

Αυτό δεν το κατάλαβα αγαπητέ eye, ουσιαστικά σε κάθε blog αμπελοφιλοσοφίες δεν λέγονται; Πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων που αφορούν blogs με καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα, σε όλα τα άλλα υπάρχουν απόψεις, άρθρα για την επικαιρότητα (κι άλλες απόψεις δηλαδή), προσωπικές εμπειρίες και πάει λέγοντας. Με τη λογική αυτή, τα blogs δεν χρησιμεύουν σε τίποτα αλλά μάλλον ο κόσμος που χρησιμοποιεί το internet δεν θα συμφωνούσε.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το κατάλαβα αγαπητέ eye' date=' ουσιαστικά σε κάθε blog αμπελοφιλοσοφίες δεν λέγονται; Πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων που αφορούν blogs με καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα, σε όλα τα άλλα υπάρχουν απόψεις, άρθρα για την επικαιρότητα (κι άλλες απόψεις δηλαδή), προσωπικές εμπειρίες και πάει λέγοντας. Με τη λογική αυτή, τα blogs δεν χρησιμεύουν σε τίποτα αλλά μάλλον ο κόσμος που χρησιμοποιεί το internet δεν θα συμφωνούσε.[/quote']

 

Υπάρχουν πάρα πολλά blogs σαν αυτά που αναφέρεις, αλλά επίσης υπάρχουν πολλά χωρίς αμπελοφιλοσοφικό αντικείμενο, από ανθρώπους που έχουν οργανική και ζωντανή σχέση με τα θέματα που καταπιάνονται.

 

Είναι (κυρίως) ελληνικό φαινόμενο το blogging σε στυλ Δήμου ή "πιτσιρίκου", βλέπε "κριτική επί παντός επιστητού" και αερολογία μέχρι τρέλας.

 

Ψάξε λίγο παραπάνω (υποθέτω ότι διαβάζεις αρκετά καλά αγγλικά) και θα αποζημιωθείς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που κάποιος έκανε editing στο post του Pastelius' date=' διότι η αρχική του φράση με είχε βγάλει από τα ρούχα μου. Πέραν αυτών, θα ήθελα να προτείνω στους φίλους συνφορουμίτες (ειδικά αυτούς που έχουν νεαρή ηλικία) τα εξής δύο πράγματα:

 

α) να συμφιλιωθούν με τις ιδιοτροπίες του αντίθετου φύλου και με την ιδέα ότι θα ταλαιπωρούνται από αυτές τις ιδιοτροπίες όλη τους τη ζωή. Έτσι θα αποφεύγουν την έκφραση σεξιστικών ιδεολογημάτων κάθε φορά που το θέμα αφορά γυναίκες.

 

β) να προσπαθήσουν να ενημερώνονται σφαιρικά πριν εκφράσουν άποψη για κάτι. Ο "πιτσιρίκος" ιδιοκτήτης του blog στο οποίο μας παρέπεμψαν, είναι γνωστός ερασιτέχνης ιντερνετοδημοσιογράφος, ο οποίος πολλές φορές έχει διεκδικήσει την προβολή του με ανοησίες και ευφυολογήματα (και κατά τη γνώμη μου είναι ο πραγματικός συγραφέας του απαράδεκτου κειμένου που διαβάσαμε). Μπορείτε να βρείτε περισσότερο υλικό δικό του με ένα απλό search, εγώ τον είχα συναντήσει σε ένα άλλο (πολύ δημοφιλές αλλά επίσης κάκιστο) blog, εκείνο του γνωστού Νίκου Δήμου (doncat.blogspot.com), όπου μπορείτε να πάτε αν θέλετε να αμπελοφιλοσοφήσετε μέχρι μέθης.[/quote']

 

καλα πλακα κανετε ολοι? και φυσικα αυτος (ο πιστιρικος) εγραψε το κειμενο του <<13 χρονου>> ειναι μερος της σατιρας.

λετε να λενε τον μικρο, σεραμφειμ(=μακη ) τριανταφυλλοπουλο ή μηπως οτι πηγαινει α ταξη γυμνασιου πυρηνικης φυσικης στο χαρβαρντ... 8O :)

 

Wow! δε μας νοιαζουν τα διαπιστευτηρια κανενος μπλογκερ παρα μονο τα κειμενα τους. Και αυτο το κειμενο του πιτσιρικου , οπως και πολλα αλλα , ειναι απολαυστικο. Και αν μεσα απο το μπλογκιν προσπαθει να γινει διασημος οπως λες εμενα δε με πειραζει εφοσονδεν επηρεαζει αυτο τα κειμενα του. (βεβαια καλο θα ειναι να μην το συζητησουμε αυτο σε αυτο εδω το θεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου