Προς το περιεχόμενο

Διαβάστε εδώ ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως μια πραγματικα εξαιρετικη τοποθετηση επι του θεματος θα βρειτε εδω

 

http://www.athinorama.gr/tv/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Wow! δε μας νοιαζουν τα διαπιστευτηρια κανενος μπλογκερ παρα μονο τα κειμενα τους.

 

Τα κείμενά τους ΕΙΝΑΙ τα διαπιστευτήριά τους. Δεν έχω φάκελο για τους ανθρώπους. Μιλώ, εκτιμώντας τη συγγραφική τους προσφορά. Εσένα σου φαίνονται απολαυστικά τα κείμενά του, εμένα μου φαίνονται μη-απολαυστικά.

 

Πάντως (φαντάζομαι ότι θα το παραδεχτείς) ότι ΔΕΝ είναι τυχαίο ότι ο Alchemist (π.χ. - δεν είναι ο μόνος) έχει καταλήξει στο συμπέρασμα ότι blogging=αμπελοφιλοσοφία, ούτε είναι τυχαίο ότι πολλοί από αυτούς έχουν βρει φωλίτσα στο blog του αρχιερέα της αμπελοφιλοσοφίας, του Δήμου (γι' αυτό άλλωστε τον ανέφερα, ως τεκμήριο ενοχής του πιτσιρίκου).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α) να συμφιλιωθούν με τις ιδιοτροπίες του αντίθετου φύλου και με την ιδέα ότι θα ταλαιπωρούνται από αυτές τις ιδιοτροπίες όλη τους τη ζωή. Έτσι θα αποφεύγουν την έκφραση σεξιστικών ιδεολογημάτων κάθε φορά που το θέμα αφορά γυναίκες.

 

 

Σε αυτό συμφωνώ ...

 

 

β) να προσπαθήσουν να ενημερώνονται σφαιρικά πριν εκφράσουν άποψη για κάτι. Ο "πιτσιρίκος" ιδιοκτήτης του blog στο οποίο μας παρέπεμψαν' date=' είναι γνωστός ερασιτέχνης ιντερνετοδημοσιογράφος, ο οποίος πολλές φορές έχει διεκδικήσει την προβολή του με ανοησίες και ευφυολογήματα (και κατά τη γνώμη μου είναι ο πραγματικός συγραφέας του απαράδεκτου κειμένου που διαβάσαμε). Μπορείτε να βρείτε περισσότερο υλικό δικό του με ένα απλό search, εγώ τον είχα συναντήσει σε ένα άλλο (πολύ δημοφιλές αλλά επίσης κάκιστο) blog, εκείνο του γνωστού Νίκου Δήμου (doncat.blogspot.com), όπου μπορείτε να πάτε αν θέλετε να αμπελοφιλοσοφήσετε μέχρι μέθης.[/quote']

 

Σε αυτό δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο. Ο 'πιτσιρίκος', ιδιοκτήτης του blog pitsirikos.blogspot.com, είναι από τους πιο φρέσκους, σωστούς και αστείους συγγραφείς blog (και όχι μόνο) που εγώ τουλάχιστον έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια.. Επίσης, πρέπει να έχεις μπλέξει λίγο την ιστορία, επειδή το όλο θέμα έχει να κάνει με έναν πραγματικό πιτσιρικά, που έγραψε στην ελευθεροτυπία..

 

Εδώ: http://www.enet.gr/online/online?dt=07%2F11%2F2006 βρίσκεται το πραγματικό άρθρο της ελευθεροτυπίας, που δημοσιεύθηκε στο πρωτοσέλιο χτες (8-11-2006). Αυτό υποτίθεται πως έγραψε ένας πιτσιρικάς 13χρονος, και συγκινήθηκε τόσο πολύ η Ελευθεροτυπία που του αφιέρωσε το πρωτοσέλιδό της.

 

Εδώ: http://pitsirikos.blogspot.com/2006/11/blog-post_08.html , βρίσκεται το άρθρο του 'πιτσιρίκου' (ψευδώνυμο), ιδιοκτήτη του ομώνυμου blog...

 

Όσο για το αν διεκδικεί την 'προβολή του με ανοησίες και ευφυολογήματα', πολύ καλά κάνει .. Εγώ πχ βρίσκω την γραφή του ιδιαίτερα καλή, ευχάριστη, σωστή και απολαυστική, και έχει όντως κερδίσει την προβολή του, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα.. Προφανώς είναι ο συγγραφέας του 'απαράδεκτου' κειμένου, αφού το δημοσίευσε στο προσωπικό του blog...

 

 

Τελοσπάντων, πάει η ιστορία με τον πιτσιρίκο και τον 'πιτσιρίκο' .. Δικαίωμά σου να μην σου αρέσει, δικαίωμά μου να μου αρέσει .. Δεν λέει τίποτα αυτό.

 

Ο Νίκος Δήμου όμως, είναι πολυ πιο σύνθετη περίπτωση... Είναι ένας συγγραφέας με περίπου 50 χρόνια συγγραφική παρουσία και ακομα περισσότερα βιβλία στο ενεργητικό του. Μου κάνει εντύπωση που βρίσκεις 'κάκιστο' το blog αυτού του ανθρώπου, που πραγματικά είναι και αντικειμενικά ένας από τους πιο αξιολογους σύγχρονους Έλληνες διανοούμενους ουσιαστικά...

 

Επίσης, εδώ ακόμα και το προσωπικό γούστο είναι άλλη περίπτωση, γιατί και να διαφωνείς κάθετα με τις απόψεις του, δεν μπορεί να μην έχεις προσέξει πως ο Δήμου είναι ένας απο τους πιο ουσιαστικούς και συνεπείς υποστηρικτές του ορθολογισμού και του ορθού λόγου συγκεκριμένα σε αυτήν την χώρα.. Πάντα υποστηρίζει τις όποιες απόψεις του λογικά, εκθέτοντας την γνώμη του νηφάλια και με επιχειρήματα... Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση που βρίσκεις 'κάκιστο' το blog του.. Και αισθητικά είναι όμορφο, και πρωτότυπα και ενδιαφέροντα θέματα θίγει, και όπως και να το κάνουμε έχει ένα αναμφισβήτητο ταλέντο στην γραφή ο άνθρωπος. Το αν διαφωνείς με τα όσα λέει είναι άλλο, προφανώς δεκτό, δικαίωμά σου, αλλά διαφορετικό πράγμα το να το χαρακτηρίζεις 'κάκιστο' ... Ως προς τι; Ως προς τις απόψεις του; .. Ως προς τις απόψεις όσων γράφουν εκεί;

 

Τελοσπάντων, έχουμε διαφορετικά γούστα στους συγγραφείς προφανώς, δεν είναι και τόσο κακό αυτό :) ... Αλλά βρίσκω τους συγκεκριμένους πολύ καλούς με έναν φρέσκο και πρωτότυπο τρόπο μέσα στην γενικότερη ελληνοκεντρική political-correctness που εγώ τουλάχιστον βλέπω να κυριαρχεί στα κείμενα όλων των πολιτικών αποχρώσεων, σε όλα σχεδόν τα ΜΜΕ...

 

 

P.S.

 

Επεξεργασία: .. Τώρα το θυμήθηκα και αυτό... Γιατί είναι τόσο κακό πράγμα η αμπελοφιλοσοφία; Εγώ πιστεύω πως είναι μια αδικημένη έννοια, ή μάλλον μια διαδικασία που δεν της αξίζει η συγκεκριμένη λέξη.. Εμείς δηλαδή εδώ τί κάνουμε, αμπελοφιλοσοφία δεν είναι; Είναι δυσδιάκριτο το πότε κάνεις αμπελοιλοσοφία και πότε 'διάλογο' .. Τότε θα έπρεπε να μιλάμε μόνο για θέματα που κατέχουμε 100%, αφού είχαμε υποβάλει τις σχετικές δοκιμές κλπ - δηλαδή επιστμονικός λόγος και μόνο. Το forum αυτό και κάθε άλλο θα ήταν άδειο. Θα πηγαίναμε για καφέ και δεν θα συζητάγαμε τίποτα..

 

Εφόσον έχεις κάποια επιχειρήματα και εκθέτεις μια άποψη κόσμια, δικαιούσαι να το κάνεις - πες το αμπελοφιλοσοφία, πες το διάλογο, πες το όπως θες... Ο Μακρυγιάννης, ο γνωστός ήρωας της επανάστασης που όλοι πίνουν νερό στο όνομά του (εγώ προσωπικά όχι, αλλά άλλο θέμα αυτό) τι ήταν; ... Αμπελοφιλόσοφος μέγιστος .. Και καλά έκανε. Ένας αμόρφωτος άνθρωπος που έγραψε απομνημονεύματα και ιδέες για την κατάσταση της εποχής του .. Δεν θα έπρεπε να το κάνει; .. Μόνο όσοι έχουν συγκεκριμένα πτυχία και περγαμηνές φιλοσοφίας δικαιούνται να ομιλούν, όλοι οι άλλοι είναι αμπελοφιλόσοφοι;...

 

¶σε που ο Δήμου συγκεκριμένα έχει σπουδάσει φιλοσοφία στην Γερμανία, έχει γράψει αρκετά σχετικά δοκίμια και βιβλία, έχει μεταφράσει ξένους συγγραφείς κλπ :) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, έτσι... καλό είναι να συμφωνούμε στα πρακτικά ζητήματα (στο πρώτο) και ας διαφωνούμε στα.. θεωρητικά (το δεύτερο).

 

Πάντως, μια και περιμένω ένα τηλέφωνο από τη Γερμανία το οποίο καθυστερεί, να σου γράψω κάτι παραπάνω, διότι δε νομίζω ότι έγινα κατανοητός.

 

Εγώ δεν κριτικάρω την 50ετή συγγραφική πορεία του Δήμου, εγώ κριτικάρω το άνευ-αντικειμένου, άνευ-θεματολογίας, άνευ-προσανατολισμού blog του. ¶λλωστε και ο ίδιος (όπως ξέρεις, αν το παρακολουθείς) έχει φτάσει δύο φορές στο να το κλείσει, αλλάζοντάς του όνομα, διορίζοντας το.. γάτο του ως εικονικό διαχειριστή του και διάφορα άλλα χαριτωμένα (μπρρρ).

 

Δυστυχώς για τον κ. Δήμου, καμία πρότερη συγγραφική εμπειρία δεν καθιστά κάποιον φύσει και θέσει αρμόδιο να έχει αξιοπρεπή παρουσία στο ίντερνετ, καθότι η φύση του ίντερνετ είναι τέτοια που είναι ιδιαίτερα εύκολο να πελαγοδρομήσεις και να γίνεις γραφικός.

 

Μοιραία ίσως, έχει μαζέψει εκεί μέσα ως θαμώνες διάφορους τύπους με "αρθρογραφία" εξίσου χαραπάταλη και -ναι- συμφωνώ μαζί σου ότι ο "πιτσιρίκος" ΔΕΝ είναι η χειρότερη περίπτωση. Όλα στο όνομα του ιντερνετικώς οριζόμενου keyboard bravery.

 

Οπότε, μην μου αποδίδεις μομφή για πράγματα που δεν έχω πει. Καλός είναι ο ορθολογισμός του Δήμου, σε ορισμένες περιπτώσεις έχει δώσει μεστά και αξιόλογα κείμενα, αλλά αυτό δεν αγοράζει τη θέση του κήνσορα της ιντερνετικής δημοσιογραφίας την οποία τόσο επιβουλεύεται ο ίδιος αλλά και οι "προστατευομένοι" του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπέλα με καταγωγή από τη Βουλγαρία, βιάζεται σε σχολείο στην Εύβοια, το οποίο μάλιστα τελούσε υπό κατάληψη. Τα σάπια ΜΜΕ μας γ@@@νε τα μυαλά εδώ και τόσες μέρες για το που οδεύει η νεολαία της Ελλάδας, οι Τραγκαουνάκηδες και οι Εισαγγελάτοι κοντεύουν να βγάλουν τους μισούς εφήβους στην χώρα εν δυνάμει βιαστές...

 

Πριν μερικούς μήνες οι φοιτητές ήταν τεμπέληδες που θέλανε να δούνε Μουντιάλ χωρίς το βάρος της εξεταστικής, τώρα οι καταληψίες μαθητές είναι εν δυνάμει βιαστές...έτσι εξυπηρετούνται τα συμφέροντα σ'αυτόν τον τόπο μιας και οι κάτοικοι του είναι τόσο απαίδευτοι και εγωιστές που δεν βλέπουν πέρα από το "Αν ήταν Ελληνίδα θα γινόταν τέτοια φασαρία...Πόσες Ελληνίδες βιάζονται και δεν το μαθαίνουμε..."

 

Και μέσα σε αυτό το αίσχος, κάποιοι αρχίζουν να αισθάνονται αηδία για το πως ισοπεδώνονται, απαξιώνονται και ευτελίζονται όλα σε τούτον εδώ τον τόπο. Ορισμένοι αρχίζουν να αντιλαμβάνονται πως δουλεύει η μηχανή των ΜΜΕ, πως αφήνονται όλοι και όλα έρμαιο στις "ψυχοδιαταραγμένες" διαθέσεις του κάθε μαλάκα "δημοσιοκάφρου" που πήρε ένα μικρόφωνο και έμαθε καλά πως να εξυπηρετεί συμφέροντα!

 

Και η συμπαθής Ελευθεροτυπία, που θέλει να πουλήσει κι εκείνη κανά φύλλο παραπάνω, δημοσιεύει την εν λόγω επιστολή, προς ικανοποίηση όλων αυτών που ένιωσαν την αηδία, προς ικανοποίηση όλων όσων προσπαθούν να βλέπουν το δάσος και όχι το δέντρο. Για μένα τα κίνητρα της Ελευθεροτυπίας δεν είναι και τα πλέον αγνά, αλλά εθελοτυφλεί κανείς αν δεν καταλαβαίνει ότι μεγάλο τμήμα της αλήθειας είναι γραμμένο εκεί μέσα.

Και ναι, η επιστολή μπορεί να μην ανήκει σε ένα 13χρονο παιδί στην πραγματικότητα, αλλά στην μητέρα ή τον πατέρα του, την γιαγιά ή τον παππού του...λίγη σημασία έχει αυτό! Γιατί ένα παιδί 13 χρονών έτσι αισθάνεται και σκέφτεται, αναρωτιέται απλά πως φθάσαμε ως εδώ και γιατί δεν μοιάζει τίποτα να μας ξεκολλάει από τον πάτο!

Και αν το πρόβλημά μας είναι η διατάραξη της ηθικής τάξεως, σε περίπτωση που την επιστολή έγραψε κάποιος μεγαλύτερος, τότε απλά ας αναρωτηθούμε πόσο διαστρεβλωμένη και επιφανειακή είναι αίσθησή μας περί ηθικής, και μήπως μας αρέσει τελικά να μας υπαγορεύει η TV και τα λαμόγια-φερέφωνα που εμφανίζονται εκεί τι είναι σωστό και τι λάθος...

 

Καλημέρα Ελληνάρες...αναπνεύστε όσο σας επιτρέπουν διαβάζοντας γελοία blogs...και νιώστε καλά που έχουμε ανάγει το κακόγουστο χιούμορ καφενειακού επιπέδου σε σάτιρα ως απόγονοι του Αριστοφάνη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως διαφωνούμε ακριβώς, γιατί δεν είναι θέμα διαφωνίας .. Είναι περισσότερο θέμα αντίληψης και προσδιορισμού της συγκεκριμένης δραστηριότητας του 'blogging' ...

 

Δηλαδή:

 

 

Εγώ δεν κριτικάρω την 50ετή συγγραφική πορεία του Δήμου' date=' εγώ κριτικάρω το άνευ-αντικειμένου, άνευ-θεματολογίας, άνευ-προσανατολισμού blog του. ¶λλωστε και ο ίδιος (όπως ξέρεις, αν το παρακολουθείς) έχει φτάσει δύο φορές στο να το κλείσει, αλλάζοντάς του όνομα, διορίζοντας το.. γάτο του ως εικονικό διαχειριστή του και διάφορα άλλα χαριτωμένα (μπρρρ).

 

[/quote']

 

Υπάρχουν μάλλον δυο είδη blog. Αυτά με σαφή θεματολογία και περιεχόμενο (πχ. οι ανταποκρίσεις κάποιου από το Ιράκ), και αυτά που είναι πιο αμπελοφιλοσοφικά (πχ. του Δήμου, ή του πιτσιρίκου), τα οποία σχολιάζουν για παράδειγμα την επικαιρότητα και είναι μέσο διάδοσης πληροφοριών, νέων και σαφώς των απόψεων του ιδιοκτήτη.

 

Μια αναλογία είναι ένα σαφές και εξειδικευμένο περιοδικο (πχ. το RAM) που ασχολείται με ένα γενικό θέμα (πχ. υπολογιστές), και το άλλο είναι πχ. μια εφημερίδα, όπου μπορείς να βρεις διάφορα θέματα (πχ. η ελευθεροτυπία)...

 

Ο Δήμου ανηκει στην δεύτερη κατηγορία - το blog του είναι γενικό, γράφει νέα και απόψεις επί παντός επιστητού, και δίνει το δικαίωμα σχολιασμού από άλλους... Είναι 'άνευ-αντικειμένου, άνευ-θεματολογίας, άνευ-προσανατολισμού', γιατί αυτός είναι ο σκοπός του... Εμένα πχ. προσωπικά, μου αρέσει γιατί ακριβώς είναι έτσι 'χύμα', και φυσικά επειδή βρίσκω ότι ο Δήμου συγκεκριμένα είναι ένας άνθρωπος με παιδεία, εμπειρίες και γραφή τέτοια που βρίσκω τις σκόρπιες σκέψεις του ενδιαφέρουσες.. Περισσότερο διαβάζω τα δικά του κείμενα παρά τα σχόλια διαφόρων επισκεπτών.. Αν είχε ένα blog πχ. αφιερωμένο συγκεκριμένα και 'αυστηρά' στην μεταμοντερνα γερμανική αισθητική, δεν θα το διάβαζα. Θα είχε ωστόσο και αντικείμενο, και θεματολογία και προσανατολισμό - ελλείψεις που κατακρίνεις δηλαδή, και που εγώ βρίσκω σαν χαρακτηριστικά γενικά στα blog, και που ανάλογα με την προσωπικότητα του κάθε συγγραφέα κρίνω ως θετικά ή αρνητικά.

 

 

Δυστυχώς για τον κ. Δήμου' date=' καμία πρότερη συγγραφική εμπειρία δεν καθιστά κάποιον φύσει και θέσει αρμόδιο να έχει αξιοπρεπή παρουσία στο ίντερνετ, καθότι η φύση του ίντερνετ είναι τέτοια που είναι ιδιαίτερα εύκολο να πελαγοδρομήσεις και να γίνεις γραφικός.

 

[/quote']

 

Το internet καθιστά οποιονδήποτε φύσει και θέσει αρμόδιο να γράψει ότι του κατέβει. Και αυτό είναι που καθιστα το Internet μια από τις μεγαλύτερες και πιο σπουδαίες 'εφευρέσεις' του αιωνα. Σε άλλα μέσα, μόνο συγκεκριμένοι άνθρωποι μπορούν να προβάλουν τις απόψεις τους, μόνο κάποιοι πολύ λίγοι έχουν πρόσβαση να εκθέτουν την γνωμη τους στην τηλεόραση, στις εφημερίδες κλπ. Τις πρισσότερες φορές, υπόκεινται αναγκαστικά σε κάποια άμεση ή έμμεση λογοκρισία γιατί αν γράψουν ότι πραγματικά γουστάρουν, μπορεί να τους δείξουν την πόρτα, και επειδή είναι επαγγελματίες και πρέπει να πληρώνουν νοίκι, θα αναγκαστούν να συμβιβαστουν.

 

Αυτή η αναρχία στο Internet μπορεί να αποβεί και μειονέκτημα, ο καθένας γράφει ότι γουστάρει, άρα και μαλ***ιες... Αλλά είναι χαρακτηριστικό της ελευθερίας αυτό, και το προτιμώ από οποιοδήποτε αυστηρό σύστημα όπου μόνο λίγοι 'επίλεκτοι' έχουν το προνόμιο να εκθέτουν μαζικά τις απόψεις τους. Με λιγο φιλτράρισμα στο Internet, μπορείς να ξεχωρίσεις τα διαμάντια από τα σκουπίδια, και η ελευθερία που υπάρχει είναι εγγύηση ότι υπάρχουν κάποια πραγματικά διαμάντια, τα οποία αλλιώς δεν θα έβρισκαν τρόπο έκφρασης. ¶λλωστε, όλα είναι ένα κλικ - αν δες θες, δεν το διαβάζεις.

 

 

Μοιραία ίσως' date=' έχει μαζέψει εκεί μέσα ως θαμώνες διάφορους τύπους με "αρθρογραφία" εξίσου χαραπάταλη και -ναι- συμφωνώ μαζί σου ότι ο "πιτσιρίκος" ΔΕΝ είναι η χειρότερη περίπτωση. Όλα στο όνομα του ιντερνετικώς οριζόμενου keyboard bravery.

 

Οπότε, μην μου αποδίδεις μομφή για πράγματα που δεν έχω πει. Καλός είναι ο ορθολογισμός του Δήμου, σε ορισμένες περιπτώσεις έχει δώσει μεστά και αξιόλογα κείμενα, αλλά αυτό δεν αγοράζει τη θέση του κήνσορα της ιντερνετικής δημοσιογραφίας την οποία τόσο επιβουλεύεται ο ίδιος αλλά και οι "προστατευομένοι" του.[/quote']

 

Ουσιαστικά το ίδιο θα σου απαντούσα και εδώ. Το ότι κάποιοι γράφουν αστήρικτες βλακείες στο blog του Δήμου, και αλλού, είναι το τίμημα της άναρχης απόλυτης ελευθερίας που προσφέρει. Και μου φαίνεται ειλικρινά πολύ λίγο σε σχέση με αυτό που προσφέρει ...

 

Ουσιαστικά βρίσκω 2 διαφορετικούς δρόμους - ένας να υπάρχουν λίγες, μετρημένες πηγές ενημέρωσης με αναπόφευκτο control στο τι γράφεται εκεί (πχ. βιβλία, εφημερίδες, τηεόραση), και έναν όπου ο καθένας γράφει ότι πραγματικά γουστάρει (εντός των νόμων βέβαια, δεν μπορώ να αρχισω να κατηγορώ χωρίς να το στηρίζω - αλλά εδώ μιλάμε περισσότερο για αμπελοφιλοσοφία).. Ο δεύτερος είναι ένας τρόπος (to internet) όπου ο καθένας αμπελοφιοσοφεί ασύστολα και σχολιάζει ότι θέλει, όπως θέλει.. Ο χρήστης επιλέγει ποιον θα παρακολουθεί από την υπερ-πληθώρα επιλογών.

 

Διαλέγω δαγκωτό το δεύτερο (μαζί με το πρώτο φυσικά, το ένα δεν ακυρώνει το άλλο)....

 

 

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι απλα,πολυ απλα.

 

Απο τη μια εχουμε ενα πραγματικο γεγονος,τον βιασμο ενος ανυπερασπιστου κοριτσιου απο μια ομαδα κανιβαλλων.

 

Απο την αλλη τα αιμοδειψη ΜΜΕ (μεσα μαζικης εξημερωσης) τα οποια με αιχμη του δορατους τους τηλεοπτικους "δημοσιογραφους" (ναι σε εισαγωγικα μια και δεν εχουν καν τα βασικα προσοντα για το επαγγελμα αυτο δηλ. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...το τι "πυρπολισμους","ξαναεκανε ξανα" & "απο ανεκαθεν" εχω ακουσει απο τα στοματακια τους δεν περιγραφεται.....απορω κρινουν τα "σχολεια" αλλα οι ιδιοι εχουν τελειωσει εστω ενα λυκειο...? :roll: ) καπηλευονται & εξευτελιζουν τα παντα προς τερψην & ηδονη του μεσου τηλεθεατη ο οποιος ξεσπα την οργη που του προκαλουν τα δρωμενα στην αρτι αφιχθησα πιτσα απο το κοντυνοτερο delivery.... :twisted:

 

H αμορφωσια,η υποκρισια και η νεοελληνικη καφριλα σε ολο της το μεγαλειο.....και ολα αυτα με αφορμη τον βιασμο ενος ανηλικου παιδιου απο εξισου ανηλικους καφρους....

 

Πολυ ωραια αναρωτιεμαι αν η επομενη ατραξιον των τηλεοπτικων χαμετυπιων & των παντελως ανηθικων "δημοσιογραφων" τους θα ειναι κατι πιο πρωτοτυπο & πιο "χορταστικο" π.χ. "ΝΑΡΚΟΜΑΝΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΟΡΡΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΩΝ ΠΑΚΙΣΤΑΝΩΝ","ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΕΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΟΥ ΛΙΟΝΤΑΡΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΤΤΙΚΟ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΚΗΠΟ,ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ " και αλλα τετοια ωραια.. :twisted: :roll:

 

Αληθεια τη λεξη ΝΤΡΟΠΗ την εχει ακουσει ποτε του καποιος απο ολους αυτους τους αθλίους?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τολμησω για πρωτη φορα να μιλησω σαν εκπαιδευτικος απο την 11ετη πειρα μου στο σχολειο...αλλα και σαν παιδι -μεγαλο πια- για ορισμενα πραγματα που ειναι μεν αληθεια αλλα δυστυχως αντιστοιχουν σε αξιες που τεινουν να εξαφανιστουν

 

δεν θελω να γινω κουραστικος...

 

θα πω μονο οτι ενα παιδι ΠΛΑΘΕΤΑΙ μεσα απο την οικογενεια πρωτιστως κατα την προσχολικη του ηλικια , και μετα απο το σχολειο και την οικογενεια κατα την σχολικη του ηλικια.

 

λυπαμαι που το λεω αλλα υπαρχουν γονεις αδιαφοροι,(εχω δει γονεις χωρισμενους,η ο ενας στη φυλακη, η τελειως αδιαφορους σαν να μετανιωσαν που εκαναν παιδια και τα παρατανε στις γιαγιαδες και τους παππουδες κλπ)

ειχα παλιοτερα παιδια -καλα παιδια- που καναμε μαθημα απο την 1η γυμνασιου μεχρι την 3 λυκειου , και γονεις δεν ειχα γνωρισει.και οταν ετυχε να παρω τηλ σπιτι τους για καποιο θεμα, ποτε δεν το σηκωσε καποιος το τηλεφωνο.

 

καθηγητες τωρα.δεν γινεται να ζητουν απο τα παιδια πραγματα που αρκετες φορες δεν τηρουν οι ιδιοι.

οταν ο μαθητης μπαινει στην ταξη και ο καθηγητης ειναι απ εξω για να τελειωσει το τσιγαρο του, τοτε στο επομενο μαθημα ο μαθητης θα την κοπανησει.οταν ο καθηγητης δεν αφιερωνει 15 λεπτα την εβδομαδα για να συζητησει με την ταξη του τα προφβλαματα που απασχολουν τα παιδια στις διαφορες ηλικιες-να προσπαθησει μεσα απο ευστοχες ερωτησεις- να νουθετησει τα παιδια , και να τα οδηγησει ετσι ωστε να βρουν απο μονα τους τις σωστες απαντησεις, τοτε το παιχνιδι χαθηκε.

πρεπει απο την πρωτη μερα στο σχολειο ο καθηγητης να κανει τα παιδια να τον σεβονται να τον φοβουνται-ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ- αλλα και να τον νιωθουν σαν εμπιστο ατομο για τους προβληματισμους τους , χωρις τον φοβο εμπαιγμου η δημοσιοποιησης του προβληματος τους...

 

θα τολμησω επισης να πω και τα παρακατω, και παρακαλω να μην θεωρηθω οπισθοδρομικος ουτε συντηρητικος.

 

->δεν ζημιωσα που δεν "εβγαινα" το βραδυ απο την 2α γυμνασιου οπως γινεται σημερα.

 

->δεν ζημιωσα που πηγαινα σπιτι μετα το σχολειο , αντι να παω για μπιλλιαρδο η καφε οπως γινεται σημερα

 

->δεν ζημιωσα που οι γονεις μου γυρνωντας σπιτι εγω απο οποιοδηποτε φροντιστηριο η σχολειο η ωδειο , ηξεραν τι εκανα, πως τα πηγα, κλπ.

 

-> δεν ζημιωσα που οι μονες εκπομπες που εβλεπα στην tv μεχρι τουλαχιστον την 3η γυμνασιου ηταν ειδησεις-κωμωδιες-ντοκυμαντερ-ελληνικες ταινιες-και "κλασσικο" κινηματογραφο.

 

-> δεν μου ελλειψε -ουτε απαιτησα ποτε οπως γινεται σημερα- το κινητο, τα ακριβα τζιν , τις φιρματες μπλουζες , και το ζελε στο μαλλι, μεχρι που τελειωσα το λυκειο.

το μεσημερι που πηρα το απολυτηριο λυκειου, βγηκα για πρωτη φορα βραδυ και δεν νρεπομαι για αυτο.

 

-> δεν μετανιωσα ποτε για κανεναν δασκαλο μου-καθηγητη μου-και για καμμια συμπεριφορα των γονιων μου απεναντι μου.δεν μου επεβαλε ποτε κανεις κατι με το ζορι ( απο το γυμνασιο και μετα) απλα με εκαναν να καταλαβω τι επρεπε να κανω μεσα απο απλες ερωτησεις σε μενα , και εγω με την σειρα μου στον εαυτο μου..

 

τα συμπερασματα δικα σας....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τολμησω επισης να πω και τα παρακατω' date=' και παρακαλω να μην θεωρηθω οπισθοδρομικος ουτε συντηρητικος.

 

->δεν ζημιωσα που δεν "εβγαινα" το βραδυ απο την 2α γυμνασιου οπως γινεται σημερα.

 

->δεν ζημιωσα που πηγαινα σπιτι μετα το σχολειο , αντι να παω για μπιλλιαρδο η καφε οπως γινεται σημερα

 

->δεν ζημιωσα που οι γονεις μου γυρνωντας σπιτι εγω απο οποιοδηποτε φροντιστηριο η σχολειο η ωδειο , ηξεραν τι εκανα, πως τα πηγα, κλπ.

 

-> δεν ζημιωσα που οι μονες εκπομπες που εβλεπα στην tv μεχρι τουλαχιστον την 3η γυμνασιου ηταν ειδησεις-κωμωδιες-ντοκυμαντερ-ελληνικες ταινιες-και "κλασσικο" κινηματογραφο.

 

-> δεν μου ελλειψε -ουτε απαιτησα ποτε οπως γινεται σημερα- το κινητο, τα ακριβα τζιν , τις φιρματες μπλουζες , και το ζελε στο μαλλι, μεχρι που τελειωσα το λυκειο.

το μεσημερι που πηρα το απολυτηριο λυκειου, βγηκα για πρωτη φορα βραδυ και δεν νρεπομαι για αυτο.

 

-> δεν μετανιωσα ποτε για κανεναν δασκαλο μου-καθηγητη μου-και για καμμια συμπεριφορα των γονιων μου απεναντι μου.δεν μου επεβαλε ποτε κανεις κατι με το ζορι ( απο το γυμνασιο και μετα) απλα με εκαναν να καταλαβω τι επρεπε να κανω μεσα απο απλες ερωτησεις σε μενα , και εγω με την σειρα μου στον εαυτο μου..

[/quote']

 

Σαν εκπαιδευτικός φίλε spimav μια χαρά τα είπες, αλλά στη συνέχεια σε ορισμένα από όσα λες διαφωνώ μαζί σου κάθετα και όχι γιατί είναι ή φαίνονται σε εμένα συντηρητικά.

Σε ορισμένα θέματα όλοι μας γινόμαστε συντηρητικοί, αλλά εσύ εδώ περιγράφεις τη ζωή ενός εφήβου τουλάχιστον 15 χρόνια πριν (για να είσαι ήδη 11 χρόνια εκπαιδευτικός...) σε μια κοινωνία πολύ διαφορετική καλώς ή κακώς. Και το γεγονός ότι κάποιος δεν "ζήμιωσε" όπως λες ακολουθώντας μια συγκεκριμένη συμπεριφορά, δεν σημαίνει ότι όσοι δεν την ακολουθήσουν θα "ζημιώσουν"...με ακραία κατάληξη να γίνουν βιαστές ή θύματα επειδή:

 

- Πάνε μετά το σχολείο για καφέ ή μπιλιάρδο...¶μα έχουν χρόνο καλά κάνουν! Θυμάμαι πως στις 2 τελευταίες τάξεις του λυκείου, δεν είχαμε και πολύ χρόνο από σχολείο, φροντιστήρια και διάβασμα στο σπίτι, και το να πάμε για καφέ μετά το σχολείο ήταν από τα λίγα ευχάριστα και χαλαρωτικά που κάναμε τις καθημερινές.

Από την 2α Γυμνασίου βράδυ ούτε εγώ έβγαινα βράδυ(ήμουν και κουρασμένος από το μπάσκετ που έπαιζα όλο το απόγευμα), εκτός κι αν εννοείς να πάνε τα πιτσιρίκια σε κανένα σινεμά μέχρι τις 12 το πολύ. Γιατί αυτό στην εποχή μας είναι πολύ καλύτερο από το να κάθονται 8-12 σπίτι και να βλέπουν ότι μαλακία δείχνει η TV.

 

- Βλέπουν στην τηλεόραση και άλλες εκπομπές από όσες απαρίθμησες...¶λλωστε στην εποχή που αναφέρεσαι είναι πιθανό να μην υπήρχε τίποτε πλην της ΕΡΤ, επομένως αυτά θα έβλεπε κανείς.΄

 

- Όσο για ακριβά ρούχα, κινητά κλπ. ...ξέρεις και την εποχή που ήμουν εγώ στο Λύκειο είχαμε κινητά (όχι όλοι, εγώ προσωπικά όχι διότι το θεωρούσα πεταμένα λεφτά το κινητό και είχα προτιμήσει να επενδύσω σε ένα ακουστικό κουπί και να μπορώ να γραντζουνάω κανά κομματάκι από το OK Computer που είχα κολλήσει...) και μας άρεσε να φοράμε και κανένα πιο καλό ρουχαλάκι αλλά δεν γίναμε βιαστές, ούτε ποτέ σκεφθήκαμε να βιάσουμε καμιά συμμαθήτριά μας, ίσα-ίσα μια χαρά σχέσεις είχαμε με τις κοπέλες.

 

Και παρεμπιπτόντως να πω ότι ανήκω στην γενιά των γεννημένων το 1982, που όντας στην 2α Λυκείου κρατήσαμε τα σχολεία κλειστά επί 3 και πλέον μήνες αντιδρώντας στη καρικατούρα που ήθελε ο Αρσένης να μας πλασάρει ως μεταρρύθμιση...

 

Και τότε μας βρίζανε τα κανάλια και μας λέγανε άβουλα όντα, ότι κάνουμε πλάκα και θα το πληρώσουμε, μας απειλούσανε οι Τραγκαουνάκηδες ότι κινδυνεύουμε να χάσουμε τη χρονιά, αλλά τότε έφθανε αυτό για να πειστεί η κοινή γνώμη! Τώρα "σκλήρυνε" η ζωή του Έλληνα και έτσι για να τον πείσεις θέλεις χειρότερες καταστάσεις: βιασμούς, φόνους, ναρκωτικά στα σχολεία κλπ.

 

Το είπα και παραπάνω...

Μας μαθαίνουν από μικρούς να ισοπεδώνουμε, να γενικεύουμε και να ευτελίζουμε τα πάντα στην Ελλάδα...κι έτσι φθάσαμε αντί να αντιληφθούμε πως έχουμε 4 παιδιά με προβλήματα στην Εύβοια και μια σαθρή τοπική κοινωνία που τα προστατεύει ενώ έχουν (πιθανώς) εγκληματήσει, να θεωρούμε πως τα σημερινά παιδιά είναι εν δυνάμει εγκληματίες επειδή: βλέπουν TV, έχουν κινητά και βγαίνουν έξω από μικρότερες ηλικίες. Και αυτό φίλε spimav δεν μας το μαθαίνουν κυρίως οι γονείς αλλά οι δάσκαλοί μας...κι έτσι εγώ έχω μετανιώσει για πολλούς που θεωρήθηκαν "δάσκαλοί" μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το γεγονός ότι κάποιος δεν "ζήμιωσε" όπως λες ακολουθώντας μια συγκεκριμένη συμπεριφορά, δεν σημαίνει ότι όσοι δεν την ακολουθήσουν θα "ζημιώσουν"...με ακραία κατάληξη να γίνουν βιαστές ή θύματα

 

αγαπητε φιλε.

 

σαφεστατα συμφωνω.δεν ειπα οτι πρεπει ακριβως να ακολουθηθει αυτη η τακτικη που προανεφερα.οι καιροι εχουν αλλαξει και αυτο δεν το αμφισβητει κανεις.προς το καλυτερο η προς το χειροτερο, το αφηνω στην κριση του καθενος.υπαρχουν ομως καινουριες παιδαγωγικοι μεθοδοι που αποφερουν τα επιθυμητα αποτελεσματα,χωρις να ακολουθηθει η "συγκεκριμενη συμπεριφορα" οπως λες. απλα ο καθε γονεας δεν κανει τον κοπο που κανουν -λιγοι δυστυχως- να παει μια ωρα την εβδομαδα εστω σε μια σχολη γονεων.

 

- Πάνε μετά το σχολείο για καφέ ή μπιλιάρδο...¶μα έχουν χρόνο καλά κάνουν! Θυμάμαι πως στις 2 τελευταίες τάξεις του λυκείου, δεν είχαμε και πολύ χρόνο από σχολείο, φροντιστήρια και διάβασμα στο σπίτι, και το να πάμε για καφέ μετά το σχολείο ήταν από τα λίγα ευχάριστα και χαλαρωτικά που κάναμε τις καθημερινές.

 

και παλι συμφωνω.αλλο ομως να κανεις αυτο , και αλλο να σχολαει ενα παιδι 2ας γυμνασιου στις 2 και να εμφανιζεται σπιτι του στις 4 30 (σε καθημερινη βαση-ναι.το εχω δει και αυτο!), χωρις να τηλεφωνησει ο γονεας απο ανησυχια στο σχολειο η να μην μπορει "να κανει καλα" το παιδι του επειδη ειναι ατιθασο πιθανως.σιγα-σιγα το παιδι αυτο θα παρει και αλλες "πρωτοβουλιες" , αφου βλεπει οτι δεν υπαρχει αντιδραση.η εστω οποια αντιδραση απο πλευρας οικογενειας υπαρχει , ειναι χαλαρη.

 

- Βλέπουν στην τηλεόραση και άλλες εκπομπές από όσες απαρίθμησες...¶λλωστε στην εποχή που αναφέρεσαι είναι πιθανό να μην υπήρχε τίποτε πλην της ΕΡΤ, επομένως αυτά θα έβλεπε κανείς.΄

 

κι ομως στην "εποχη μου" μολις ειχαν βγει τα πρωτα ιδιωτικα καναλια,και αρχισαν να βαζουν διαφορων ποιοτητων εκπομπες.οταν ενα πιτσιρικι καθεται μεχρι τις 2-3 το βραδυ για να δει τα ανουσια πραγματα ενος καναλιου,με τι μυαλο και συγκεντρωση θα κανει το επομενο πρωι μαθηματικα και φυσικοχημεια?υπαρχουν και αριστοι μαθητες που το κανουν.δεν αμφιβαλλω καθολου.αυτοι ομως ειναι 2 στους 10.

 

 

 

- Όσο για ακριβά ρούχα, κινητά κλπ. ...ξέρεις και την εποχή που ήμουν εγώ στο Λύκειο είχαμε κινητά (όχι όλοι, εγώ προσωπικά όχι διότι το θεωρούσα πεταμένα λεφτά το κινητό και είχα προτιμήσει να επενδύσω σε ένα ακουστικό κουπί και να μπορώ να γραντζουνάω κανά κομματάκι από το OK Computer που είχα κολλήσει...) και μας άρεσε να φοράμε και κανένα πιο καλό ρουχαλάκι αλλά δεν γίναμε βιαστές, ούτε ποτέ σκεφθήκαμε να βιάσουμε καμιά συμμαθήτριά μας, ίσα-ίσα μια χαρά σχέσεις είχαμε με τις κοπέλες.

 

ακριβως το ιδιο εκανα και εγω για παραδειγμα. ειχα ομως τον στοιχειωδη σεβασμο να μην το απαιτησω με επιμονη , και με πεισμα απο τους γονεις μου,οπως παλι εχω δει να γινεται σημερα.επαναλαμβανω: οχι απο την πλειψηφια αλλα απο πολλα παιδια.

 

 

 

Μας μαθαίνουν από μικρούς να ισοπεδώνουμε, να γενικεύουμε και να ευτελίζουμε τα πάντα στην Ελλάδα...κι έτσι φθάσαμε αντί να αντιληφθούμε πως έχουμε 4 παιδιά με προβλήματα στην Εύβοια και μια σαθρή τοπική κοινωνία που τα προστατεύει ενώ έχουν (πιθανώς) εγκληματήσει, να θεωρούμε πως τα σημερινά παιδιά είναι εν δυνάμει εγκληματίες επειδή: βλέπουν TV, έχουν κινητά και βγαίνουν έξω από μικρότερες ηλικίες. Και αυτό φίλε spimav δεν μας το μαθαίνουν κυρίως οι γονείς αλλά οι δάσκαλοί μας...κι έτσι εγώ έχω μετανιώσει για πολλούς που θεωρήθηκαν "δάσκαλοί" μου...

 

αγαπητε φιλε ΔΕΝ ΕΙΠΑ , οτι οποιος βλεπει tv η εχει κινητο η βγαινει εξω ειναι εγκληματιας!!!προς Θεου!!

ειμαι 31 ετων , και βλεπω οτι στην εποχη μας , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην δει ενα παιδι tv , η να μην βγει.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να γινεται με μετρο.

 

και ΜΕΤΡΟ δεν ειναι να βλεπω στο μαγαζι (που δουλευα σαν κιθαριστας) ,

παρεες μαθητων 3ης γυμνασιου εως 3ης λυκειου, να ερχονται ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟ-ΣΑΒΒΑΤΟ με το (καθολου φτηνο) αμαξι του μπαμπα που εχει "κονομα" απο ξενοδοχεια και να κανουν 500-600-700 ευρω λογαριασμο 8O 8O 8O. και ξερεις τι λεει ο μπαμπας οταν του ανακοινωνουμε την επιδοση του παιδιου του?->"δεν πειραζει,του εχω ετοιμο ξενοδοχειο να ασχοληθει αν δεν βγαλει το σχολειο..."

 

ηθελα να τονισω μερικες καταστασεις που εχουν ξεφυγει απο τα χερια και τον ελεγχο της πιο μικρης κοινωνιας που λεγεται ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ , και που δεν εχουν την αποκλειστικη ευθυνη οι δασκαλοι.

 

ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ.

ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν εγινα καπως πιο εντονος.ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα. :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου