Προς το περιεχόμενο

Ένα Demo που δουλεύω...


operator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Φίλε operator το μουσικό μέρος είναι ένα επαναλαμβανόμενο vamp που κανονικά έπρεπε να τελειώσει στο δεύτερο λεπτό και να μπεί στο κυρίως θέμα του κομματιού. Εφτά λεπτά Ρε-Λα#-Σολ... Στην ουσία δεν υπάρχει μια μελωδία που αναδεικνύεται κάπου, ούτε εξελίσσεται όπως ένα "κλασικό" κομμάτι, δηλαδή κουπλέ, ρεφρέν, κλπ.

 

Εχεις μπει στο τριπ του "επαναλαμβανόμενου μοτίβου".

Συνήθως προκύπτει όταν γράψουμε στο sequencer κάτι που μας αρέσει και το επαναλαμβάνουμε με μόνη εξέλιξη την προσθαφαίρεση κάποιων μερών. Πρόκειται για κλασσική τακτική στα dance κομμάτια αλλά αυτό συμβαίνει κυρίως γιατί τα γράφουν dj's που δεν γνωρίζουν μουσική και συνδυάζουν λούπες σε ένα τόνο.

 

Υποθέτω πως παίζεις κιθάρα αν κρίνω απο την φωτογραφία. Προσπάθησε να γράψεις ένα τραγούδι στην κιθάρα ολόκληρο με αρχή μέση και τέλος, μελωδία που τραγουδιέται. Οσο απλό και να'ναι το θέμα. Τότε μπες στη διαδικασία να το ηχογραφήσεις / ενορχηστρώσεις.

 

Ακουσα και άλλα κομμάτια σου και γι αυτό τα γράφω αυτά. Ελπίζω να μην τα λάβεις αρνητικά. Φιλικά τα λέω και κυρίως γιατί πολύς κόσμος πέφτει στην λούπα αυτή (myself included κάποια εποχή). ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο,απλα ξερεις που εμπλεκεται ολο το θεμα,όλα αυτά τα τραγούδια που εχο είναι φτιαγμένα για φωνητικα και αδικούνται στο instrumental....και οντως πολυ μεγαλο (μεγαλη ιστορια).....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι άλλο, δεν νομίζω ότι υπάρχουν κανόνες πια στη μουσικη,η πειραζουν τα τρια ακορντα η θα βαλεις +10,εάν γίνει σωστά η μελοποιηση και μια νότα φτανει...... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εαν το/τα κομμάτι/α ήταν φτιαγμένα για φωνή... που είναι η μελωδική γραμμή;  ::)

 

Δεν είναι το θεμα των τριών ακόρντων. Ενα καλό έργο μπορεί να γραφτεί και με ένα ακόρντο. Αλλά πάνω σε αυτό πρέπει να υπάρχει κάποια μελωδική ανάπτυξη.

 

Οσο για τους κανόνες... αυτό ισχύει όταν μάθεις πρώτα να τους εφαρμόζεις.

Μετά μπορείς να τους απορρίψεις.  ;)

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλό έργο μπορεί να γραφτεί και με ένα ακόρντο. Αλλά πάνω σε αυτό πρέπει να υπάρχει κάποια μελωδική ανάπτυξη.

 

;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλό έργο μπορεί να γραφτεί και με ένα ακόρντο.

...και με δύο... :)

...και με κανένα...

John Cage, 4'.33'' ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και με κανένα...

John Cage, 4'.33'' ;D

Ακουσα το ντεμο του OP και θα συμφωνησω με τον yemeth σχεδον σε οτι ειπε.

  Εμενα προσωπικα μου αφησε ενα "αχρωμο" αποτελεσμα στα αυτια μου....Δεν μπορεσα να βρω κατι για να πατησει καποια μελωδια ή τελος παντων εστω και φραση επαναλαμβανωμενη (στην εσχατη των περιπτωσεων)

 

 

  Ανεστη μια φορα σε μια συναντηση μου ειχες πει για καποιον που εχει ολοκληρο δισκο και τα κομματια του ειναι απο 1 ακορντο....μηπως θυμασαι για ποιον μου ελεγες ? (πιστευω ειναι σημαντικο στην συζητηση)

(ο beck ηταν? )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεστη μια φορα σε μια συναντηση μου ειχες πει για καποιον που εχει ολοκληρο δισκο και τα κομματια του ειναι απο 1 ακορντο....μηπως θυμασαι για ποιον μου ελεγες ? (πιστευω ειναι σημαντικο στην συζητηση)

(ο beck ηταν? )

Ναι...νομίζω ότι ήταν στο δίσκο "Jeff" που δοκιμάζει διάφορα. Χαρακτηριστικό το κομμάτι "Pay me no mind" που -βέβαια- είναι ένα ακκόρντο...αλλά δεν ακούγεται έτσι στα χέρια του ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου