Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κιθάρας


jumerang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά... Θέλω να ηχογραφήσω κιθάρα στον υπολογιστή, από τη "return" έξοδο του ενισχυτή μου. Να συνδέσω σε είσοδο για μικρόφωνο (που έχει ήδη προενίσχυση), ή σε απλή input είσοδο της κάρτας (που είναι για synth κλπ)? Πού θα έχω πιο σωστό ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Μάλλον θα εννοείς send, γιατί το return είναι είσοδος και βρίσκεται στον ενισχυτή σου για να δεχτεί (κυρίως) επιστροφή από κάποιο εξωτερικό effect...

To send τώρα για να συνδεθεί σε mic είσοδο της κονσόλας σου χρειάζεται την παρεμβολή ενός DI... αν δεν έχεις βέβαια μπορείς να το στείλεις κατευθείαν σε οποιαδήποτε line είσοδο της...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακό είναι ότι το send είναι πριν την τελική βαθμίδα ενίσχυσης... δεν θα πάρεις τον 'πραγματικό' ήχο του ενισχυτή.

 

Line out δεν έχει ο ενισχυτής σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως δεν εννοώ το send! Εννοώ το return! Το ξέρω ότι το return είναι για επιστροφή του σήματος από fx κλπ αλλά έλα που από εκεί έχω καλύτερο ήχο! Είναι αυτό που λέει ο Abraxas για το send, δε μου δίνει τον πραγματικό ήχο του ενισχυτή, άσε που απομονώνεται και το equalizer του ενισχυτή. Ενώ απ'το Return, όλως παραδόξως, έχω πολύ καλό ήχο! (Line out δεν έχει). Το θέμα είναι πού να το στείλω αυτό το σήμα που παίρνω απ' το return... σε είσοδο mic ή σε απλή line είσοδο; Npap, ισχύουν αυτά που μου είπες και για το send?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες ειναι εντελως κουφο!τι ενισχυτη εχεις? 8O

το return ειναι απλα η ΕΙΣΟΔΟΣ προς τον τελικο,δεν παραγει σημα... 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω,παντως αφου εχεις τοσο αξιοπρεπη ενισχυτη γιατι δεν του βαζεις ενα μικροφωνακι μπροστα απο το μεγαφωνο,να γραψεις σαν ανθρωπος?? :lol: :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου