Προς το περιεχόμενο

Σκάλες, Τάστα, Γέφυρες, Τι Θα επιλέγατε?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΕΤΕ 3 ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΕΝΑ ΑΠ'ΤΗ ΚΑΘΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, δηλαδή 1 σκάλα, 1 γέφυρα, 1 ταστιέρα.

 

Ο λόγος για το συγκεκριμένο poll είναι κάποια άρθρα/reviews χρηστών που διαβάζω τις τελευταίες μέρες στο διαδίκτυο και αναφέρουν τις προσωπικές τους γνώμες για το feel και τον ήχο που έχει ο κάθε τέτοιος ή παρόμοιος συνδυασμός.

 

Δεν θέλω να αναφέρω τι λένε οι περισσότεροι για να μην σας επηρεάσω.

 

Στην πορεία θα σας πω και τι θα γίνει με τα αποτελέσματα του poll (δεν μπορώ να πω τώρα, υπάρχει λόγος ;) )

 

Κάντε και ένα κόπο και γράψτε ένα ποστ με το τι έχετε επιλέξει

 

Τέλος να επισημάνω ότι δεν είναι απαραίτητο να επιλέξετε ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ, αλλά τι θα σας άρεσε.  

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συμμετοχή σας.

 

 

σ.σ 1: Το poll δεν έχει χρονικό όριο και θα μπορούσε ο καθένας να ψηφίσει παλιός ή νέος χρήστης, οπότε και τα αποτελέσματα θα διαμορφώνονται με τον καιρό.

 

σ.σ 2: Αν θέλετε μπορείτε να γράψετε στο ποστ σας και τον συνδυασμό μαγνητών που θα βάζατε, δηλαδή SSS, HSS, HSH, SS, HH, HHH κλπ.  

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για μενα η αποψη μου ειναι η εξης:

1)το  floyd rose σκοτωνει τον ερωτα και τον ηχο...και αμα εχεις και locking εκει ειναι ακομα πιο δραμα η κατασταση.Υπαρχουν εξαιρετικα tremolos(  fender two point)που κανουν μια χαρα δουλεια.

2)το rosewood μου παει καλυτερα στα χερια μου ,οσο και αν προσπαθησα με το maple(charvel,classic player 50's) δεν τα καταφερα δυστυχως.

3)24 ταστα? εδω δεν μπορω να παιξω σε 22 θα βαλω και αλλα 2 να μπερδευομαι περισσοτερο? μπαααααααα!

4) h/s/s τα κανει ολα και συμφερει.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)24 ταστα? εδω δεν μπορω να παιξω σε 22 θα βαλω και αλλα 2 να μπερδευομαι περισσοτερο? μπαααααααα!

;D ;D ;D

Καλώς, αλλά υπάρχει λόγος που το θέμα είναι για 24 τάστα και όχι για 21 ή 22.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον Θεμα

 

Προσωπικα οσο αφορα κιθαρα με 24 ταστα θα ελεγα Floyd γεφυρα με maple ταστιερα (προτιμω τα πριμα της)

 

Βεβαια αν ειχες και αλλες επιλογες οσο αφορα τα ταστα θα διαλεγα 21 ταστα, Floyd γεφυρα και  maple ταστιερα. Αυτο με βολεψε προσωπικα περισσοτερο υστερα απο χρονια.

 

Οσο για τους μαγνητες ειμαι μεταξυ Η/H η H/S

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 25.5" γιατι ετσι εχω συνηθισει και δεν μπορω να ξαναπειραματιζομαι με αλλες σκαλες αφουξερω τι με βολευει, και μ αρεσει το tension απο τις 9ρες μου σε αυτο

 

2)Floyd γιατι μονο που βλεπω 24 ταστα παει απο μονο του το χερι σε αυτο  ;D

 

3)Εβενο γιατι νομιζω οτι δεν ειναι τοσο smooth οσο το rosewood ουτε τοσο "σκαστος" οσο το maple

 

4)HH με σπλιτ για πιο στρατοηχους μιας και οταν (αρκετα αργα  :P ) καταλαβα οτι στις 24ων ταστων κιθαρες ο neck singlecoil παει χαμενος (μιας και ειναι μετατοπισμενος απο την αρμονικη της δευτερης οκταβας) τις απερριψα για παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκάλα 25.5" 24 Τάστα  - αλλά η προτίμησή μου είναι με 22 (ή και 21)

Γέφυρα Τύπου std/wilkinson

Ταστιέρα Ebony

 

+ φαρδύ nut

+ HSS

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scale επέλεξα 24,75, αλλά και το 25,5 μια χαρά με έχει βολέψει (με 10αρες οι μεν, με 9αρες οι δε). Τάστα πάντα με 22 παίζω οπότε δεν εχω γνώμη για το πως συμπεριφέρονται τα διάφορα scale με 24. Σταθερή γέφυρα (αμα είναι και string through body ακόμα καλύτερα) κι από διάταξη μαγνητών είτε ΗΗ είτε ΗSS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ταυτιστηκα με πολλους

 

25,5 (αν και δεν θα με χαλαγε μια βαρυτονη)

 

Ταστιερα ebony κυριως για την ομορφια της αν και μετα βαζω την maple ισως να φταιει οτι εχω μονο κιθαρες με rosewood

 

γεφυρα bridge & tailpiece

 

απο μαγνητες H-H ή Η (bridge) - S (neck) αλλα μαλλον το πρωτο

 

ταστα 24 αλλα αν υπαρχει η δυνατοτητα να εβαζα μερικα ακομα στα καντινια θα το εκανα  :P

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πολύ καλά μέχρι στιγμής, αλλά θέλουμε το δείγμα να είναι όσο το δυνατόν πιο μεγάλο.

Για περάστε!!! :D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25,5 με 24 τάστα

Maple ταστίερα χωρίς συζήτηση (the dirtier the better!)

Τρέμολο ΔΕΝ πολυχρησιμοποίω, αλλά για καθαρά λόγους αισθητικής αντιπαθώ τις string-through λύσεις....άρα std για να γλυτώσουμε την ταλαιπωρία του Floyd...

Μαγνήτες? Ένα HΗ (αλλά ο neck hum σε single coil size) με καλύπτει παικτικά και αισθητικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου