Προς το περιεχόμενο

Boss RC-3 Looper


Sinner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!  :)

 

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά θα ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο looper αν ότι αλλαγή κάνω πχ προσθέτω distortion,delay κτλ απ'τον ενισχυτή και όχι από πετάλια θα αλλάζει και ο ήχος απ'το ηχογραφημένο track μου ή όχι?

Δηλαδή εάν έχω ηχογραφήσει το track τελείως clean και προσθέσω αργότερα κάποιο εφφέ απ'τον ενισχυτή, επειδή δεν έχω πετάλια, θα μπει το συγκεκριμένο εφφέ και στο track?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.

 

εάν η σειρά που έχεις συνδέσει είναι, κιθάρα-looper-ενισχυτής τότε ΝΑΙ.

Θα μπει το εφφέ και στο clean track.

 

εάν ο ενισχυτής σου έχει effect loop τότε μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις εκεί το looper αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι θα είσαι οκ. 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμώτο οπότε είναι μάλλον αυτό που υποψιαζόμουν... :P

 

Δηλαδή η καλύτερη λύση απ' ότι κατάλαβα είναι looper μαζί με πετάλια για οποιοδήποτε εφφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς ο ενισχυτής σου δεν έχει FX loop.

άρα εάν δεν έχεις  εξωτερικά εφφέ μπορείς να παίζεις μόνο με έναν ήχο.

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εχω τον 2 και θα εχεις πρόβλημα σε αυτο μιας και δεν έχουν effect loop.

 

Εχω δει ομως εναν epiphone valve jr (λαμπατος) και εχουνε φτιάξει in-out και μαλιστα μετα απο ερωτηση που εκανα μου ειπαν οτι ειναι σχετικα εύκολο - για καποιν με γνωσεις το τονιζω.

 

Ρωτα - μαθε αν γινεται και στον mustang κάτι αντίστοιχο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπερα :)

 

εχω μερικες αποριες και εγω για το RC3

 

το χρειαζομαι οχι τοσο για να κανω λουπες με την κιθαρα αλλα για να εχω αποθηκευμενους καποιους ηχους(πχ κελαηδεμα πουλιων) τους οποιους θα βαζω να παιζουν σαν backround κατα την διαρκεια του live.

 

εχοντας διαβασει το manual μου γεννηθηκαν οι εξης αποριες :

 

1ον χωραει μεχρι 3 ωρες. δηλαδη μπορω να εχω 18 λουπες αποθηκευμενες απο 10 λεπτα η καθε μια?

 

2ον αφου περασω αυτους τους ηχους μεσω τις θυρας USB μπορω να τους αποθηκευσω πχ στο 01 το κελαηδεμα των πουλιων στο 02 την θαλασσα και παει λεγοντας.

 

3ον μπορω μονο με το FS-5U να αλλαζω λουπα πηγαινοντας μπροστα

δηλαδη να το παταω και να πηγαινω απο την 01 στην 02

 

ευχαριστω πολυ

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1ον χωραει μεχρι 3 ωρες. δηλαδη μπορω να εχω 18 λουπες αποθηκευμενες απο 10 λεπτα η καθε μια?
Ναι, μπορείς να έχεις αποθηκευμένες μέχρι 99 λούπες - φράσεις και με συνολικό χρόνο (όλες μαζί) έως 3 ώρες.

 

2ον αφου περασω αυτους τους ηχους μεσω τις θυρας USB μπορω να τους αποθηκευσω πχ στο 01 το κελαηδεμα των πουλιων στο 02 την θαλασσα και παει λεγοντας.
Ναι, αν και δεν είναι αυτός ο σκοπός του :)

 

3ον μπορω μονο με το FS-5U να αλλαζω λουπα πηγαινοντας μπροστα

δηλαδη να το παταω και να πηγαινω απο την 01 στην 02

Ναι.

 

Σημείωση (επειδή πιό πάνω αναφέρεις ότι η κάθε λούπα θα είναι δεκάλεπτη).

Αν το πατήσεις την στιγμή που παίζει κάποια λούπα, θα περιμένεις να ολοκληρωθεί πρώτα η λούπα που παίζει εκείνη τη στιγμή και μετά θα αναπαράγει αυτόματα την επόμενη που επέλεξες.

Αν το πατήσεις την στιγμή που δεν παίζει κάποια λούπα, τότε θα επιλέξει άμεσα αυτή που επέλεξες.

 

Tip

Αν χρησιμοποιήσεις δύο FS-5U ή ένα FS-6 μπορείς να επιλέγεις και ανάποδα τις μνήμες, π.χ. από την 12 στην 11 ή στην 10 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ Μανωλη

 

γιατι ομως

 

Ναι, αν και δεν είναι αυτός ο σκοπός του Smiley

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου