Προς το περιεχόμενο

midi keyboard


KROKIDISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άποψη για το Korg NanoKey 2 που κοστίζει 40€ έχουμε?

To μαύρο ε? ;D

Άποψη για τί? Εάν θα δουλεύει, θα δουλεύει και καλά μάλιστα. Εάν σε βολεύει...είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Εάν παίζεις με το ένα δάκτυλο καλό θα είναι...για παραπάνω δάκτυλα, παίζεται...Πάντως με λίγα περισσότερα λεφτά, παίρνεις ένα κανονικό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο θέλω ένα midi-keyboard για drums ή "πλάτες" από πλήκτρα, τέτοια φάση.. Όχι τόσο για piano-style πράγματα... Οπότε μου αρέσει που το nanokey έχει pad-o-ειδή μορφή!

 

Ρωτάω αν είναι καλό με κριτήρια την ανθεκτικότητα (μην αρχίζουν και τα παίζουν μετά από λίγο καιρό τα πλήκτρα), το velocity και το latency.. Αν και όντας άσχετος από midi, δε γνωρίζω αν τα μαραφέτια αυτά έχουν latency..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το latency..

Tο latency δεν έχει σχέση με το πλήκτρο. Παίζει ρόλο ο υπολογιστής σου, το daw, η κάρτα ήχου και τα samples που θα χρησιμοποιήσεις ή και συνδιασμός των παραπάνω.

 

Ρωτάω αν είναι καλό με κριτήρια την ανθεκτικότητα

με 40 ευρώ, τι περιμένεις να πάρεις? τη μερσεντέ των πλήκτρων?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο θέλω ένα midi-keyboard για drums ή "πλάτες" από πλήκτρα, τέτοια φάση.. Όχι τόσο για piano-style πράγματα... Οπότε μου αρέσει που το nanokey έχει pad-o-ειδή μορφή!

 

Αν θέλεις κάτι τόσο φορητό όπως τα nanoserries, για drums κοίταξε και το Korg NanoPad 2, ιδανικό για drums, και τους ήχους για "πλάτες" όπως λες τους βολεύεις κάπως.

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο latency δεν έχει σχέση με το πλήκτρο. Παίζει ρόλο ο υπολογιστής σου, το daw, η κάρτα ήχου και τα samples που θα χρησιμοποιήσεις ή και συνδιασμός των παραπάνω.

 

Επειδή όμως η κάρτα ήχου μου δεν έχει midi in, θα συνδέω το nanokey με usb.. Άρα το nanokey παίζει και το ρόλο του midi interface, σωστά? Οπότε μάλλον έχει κάποιο μικρό latency...

 

με 40 ευρώ, τι περιμένεις να πάρεις? τη μερσεντέ των πλήκτρων?

 

Προφανώς και όχι... ωστόσο το ότι είναι φθηνό δε σημαίνει ότι είναι η αξιοπιστία του αυτό στο οποίο υστερεί έναντι των άλλων και όχι κάποιο αλλο κομμάτι (π.χ. λειτουργίες, ευαισθησία πλήκτρων κλπ)... To ότι έχει μόνο 40€ τι ξέρω, αυτό που δεν ξέρω είναι τι value/money έχει...

 

Οπότε ξαναρωτάω, αντέχει γενικά ή θα τα παίξει μετά από κάποιο καιρό?

Επίσης, για την ευαισθησία των πλήκτρων αν ξέρει κάποιος ας πει...

 

Thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή όμως η κάρτα ήχου μου δεν έχει midi in, θα συνδέω το nanokey με usb.. Άρα το nanokey παίζει και το ρόλο του midi interface, σωστά?

Σωστά. Το εσωτερικό interface του nanokey παίζει τον ρόλο του USB to Midi interface/converter.

 

Οπότε μάλλον έχει κάποιο μικρό latency...

Το Midi δεν είναι audio. Στο Midi δεν υπάρχει το latency που φαντάζεσαι. Ότι latency πιθανόν έχεις θα έχει να κάνει μετά, π.χ. ASIO drivers που θα χρησιμοποιήσεις για τα VSTi, συν τις ταχύτητες του υπολογιστή.

Πρακτικά δεν θα καταλάβεις το θεωρητικό latency του Midi σ'αυτή τη συνδεσμολογία.

 

Προφανώς και όχι... ωστόσο το ότι είναι φθηνό δε σημαίνει ότι είναι η αξιοπιστία του αυτό στο οποίο υστερεί έναντι των άλλων και όχι κάποιο αλλο κομμάτι (π.χ. λειτουργίες, ευαισθησία πλήκτρων κλπ)... To ότι έχει μόνο 40€ τι ξέρω, αυτό που δεν ξέρω είναι τι value/money έχει...

Αν δεν έχεις πραγματικά σχέση με πλήκτρα, τι είναι - πως λειτουργούν, ότι και να σου λέμε δεν θα καταλάβεις την διαφορά.

 

Οπότε ξαναρωτάω, αντέχει γενικά ή θα τα παίξει μετά από κάποιο καιρό?

Λογικά αντέχει, αν και σχετικό, όλα έχουν ημερομηνία λήξεως.

 

Επίσης, για την ευαισθησία των πλήκτρων αν ξέρει κάποιος ας πει...

Από τέτοιας διαδρομής πλήκτρα έχεις και την ανάλογη ευαισθησία συγκριτικά με το πως έχεις μάθει να παίζεις σε πληκτροφόρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου