Προς το περιεχόμενο

Drum parts - Kin Beneath Chorus


Hypoxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Nick καλημέρα

 

Από χέρια και πόδια τα πας μια χαρά  ;D Είναι «λυμένα» και έχεις τεχνική κατάρτιση...

 

Σαν μπασίστας όμως θα σου πω τι δεν άκουσα: Κάτι που να «groove άρει» και να με πάρει (ρυθμικά) μαζί του.

 

Βέβαια καταλαβαίνω ότι τα παιξίματα σου πρέπει ήταν επάνω σε κάτι «νεκρουλιάρικο»  ;D ;D (αυτό το ultra fast heavy metal των ημερών μας)... το οποίο its not my cup of tea.  :)

 

Πάντως για το μουσικό ιδίωμα που καταπιάνεσαι καλός μου ακούστηκες- και ελπίζω να διευρύνεις τους μουσικούς σου ορίζοντες. 

 

ΥΓ: Τα καημένα τα πιατίνια σου  ;D  Κυριολεκτικά τα έχεις... μασήσει  ;D ;D

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nick καλημέρα

 

Από χέρια και πόδια τα πας μια χαρά  ;D Είναι «λυμένα» και έχεις τεχνική κατάρτιση...

 

Σαν μπασίστας όμως θα σου πω τι δεν άκουσα: Κάτι που να «groove άρει» και να με πάρει (ρυθμικά) μαζί του.

 

Βέβαια καταλαβαίνω ότι τα παιξίματα σου πρέπει ήταν επάνω σε κάτι «νεκρουλιάρικο»  ;D ;D (αυτό το ultra fast heavy metal των ημερών μας)... το οποίο its not my cup of tea.  :)

 

Πάντως για το μουσικό ιδίωμα που καταπιάνεσαι καλός μου ακούστηκες- και ελπίζω να διευρύνεις τους μουσικούς σου ορίζοντες. 

 

ΥΓ: Τα καημένα τα πιατίνια σου  ;D  Κυριολεκτικά τα έχεις... μασήσει  ;D ;D

 

 

 

   

Φίλε να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια . Το θέμα είναι οτι δεν κάνω επίδειξη των 'μουσικών οριζόντων μου' σε αυτό το βίντεο , αλλα παίζω αποκλειστικά και μονο ΜΕΡΙΚΑ τραγούδια απο το επερχόμενο αλμπουμ της μπάντας μου (Kin Beneath Chorus) . Εγώ βασικά δεν έπαιζα μέταλ , απο ελληνικους ρυθμούς και μπλουζ ξεκίνησα , αυτοι με έμπλεξαν . Σύντομα θα ανεβάσω και βίντεο με απλή grooβα . Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα Zoom Q3 ή κατι παρόμοιο γιατί είναι κρίμα με ώραιο drumming να έχεις μέτριο ήχο. Το κανάλι σου και τα βίντεό σου τα έχω δει καιρό τωρα...ωραίος...

 

Απλά δεν έχει νόημα να ανεβάζεις κατι ενδιαφέρον είτε τεχνικά είτε από θεμα ταχύτητας και να μην έχεις αξιοπρεπή ήχο. Δεν είναι χάλια ο ήχος αλλα στα συγκεκριμένα που κάνεις (πχ multipedaling) χάνει.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το ξέρω αυτό για τον ήχο αλλά δεν παίζουν λεφτά ούτε για μπακέτες (κυριολεκτικά) , φαντάσου ότι οι κάμερες που έχω χρεισιμοποιήσει κατα καιρους δεν είναι καν δικές μου , τα δέρματα έχουν να αλλαχτούν 2 χρόνια και τα πιατίνια είναι ετσι κάνα οχτάμηνο . Τα βίντεο τα ανεβάζω απλά για προώθηση των συγκροτημάτων μου και για να δείχνω την προσωπική μου πρόοδο .

 

Υ.Γ(Μια εταιρία πιατινιών απο αμερική μου έχει προσφέρει endorsement αλλά και εκει χρειάζεται φράγκα για την αγορα του πακέτου ακόμα και με την εκπτωση ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε hypoxia σαν ενας παλιος drummer θα σου μιλησω.Εχεις πολυ καλα χερια και ποδια ,τα σολος σου ομως μου θυμιζουν καποιες ασκησεις που ολοι λιγο πολυ εχουμε κανει.Κατα την γνωμη μου ενα σολο στα drums ειναι καλο και ομορφο ακουστικα να εχει μια ''μελωδικη''γραμμη

αν μπορω να χαρακτηρισω ετσι τα ostinatos η αν δεν μας βγαινει αυτο τοτε μια ποικιλια σε δυναμικες και φαντασιες.Καποτε τα σολος ηταν must οχι μονο για μενα αλλα γενικα στη μουσικη ροκ σκηνη.Με τα χρονια αυτο ξεθωριασε και αντικατασταθηκε απο αλλα εντυπωσιακα εφφε.Αν λοιπον σ'αρεσει να ινπροβιζαρεις πρεπει να ακουσεις μερικους δασκαλους του improvise να παρεις ιδεες και να τις παραλλαξεις στα μετρα σου.ΑΥΤΑ παντα κατα την γνωμη μου ...καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λές pericles αλλα σε αυτό το βίντεο δεν παρουσιάζω κάποιο σόλο . Απλα παραθέτω κάποια τμήματα απο τα τραγούδια του επερχόμενου αλμπουν μας χωρίς την συνοδεία καποιου άλλου οργάνου .

Πιθανότατα μπορεί σύντομα να ανεβάσω βίντεο με μελοδικά ντράμ σολο και  μουλτιπένταλ γκρουβς καθώς και βίντεο μόνο με καθαρές ντραμιστικές γκρούβες

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παίξιμό σου δεν το συζητάω. Το είδος το κατέχεις απόλυτα και η τεχνική σου είναι εξαιρετική.

 

Για τον ήχο, θα συμφωνήσω με τον Μπύρο. Είναι κρίμα με τέτοια chops να μην ακούγονται καθαρά όλα όσα παίζεις. Και δεν είναι απαραίτητο ένα γραφτήρι τύπου Zoom. Βλέπω ότι τα τύμπανα είναι μικροφωνιασμένα. Ένα μόνο μικρόφωνο από αυτά να συνδέσεις στην κάμερα, αν έχει υποδοχή, ή στην κάρτα ήχου ενός οποιουδήποτε υπολογιστή (μετά βέβαια θα πρέπει να συγχρονίσεις το ήχο με την εικόνα, αλλά και το πιο βασικό προγραμματάκι επεξεργασίας βίντεο, όπως το Movie Maker αρκεί), θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Χωρίς να θέλω να χαϊτζακάρω το θρεντ (και με κίνδυνο να φανώ ανεπαρκέστατος σε σχέση με τα δικά σου τερατώδη chops!) παραθέτω ένα βίντεο που έχει τραβηχτεί με μία μέτρια φωτογραφική μηχανή και με ένα μόνο μικρόφωνο συνδεδεμένο απ' ευθείας στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου του laptop.

 

 

Συγχαρητήρια και πάλι για το παίξιμό σου! 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ καλος , ωραίο βιντεο και ηχος . Στα επόμενα βιντεο θα προσπαθήσω να γράψω μικροφωνιασμενα μπας και ακουστει τίποτα . Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου