Προς το περιεχόμενο

Super reverb 30 χρονων με 2X12 μεγαφωνα


co_malli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω ακουγεται ενας super reverb 30 χρονων με 2 12αρια μεγαφωνα. Η ηχογραφηση εχει γινει με μια tascam 122 kai ena t bone sc 300 .....πως σας φαινεται???????????????????? ;D

BLUEZ_RE.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος σφιχτός ήχος αλλά μου θυμίζει περισσότερο twin παρά super. Βλέπε 12ιντσα... Έχει λαμπάτο ή solid state rectifier;

Επίσης ακούγεται δυστυχώς μόνο από το δεξί κανάλι και με παραμόρφωση, πιθανόν λόγω τσιμπημένου gain στο mic κατά την εγγραφή.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι super ειναι?

Αν υπολογιζω σωστα (βασει των 30 ετων που λες) θα πρεπει να ειναι ή late silverface ή early 80s (re-)blackface, αρα με Master Volume και Ultra linear μετασχηματιστη.

 

Μια χαρα ακουγεται (περα απο τα προβληματα της ηχογραφησης).

 

Θεωρητικα, οι μετασχηματιστες των Super rev πανε για φορτιο 2Ω.

Το 2Χ12 που του συνδεσες τι συνολικο φορτιο του δινει? Το πιθανοτερο ειναι να βγαινει στα 4Ω (8Ω//8Ω). Μεχρι εκει ειμαστε (σχεδον) καλα.

Αν ομως ειναι τιποτα 16αρια τα μεγαφωνα, λιγο ζοριζει το πραμα.

 

Θα μου πεις, 7εndεr εισαι... Ιδιως αυτοι οι UL ειναι και λιγο ...αμασητοι.

 

 

Αλλα αρκετα με τις εικασιες...

 

Για πες μας τι καλο εχεις   ;)

 

ριξε και καμια φωτο

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, εχει solid state rectifier...εχει 2 volume ενα master και ενα για καθε καναλι...η ηχογραφηση εχει γινει οντωσ λαθος σε ενα καναλι και θα ξαναγινει...δυστυχως δεν ξερω τα ηχεια τι φορτιο εχουν καθως τη μαρκα δεν μπορω να την διακρινω (πως μπορω να το βρω?)....και μαλλον ο ενισχυτης ειναι πανω απο 30 χρονων silverface  καθως ξερω εχει παιχτει και απο μπουζουχτσιδες...το μικροφωνο η αληθεια ειναι οτι το ειχα τερμα γιατι επαιζα σχετικα χαμηλα....επισης ο ενισχυτης με τα διπλα 12αρια χανει τα πολυ χαρακτηριστικα καθαρα του super reverb alla αποκταει εναν αλλον χαρακτηρα πιο επιθετικο θα ελεγα...i'll be back

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, εχει solid state rectifier...εχει 2 volume ενα master και ενα για καθε καναλι...η ηχογραφηση εχει γινει οντωσ λαθος σε ενα καναλι και θα ξαναγινει...δυστυχως δεν ξερω τα ηχεια τι φορτιο εχουν καθως τη μαρκα δεν μπορω να την διακρινω (πως μπορω να το βρω?)....και μαλλον ο ενισχυτης ειναι πανω απο 30 χρονων silverface  καθως ξερω εχει παιχτει και απο μπουζουχτσιδες...το μικροφωνο η αληθεια ειναι οτι το ειχα τερμα γιατι επαιζα σχετικα χαμηλα....επισης ο ενισχυτης με τα διπλα 12αρια χανει τα πολυ χαρακτηριστικα καθαρα του super reverb alla αποκταει εναν αλλον χαρακτηρα πιο επιθετικο θα ελεγα...i'll be back

 

Αν ο ενισχυτής σου διαθέτει 3θέσιο ισοσταθμιστή στο κανάλι Normal και μια υποδοχή για line out, τότε θα πρόκειται για έναν Super Reverb (ultralinear) των 70W/RMS που κατασκευάστηκε στα τέλη των 70s.

 

Το master volume με το pull-boost εμφανίστηκε το 1975 ενώ ο 3θέσιος EQ και το line out τρία χρόνια αργότερα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες:

 

http://ampwares.com/amplifiers/fender-silverface-super-reverb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωωωω, ο ανίκητος ήχος του πανηγυριού... ιδίως με το echo...

:D

 

Αυτό είναι σκάσιμο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχογραφηση θα επαναληφθει σε καλυτερη ποιοτητα μολις λυσω ενα θεματακι με το μικροφωνο μου και το cubase ...

 

ξεχασα να επισημανω οτι για το Echo ευθυνεται ενα delay lama του Jam ..... ε οχι και πανηγυρτζηδικος ηχος ! :P

 

οσο για την χρονολογια δεν εχω βγαλει ακρη ...

ειναι silverface εχει 2 input σε καθε καναλι, καθε καναλι εχει ξεχωριστο volume και δεξια εχει ενα master volume κανενα push pull. Αν τον αναγνωριζει κανεις ας μου Πει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η ηχογραφηση θα επαναληφθει σε καλυτερη ποιοτητα μολις λυσω ενα θεματακι με το μικροφωνο μου και το cubase ...

 

ξεχασα να επισημανω οτι για το Echo ευθυνεται ενα delay lama του Jam ..... ε οχι και πανηγυρτζηδικος ηχος ! :P

 

οσο για την χρονολογια δεν εχω βγαλει ακρη ...

ειναι silverface εχει 2 input σε καθε καναλι, καθε καναλι εχει ξεχωριστο volume και δεξια εχει ενα master volume κανενα push pull. Αν τον αναγνωριζει κανεις ας μου Πει

 

 

Ο ενισχυτής σου έχει 4 ποτενσιόμετρα (volume, treble, mid, bass) στο κανάλι normal ή 3;

 

Σε μια τέτοια περίπτωση θα πρόκειται για έναν silverface SR ultralinear (70W RMS) κατασκευής 1978 και πάνω. Εάν πάραυτα φοράει master και 2θέσιο ισοσταθμιστή τότε αυτό το "μωράκι" χρονολογείται από το 1975 και μετά.

 

Σημείωση: οι ασημένιοι SRs με τον 3θέσιο ισοσταθμιστή διαθέτουν επίσης και υποδοχή για line out από πίσω.

 

ΥΓ. Καλό θα ήταν να αναρτήσεις και μερικές καλές φωτό.  :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου