Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για phaser και wah.


ludwigvan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Μια από αυτές τις μέρες σκέφτομαι να παραγγείλω από τόμαν τα παραπάνω πετάλια.

 

Για wah σκέφτομαι το crybaby το απλό στο οποίο θα κάνω κάποια mods. Θέλω να το χρησιμοποιήσω κυρίως για θόρυβο και feedback control μετά από distortion & echo. Απ 'ότι διάβασα θα πρέπει να διευρίνω το sweep range με κάποιο mod.

-Το έχει δοκιμάσει κανείς;

-Έχει κανείς υπ 'όψην κάποιο καλό mod;

-Και τέλος υπάρχει κάποιο φθηνό πετάλι που να είναι έτοιμο για την δουλειά που το θέλω;

 

Τώρα για το phaser, το θέλω για τους ίδιους λόγους με το wah, αλλά θέλω να είναι επίσεις αξιοπρεπές και ''γλυκό'' στα καθαρά. Νομίζω κατέληξα σε ένα απο τα:

mxr phase 90 vintage (λίγο ακριβό αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα για τα καθαρά)

και http://www.thomann.de/gr/akai_quad_mode_phase_shifter.htm

Το τελευταίο είναι σχετικά καινούργιο μάλλον και δεν υπάρχει κανένα review. Μόνο ένα βίντεο της AKAI.

-Έχετε να προτείνεται κάτι το πολύ μέχρι την τιμή του phase 90;

Ευχαριστώ.  ;D

 

ΥΓ. το πράγμα που θέλω να κάνω με το wah είναι στο 0:55 --> The Jesus & Mary Chain - Snakedriver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το Dunlop Cry Baby GCB-95 και πήγαινε στον Jam (http://www.jampedals.com/home/) να στο μοντάρει ακριβώς στα μέτρα σου (είχα κάνει το ίδιο και έμεινα εντυπωσιασμένος απο το αποτέλεσμα). Όσο αναφορά phaser κοίτα το EHX Nano Small Stone (κατα εμέ ίσως απο τα πιό καλά, ζεστά και ευέλικτα πετάλια της σειράς).  ;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στον Jam (http://www.jampedals.com/home/) να στο μοντάρει ακριβώς στα μέτρα σου

 

Δεν μονταρει πλεον.

κοιτα το πεταλι που βγαζει ο ιδιος αν και ειναι λιγο τσιμπιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να τσεκαρεις τα Βoss PH-2 Super Phaser το βρισκεις μεταχειρισμενο και σε πολυ χαμηλη τιμη πλεον,και το visual sound oil can (garage tone σειρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μονταρει πλεον.

 

Μάλιστα! Θα πρέπει να ανέβηκε η δουλειά του απο την τελευταία φορά που τον είδα εφόσον έχει σταματήσει να μοντάρει ή απλά δεν θέλει να ασχολείται με άλλα πετάλια ανταγωνιστές για να προωθεί τα δικά του. Κρίμα, κάποτε μου είχε κάνει πολύ καλή δουλειά σε ένα-δυό πετάλια που του είχα δώσει (και με πολύ λίγα χρήματα).

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μια από αυτές τις μέρες σκέφτομαι να παραγγείλω από τόμαν τα παραπάνω πετάλια.

 

Δε θελω να ''επεμβω'' ουτε να σου εκτροχιασω το thread αλλά μήπως ειδικά αυτό τον καιρό να σκεφτόμασταν καλά πριν σκάσουμε τα φράγκα μας στον Thomann και τον κάθε Thomann..? Στην τελική δεν ψάχνεις κάτι εξεζητημένο, ένα απλό CryBaby κι ένα Phase 90.

 

Υπάρχουν αρκετά ελληνικά μαγαζιά τα οποία εκτός από δοκιμή, προσφέρουν και αρκετά ανταγωνιστικές τιμές πλέον, σε πολλές περιπτώσεις δε και χαμηλότερες.

 

Γιατί να μην τους δώσεις μια ευκαιρία..? Δεν είναι μονόδρομος ο Θωμάς.

 

On topic τώρα, αν θες πλήρη έλεγχο των παραμέτρων θα πρέπει να ''ξεφύγεις'' από τα όρια ένος φτηνού wah. Το wahcko του JAM που αναφέρθηκε είναι μια εξαιρετική επιλογή. Αλλιώς ψάξε για ήδη μονταρισμένο wah στις αγγελίες.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου