Προς το περιεχόμενο

Peavey 6505+ with tubescreamer or without


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπειδη ετεθη το θεμα προσφατα και δημιουργηθηκε η σχετικη αποροια... Ανεβασα αυτο το βιντεο ωστε να βγαλετα τα δικα σας συμπερασματα σχετικα με το αν χρειαζεται tubescreamer ο ηδη σφιχτος 6505+...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα στο σφιξιμο δε μπορω να πω πως ακουω...

Διαφορα στην ενταση ακουω σιγουρα...

Δε ξερω αν εχει να κανει με την πεταλιερα...

Τη λαιν6 χρησιμοποιησες ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα στο σφιξιμο δε μπορω να πω πως ακουω...

Διαφορα στην ενταση ακουω σιγουρα...

Δε ξερω αν εχει να κανει με την πεταλιερα...

Τη λαιν6 χρησιμοποιησες ετσι?

 

Ελαχιστα πιο δυνατα αυτη με το tubescreamer... Ειναι αυτο που εχουμε πει... Κυριως διαφορα εχει στο χερι η εισαγωγη του σκριμερ γιατι με το ιδιο eq ακους λιγη διαφορα σε επιπεδο ηχογραφησης... Χρησιμοποιω την line6 hd500 και στις 2 περιπτωσεις γιατι εχω βαλει ενα eq στην λουπα με μεθοδο 4 καλλωδιωνε...

 

Και δεν τα λεω για εσενα γιατι εσυ τα ξερεις... Για τους αλλοι τα γραφω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα στην ενταση ακουω σιγουρα...

Δε ξερω αν εχει να κανει με την πεταλιερα...

 

Ελαχιστα πιο δυνατα αυτη με το tubescreamer...

 

Όταν παίζεις με το tubescreamer δεν είναι πιο δυνατά οι κιθάρες μόνο, αλλά η συνολική ένταση του κλιπ συμπεριλαμβανομένων και των υπόλοιπων που ακούγονται...(πιατίνια, τύμπανα κλπ...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζεις με το tubescreamer δεν είναι πιο δυνατά οι κιθάρες μόνο, αλλά η συνολική ένταση του κλιπ συμπεριλαμβανομένων και των υπόλοιπων που ακούγονται...(πιατίνια, τύμπανα κλπ...)

 

 

Ok μπορει να κριθει το βιντεο βαση του βιντεο η πρεπει να το ξαναγραψω λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει γιατί όμως να βάλεις tubescreamer μπροστά. Για παραπάνω γκάζι? Γενικά τα overdrive πετάλια μπροστά απο έναν ήδη distorted ήχο δίνουν σίγουρα περισσότερο γκάζι και κάνουν και τον ήχο λίγο πιό λεπτό. Προσωπικά απο το clip όπως το άκουσα με το tubescreamer μπροστά ήτανε σαν πιό γεμάτος ο ήχος, όχι μόνο πιό δυνατός, αλλά εξαρτάται τί θές. Π.χ για πιό κοφτό ήχο δεν θέλει πολύ gain γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον paladin.

 

και γενικά τα μεταλλαδικα ριφς θέλουν δυνατό δεξι χέρι, ετσι στην ουσία μεγαλώνεις το output της κιθάρας οπότε παιρνεις και παραπάνω γκάζι απο τον ενισχυτή.

 

από αυτό το βίντεο αλλά και απο άλλα σου, έχω την εντύπωση οτι βαράς τις χορδές αρκετά απαλά.

 

εγώ το screamer θα το έβαζα μπροστά μονο για lead ηχους σε σόλα που παιζεις με μια χορδή συνήθως που ειναι και λεπτότερη απο τις μπάσες (οπότε πεφτει και το output της κιθάρας), για να σε βοηθάει στο legato και να κρατάει και η νότα πιο πολύ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος το screamer το χρησιμοποιεί για να σφίξει το drive του ενισχυτή, άλλος για να καλύψει την έλλειψη gain του ενισχυτή και άλλος το ενεργοποιεί στα σόλο, όπως ο IraklisZS (που εξήγησε και το γιατί) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι από αυτούς που το βάζουν για να σφίγγονται... Όσο για το δεξί μου χέρι , όσοι με έχουν δει από κοντά να παίζω μου έχουν πει ότι εχω χέρι βαριοπούλα... Μαρτυρία Blackie... Βέβαια δεν έχει σημασία αυτό... Εγώ το βίντεο το ανέβασα για να πείτε μόνοι σας την άποψη σας σχετικά με το αν ο συγκεκριμένος ενισχυτης έχει ανάγκη από πεταλί μπροστά. Σίγουρα δεν τίθεται θέμα γκειν. Και οι ρεκτιφαιερ έχουν πολύ γκάζι αλλά όλοι τους βάζουν γκάζι κατά κόρων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου