Προς το περιεχόμενο

sg vs lp


Petr@r@s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας εχω μια epiphone les paul standart και την πουλω γιατι δεν με βολευει και τα σχετικα και θελω να παρω μια sg  και αν και εχω βρει καποια μοντελα ηθελα να ρωτησω γιατι ειναι ποιο φθηνες οι sg π.χ. η κιθαρα που εχω κανει 349Ε και αυτο που θελω να παρω κατεβενει εως και 150 Ε λογο κατασκευεις η΄ λογο ποιοτητας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας εχω μια epiphone les paul standart και την πουλω γιατι δεν με βολευει και τα σχετικα και θελω να παρω μια sg  και αν και εχω βρει καποια μοντελα ηθελα να ρωτησω γιατι ειναι ποιο φθηνες οι sg π.χ. η κιθαρα που εχω κανει 349Ε και αυτο που θελω να παρω κατεβενει εως και 150 Ε λογο κατασκευεις η΄ λογο ποιοτητας;;;

 

1ον. Βάλε και καμιά τελεία, λαχανιάσαμε!  ;D

2ον. Τι είναι αυτό ακριβώς που δε σε βολεύει στην LP αλλά δε σε ενοχλεί στην SG?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια Les Paul έχεις

 

Ι) περισσότερο ξύλο

ΙΙ) ακριβότερο ξύλο (το maple top του σώματος, ειδικά αν είναι πολύ φιγουράτο)

ΙΙΙ) ακριβότερες - πιο χρονοβόρες τεχνικές (περισσότερο binding, chambered σώμα ενδεχομένως, sunburst χρώματα)

 

και όλα αυτά τα παρακάμπτεις στην περίπτωση της SG. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και λόγοι marketing, δε σκαμπάζω από αυτά. Δεν υπάρχει όμως θέμα ποιότητας - είναι άλλες κιθάρες, απλά.

 

Οπότε, και αφού έχεις καταλήξει ότι με Les Paul σχήμα δεν...περπατάει το πράγμα, μάλλον δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.

Αρκεί φυσικά να έχεις δοκιμάσει SG και να είσαι σίγουρος ότι σου κάνει. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια Les Paul έχεις

 

Ι) περισσότερο ξύλο

ΙΙ) ακριβότερο ξύλο (το maple top του σώματος, ειδικά αν είναι πολύ φιγουράτο)

ΙΙΙ) ακριβότερες - πιο χρονοβόρες τεχνικές (περισσότερο binding, chambered σώμα ενδεχομένως, sunburst χρώματα)

 

και όλα αυτά τα παρακάμπτεις στην περίπτωση της SG. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και λόγοι marketing, δε σκαμπάζω από αυτά. Δεν υπάρχει όμως θέμα ποιότητας - είναι άλλες κιθάρες, απλά.

 

Οπότε, και αφού έχεις καταλήξει ότι με Les Paul σχήμα δεν...περπατάει το πράγμα, μάλλον δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.

Αρκεί φυσικά να έχεις δοκιμάσει SG και να είσαι σίγουρος ότι σου κάνει. ;)

δεν εχω παιξει αλλα πρεπει να ειναι το ιδανικο σχημα για εμενα γιατι εχει ηχο που μοιαζει με τις lp η τουλαχιστον ειναι ποιο κοντα απο ολα τα αλλα ειδη και εχω παιξει σχεδον με ολα τα στιλ κιθαρας και δεν μου αρεσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 15ο ταστο και μετα τα solo ειναι δησκολα.

 

Σίγουρα είναι δυσκολότερα απ' ότι σε μια κιθάρα neck-through ας πούμε αλλά είναι θέμα εξάσκησης ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι δυσκολότερα απ' ότι σε μια κιθάρα neck-through ας πούμε αλλά είναι θέμα εξάσκησης ;)

κιθαρα ετσι και αλλιως θα αλλαζα γιατι εχω αλλαξει γουστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί φυσικά να έχεις δοκιμάσει SG και να είσαι σίγουρος ότι σου κάνει. ;)

 

Για αυτό ρώτησα κι εγώ το φίλο αν είναι σίγουρος για την SG καθότι δεν είναι δα και κοσμογονικές οι διαφορές LP-SG στο playability.

 

Anyways +1 στα υπόλοιπα του Earendil. Εγώ που επίσης δε σκαμπάζω πολλά από marketing θεωρώ πως η όλη εικόνα των Les Paul έχει ένα αντίκτυπο στην τελική τιμή, πέραν αυτών που ανέφερε ήδη.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας εχω μια epiphone les paul standart και την πουλω γιατι δεν με βολευει και τα σχετικα και θελω να παρω μια sg  και αν και εχω βρει καποια μοντελα ηθελα να ρωτησω γιατι ειναι ποιο φθηνες οι sg π.χ. η κιθαρα που εχω κανει 349Ε και αυτο που θελω να παρω κατεβενει εως και 150 Ε λογο κατασκευεις η΄ λογο ποιοτητας;;;

 

Έχω και την epi lp standard και 2 sg g-400 της epi. Ηχητικά δεν έχουν μεγάλες διαφορές καθώς φορούν τους ίδιους μαγνήτες.

Από παίξιμο, το μπράτσο slim taper της sg είναι λεπτό, γρήγορο και έχεις μια χαρά πρόσβαση σε όλα τα τάστα.

Aπό ποιότητα κατασκευής είναι το ίδιο, απλά η sg έχει πιο ελαφρύ και λεπτό σώμα και γλυτώνουν λεφτά.

 

Το μόνο "κακό" της sg είναι το σημείο που έχουν βάλει στην πλάτη τη βίδα για τη ζώνη:

http://www.usedgibsonguitars.co.uk/images/D/sg_back.jpg

Γι αυτό δεν έχει καλό κέντρο βάρους όταν παίζεις με απλή ζώνη.

 

Η πιο απλή μόντα για αυτό είναι να βιδώσεις τη βίδα για τη ζώνη στο κερατάκι όπως έκανε ο μεγάλος Tony Iommi! :

http://media.photobucket.com/image/iommi%20sg/brucewayne131/Jaydee%20Old%20Boy/PC110031.jpg

http://www.jaydeeguitars.com/images/artists/tonyiommi-artist.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μονο για τη διαφορα βαρους ψηφιζω ταυρο μιας και με ενα σετακι μαγνητες δεν εχει και μεγαλη διαφορα στον ηχο

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου