Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ή Modeling amp?!


respecttheo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

To να έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από κάτι που σε ενδιαφέρει και γνωρίζεις, δεν είναι ούτε μεμπτό, ούτε υποτιμητικό.

Από την άλλη, από την άκρη του "δεν μπορώ να ζήσω αν δεν είναι έτσι ακριβώς" μέχρι αυτή του "ζμπούτσομ κι 6 αβγά αφού τα ίδια είναι όλα και την ίδια δουλειά κάνουν", υπάρχει μια τεράστια απόσταση να διανυθεί.

 

++++++++++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

++++++++++

Σας ευχαριστώ.:)

 

Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα, πάρε έναν καλό μικρό λαμπάτο. Με μια φθηνή πεταλιέρα θα μυηθείς και στον χώρο των εφφέ.

Η πεταλιέρα θα μπορεί να αλλάξει, ο ενισχυτής (μάλλον) θα μείνει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ βουρ για λαμπάτο θα πήγαινα. Είχα πάρει και εγώ όταν ήμουν σε παρόμοιο δίλλημα, βέβαια είχα τότε ήδη μια πεταλιέρα να μου καλύψει τα εφέ και κάποια πετάλια, αλλά στα  live που έκανα το καλοικαίρι (που μου ήρθε ο ενισχυτής) έπαιρνα μαζί μου τον ενισχυτή σκέτο, μου άρεσε πολύ η αίσθηση του plug n' play μπροστά σε κόσμο, να παίζεις rock με απλό, λαμπάτο και καθαρό ήχο.

 

Βέβαια πλέον που παίζω σε πιο εμπορικό σχήμα, μπήκαν και τα εφέ στη μέση, τα οποία τα πήρα από την πεταλιέρα, αλλά κατά 99% των περιπτώσεων χρησιμοποιώ ένα chorus, ένα delay άντε και ένα phaser...αν τα είχα σε πεταλάκια (πόσο κάνουν μεταχειρισμένα όλα μαζί? 80 ευρώ?  ;D ) δεν νομίζω να μου έλειπε η πεταλιερα...

 

Βέβαια, το τί μου αρέσει εμένα δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό και ότι είναι λάθος επιλογή ο modeling. Απλά στα δικά μου γούστα υπερτερεί ο απλός λαμπάτος.

 

Όσον αφορά κάτι που διαβάζω συχνά τώρα τελευταία, ότι ''πάντα θα χάνεις λεφτά'' γιατί πάντα σε μερικά χρόνια να πάρεις κάτι άλλο, εν μέρει διαφωνώ.

 

Καταρχάς ένας καλός μικρός λαμπάτος (εντάξει να μην είναι και 1 βατ...) πάντα θα είναι χρήσιμος. Στο σπίτι, σε ένα μικρό live, για κάποια ηχογράφηση, ένα jam με φίλους...το ότι σίγουρα θα ψαχτείς να πάρεις κάτι καλύτερο στο μέλλον δεν σημαίνει ότι θα σου αχρηστευθεί ο προηγούμενος ενισχυτής, πάντα κάπου παραπάνω θα χρειαστεί. Το ότι εγώ θέλω π.χ. έναν boogie ή marshall με 4x12 καμπίνα (λέμε τώρα) δεν σημαίνει ότι θα καταργήσω τελείως τον βολικό και απλό μικρό μου λαμπάτο, που εφόσον μιλάμε για ενισχυτή που είναι το Α και το Ω του ήχου, όλο και κάτι θα μου λείψει από το tone του.  :)

 

Άν κάνεις συνειδητοποιημένες αγορές, ποτέ δεν ''χάνεις λεφτά'' κατά τη γνώμη μου. Αρκεί να ξέρεις να εκμεταλλεύεσαι αυτά που έχεις. Και εγώ όταν συνειδητοποίησα ότι τελικά δεν μου αρέσει να παίζω με ήχους πεταλιέρας, με λίγο ψάξιμο έμαθα ότι υπάρχουν κάτι κουμπάκια στην πεταλιέρα  ;D  όπου μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο τα εφέ της, τα οποία είναι και πολύ καλά μάλιστα. Αν την πουλούσα και έμπαινα στο τριπάκι να μαζεύω  πεταλάκια για εφέ, τότε ναι, μάλλον θα έχανα λεφτά.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από κάτι που σε ενδιαφέρει και γνωρίζεις, δεν είναι ούτε μεμπτό, ούτε υποτιμητικό.

Από την άλλη, από την άκρη του "δεν μπορώ να ζήσω αν δεν είναι έτσι ακριβώς" μέχρι αυτή του "ζμπούτσομ κι 6 αβγά αφού τα ίδια είναι όλα και την ίδια δουλειά κάνουν", υπάρχει μια τεράστια απόσταση να διανυθεί.

 

Εγω δεν εξεταζω ποιος και αν εχει περισσοτερο δικιο η οχι.Εγω εξεταζω το πρακτικο μερος της υποθεσης.Οτι δηλαδη περισσοτερα χιλιομετρα στο οργανο εχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να κανει ο δευτερος γιατι δεν αποπροσανατολιζεται απο λεπτομερειες ουτε χαλιεται αν τα settings και το gear δεν ειναι στα στανταρ που εχει συνηθισει ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εξεταζω ποιος και αν εχει περισσοτερο δικιο η οχι.Εγω εξεταζω το πρακτικο μερος της υποθεσης.Οτι δηλαδη περισσοτερα χιλιομετρα στο οργανο εχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να κανει ο δευτερος γιατι δεν αποπροσανατολιζεται απο λεπτομερειες ουτε χαλιεται αν τα settings και το gear δεν ειναι στα στανταρ που εχει συνηθισει ;).

Υπάρχουν και αυτοί που έχουν διαμορφώσει μια πολύ συγκεκριμένη άποψη περί ήχου βασιζόμενοι στη γνώση που κατέκτησαν έχοντας γράψει αρκετά χιλιόμετρα στα όργανά τους.

Αυτή λοιπόν την γνώση επιζητούν πολλοί από τους αιτούντες βοήθεια σε αυτό το φόρουμ και όχι την βοήθεια αυτών που απλώς παίζουν αλλά δεν τους νοιάζει πως ακούγονται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι αμιγώς τεχνικό, είναι οικονομοτεχνικό: ένας μικρός λαμπάτος με 12άρι μεγάφωνο και τα απολύτως απαραίτητα πετάλια (ας πούμε μόνο δύο) δεν θα πέσει κάτω από τα 300Ε, όταν με 170 περίπου παίρνεις Mustang II ή Vypyr-30, είναι αρκετά ευδιάκριτη η γραμμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αυτοί που έχουν διαμορφώσει μια πολύ συγκεκριμένη άποψη περί ήχου βασιζόμενοι στη γνώση που κατέκτησαν έχοντας γράψει αρκετά χιλιόμετρα στα όργανά τους.

Αυτή λοιπόν την γνώση επιζητούν πολλοί από τους αιτούντες βοήθεια σε αυτό το φόρουμ και όχι την βοήθεια αυτών που απλώς παίζουν αλλά δεν τους νοιάζει πως ακούγονται.

 

Φιλε μου αυτος που θελει να παιξει θα παιξει με practice amp θα παιξει με plugins, με πεταλιερα η πολλες φορες ακομα και εξασκηση unplugged.Αλλωστε αυτος ξερει οτι το tone του (το πως ακουγεται δηλαδη) εχει περισσοτερη σχεση με τα δαχτυλα του παρα με το gear.O ελιτιστης ομως μιλαει για...τεραστιους boutique λαμπατους ακομα και μεσα σε δωματια ::) μερικα τετραγωνικα...pedalboards αλλιως χαλιεται και δεν...εμπνεεται να παιξει.Αυτος ετσι και ξεμεινει για οποιοδηποτε λογο με καμια ταπεινη πεταλιερα πχ χλωμο το κοβω να ασχοληθει πολυ.

Σαν και αυτον πχ που θελει να γραψει μουσικη εχει το σουπερντουπερ DAW με τις απειρες επιλογες και συνηθως περναει 3 ωρες βιαζοντας ενα hihat(γιατι μπορει) παρα καθεται να γραψει κατι.Αντιθετα ο αλλος που εχει τα απολυτως απαραιτητα χωρις φιοριτουρες δημιουργει πραγματακια.

 

Επομενως δεν λεω οτι ειναι κακο κατι τετοιο απλα λεω οτι δεν ειναι απαραιτητο και μαλλον αποπροσανατολιστικο θα ελεγα για την ουσια του πραγματος( που προφανως ειναι η μουσικη).Ξερω βεβαια οτι το GAS ζει και βασιλευει και αυτα που λεω στο βροντο θα πανε αλλα καλο ειναι να ακουστει και η φωνη του...μινιμαλισμου ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ελιτιστης ομως μιλαει για...τεραστιους boutique λαμπατους ακομα και μεσα σε δωματια ::) μερικα τετραγωνικα...pedalboards αλλιως χαλιεται και δεν...εμπνεεται να παιξει.Αυτος ετσι και ξεμεινει για οποιοδηποτε λογο με καμια ταπεινη πεταλιερα πχ χλωμο το κοβω να ασχοληθει πολυ.

Ο γκουρμέ/connoiseur είναι αυτός που ξέρει τι θέλει και πως το θέλει (και γιατί).

Δεν ειναι απαραίτητα ο υπερκαταναλωτής.

Δεν έχει σχέση με τον όγκο.

Τα μπερδεύεις.

Πάλι.

 

Τα VST μου (αντίθετα με τον amp μου) δεν με βοηθάνε στα gigs και στις πρόβες.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ Ανέστη !!

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, όταν είπα πως με τον μόντελιγκ ενισχυτή ή  την πεταλιέρα θα ψαχτεί κάποιος περισσότερο, είναι λόγω της πολυπλοκότητας των συγκεκριμένων μηχανημάτων. Δηλαδή άν στον λαμπάτο σου θέλεις λίιιγο περισσότερο reverb, γυρίζεις το ποτ λίγο δεξιά, χτυπάς μιά κούφια άντε δύο και έφτασες εκεί που θέλεις. Στην πεταλιέρα ή στον μόντελιγκ, τα πράγματα δέν είναι τόσο απλά... Για κάνε το παίζοντας  ???

Θέλω να πω πως η παραμετροποίηση των ψηφιακών είναι περιπλοκη, και δέν γίνεται να είναι διαφορετικά μιας και προσπαθούν να απομιμηθούν δεκάδες μηχανήματα. Και αυτό θέλει απο τον μουσικό να ψαχτεί. Αναπόφευκτα. Έχω και την Line6 xt live και ξέρω τι λέω. Επι ένα χρόνο ψαχνόμουνα να φτιάξω ήχο, και μετά τα παράτησα. Γιατί αυτό που φτιάχνω στο σπίτι δέν ακούγεται καλά στο λάιβ, και την ώρα που παίζω άστα να πάνε, δέν μπορώ να φτιάχνω ήχο κ να παίζω ταυτόχρονα...

Με τον ενισχυτή, τα πράγματα είναι πιο απλά, και πιο κοντά στην πραγματικότητα. Καλή επιλογή θέλει απο την αρχή, να πάς όσο γίνεται πιο κοντά τον ήχο που έχεις μέσα στο κεφάλι σου, και μετά όλα είναι πιο εύκολα. Και κυρίως πιο αληθινά.

Πάντα μιλάμε για να παίξει κάποιος απλά και κλασσικά πράγματα, απο blues ή jazz έως hard rock. Για πιο εξεζητημένους ήχους, θέλεις οπωσδήποτε πεταλιέρα. Που άν έχεις καλό λαμπάτο, πάλι ακούγεται καλύτερα. Είτε μπροστά είτε στην επιστροφή της λούπας.

Με την εμπειρία μου, (και δέν είναι και μικρή) σαν την λάμπα δέν έχει... Και στην δεκαετία του 80 κάποιοι προσπάθησαν να μας πείσουν ότι οι ενισχυτές με λάμπες τελειώσανε, γιατί ήρθανε λέει τα fet τρανζίστορ που μαμάνε κλπ κλπ. Κάτι VG 8 και κάτι πρώιμα ψηφιακά για όσους θυμούνται, και τρέχανε οι κιθαρίστες και χώνανε λεφτά και οι μπουζουξήδες αγόραζαν τους λαμπάτους τσάμπα, μέχρι που τους πουλάγανε όσο όσο όταν ήρθε η σειρά τους να αγοράσουν την δική τους μούφα ( solitair λεγόταν άν δέν κάνω λάθος) και τώρα τρέχουν πάλι όοοοοολοι να βρούνε καμμιά λάμπα απο τα παλιά. Το 90 τα ίδια με τα rack και τα midi, τώρα πάλι με modeling και ότι κάνει καλό στην κατανάλωση  ;)

Και μιά ωράια ημέρα πέφτεις πάνω σε κανένα ζεστό λαμπάτο, και σε παίρνουν τα κλάμματα.

This is the truth boys.... and you can take it to the bank also...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αυτοί που έχουν διαμορφώσει μια πολύ συγκεκριμένη άποψη περί ήχου βασιζόμενοι στη γνώση που κατέκτησαν έχοντας γράψει αρκετά χιλιόμετρα στα όργανά τους.

Αυτή λοιπόν την γνώση επιζητούν πολλοί από τους αιτούντες βοήθεια σε αυτό το φόρουμ και όχι την βοήθεια αυτών που απλώς παίζουν αλλά δεν τους νοιάζει πως ακούγονται.

 

Αυτή η γνώση δυστυχώς δεν μεταβιβάζεται ευκολα από ενα δυο ποστ που θα διαβάσει κάποιος στο φορουμ, που συνήθως θα του προτείνουν ότι εκείνοι πιστεύουν ότι είναι πιο σωστό για τον εκάστοτε λόγο και επειδή και οι ίδιοι αυτό χρησιμοποιούν. Πρέπει λοιπόν και ο αιτών να γράψει και ο ίδιος μερικά χιλιόμετρα για να αποκτήσει μόνος του την εμπειρία και την άποψη για το τι θέλει τελικά από τον ήχο του.

 

Η ένσταση μου πάνω στο θέμα βρίσκεται στο κλασσικό και δοκιμασμένο πάρε λάμπα να γουστάρεις και όλα θα φτιάξουν. Και εγώ πιθανως στη θέση του ΟΡ να έπαιρνα έναν Bugera λαμπάτο και κανα δυο φθηνά πετάλια και να ήμουν οκ. αλλά εγώ εχω γράψει τα χιλιόμετρα μου και ξέρω τι θέλω απο τον ήχο μου. Ο ΟΡ έχει budget 200euro και του προτείνουν λύσεις με 300+ ευρώ. Ο αλλος λέει παίζε σκέτος και μετα απο κανα χρόνο παίρνεις πετάλι delay ή drive ή βάθος. Ποιός θα γούσταρε να παίζει για καιρό σκέτος? Μόνο με έναν VHT special 6 ultra? έγω πάντως όχι.

Και για το αν οι μικροί λαμπάτοι σου μένουν για πολύ καιρό απλά κοιτάξτε τι συμβαίνει στις αγγελιές τα τελευταία χρόνια. Θυμάστε κάποτε που ολοι εδω αγοράζανε Epiphone valve junior και Harley benton GA5. Εχω δει απο τότε δεκάδες στις αγγελίες. Οι περισσότεροι για να τους αντικαταστήσουν έπρεπε να τους πουλήσουν ωστε να ανεβάσουν το budget για τον καινούργιο.

 

Δηλαδή άν στον λαμπάτο σου θέλεις λίιιγο περισσότερο reverb, γυρίζεις το ποτ λίγο δεξιά, χτυπάς μιά κούφια άντε δύο και έφτασες εκεί που θέλεις. Στην πεταλιέρα ή στον μόντελιγκ, τα πράγματα δέν είναι τόσο απλά... Για κάνε το παίζοντας  ???

 

Θες να πεις ότι είναι πιο έυκολο να αλλάξεις από έναν dry καθαρό ήχο σε έναν Overdriven ήχο με treble boost και βαθος και delay χρησιμοποιώντας τα πετάλια και τον λαμπάτο σου σε σχέση με το πάτημα ενός footswitch στην πεταλιέρα σου? Μην τρελλαθούμε κιόλας. Εννοείται ότι το modelling θέλει ψαξιμο στη ρύθμιση για να σου ακούγεται καλά παντού αλλά η ευελιξία που σου προσφέρει είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ. Το οτι δεν δούλεψε για σένα αυτή η φάση δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.

 

Anyway εγω πιστεύω πως πρέπει να ψαχτεί λίγο με το θέμα ήχος ο ΟΡ και μπορεί να ξεκινήσει να το κάνει και με τους δύο τρόπους. Απλά ο πρώτος μου φαίνεται πιο λογικός και φθηνός τρόπος τη δεδομένη στιγμή. Αυτός θα απόφασίσει αλλά για να το κάνει πιστεύω πρέπει να κάνει την ψαχτική και και να βρεί να δοκιμάσει αν μπορεί αυτά που του προτείνονται απο το φορουμ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου