Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με hot rod deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας  σήμερα πήγα να ανοίξω των ενισχυτή (είχα να τον ανοίξω 2-3 ημέρες),το λαμπάκι που έχει ανάβει κανονικά περίμενα κάνα 5λεπτο και μετά βάζω και το stand by στο on αλλά ούτε ήχος ούτε  τπτ.... κοίταξα την ασφάλεια και ει ναι Ο.Κ , μετά ξεβίδωσα το πίσω και τον ξανάναψα και παρατήρησα ότι η πρώτη προενισχυτρια δεν ανάβει και είναι κρύα... τότε έπιασα και την έβγαλα και έβαλα μια άλλη που είχα αλλά και πάλι τα ίδια ...τον ενισχυτή τον έχω τέσσερα χρόνια .επίσης να πω ότι την τελευταία φορά που έπαιξα δεν έβγαλε το παραμικρό πρόβλημα .όποιος μπορεί να βοηθήσει 8α το εκτιμούσα πολύ.. το λογικό είναι να μου πείτε να τον πάω σε κάνα μάστορα να τον δει αλλά είμαι επαρχία και ο μόνος μάστορα που είναι λίγο αξιόπιστος μου έχει χαλάσει και ένα πετάλι οπότε διστάζω να τον αφήσω εκεί...

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ξεκόλλησε το καλώδιο που πάει στα νήματα της λυχνίας Ή (πιό πιθανά χάλασε η βάση της λυχνίας.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ξεκόλλησε το καλώδιο που πάει στα νήματα της λυχνίας Ή (πιό πιθανά χάλασε η βάση της λυχνίας.

αυτό μπορώ να το διαπιστώσω με κάποιο τρόπο?(π.χ  πολυμετρο ?)

ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις μεγάλη πείρα καλό θα είναι να ασχοληθεί κάποιος άλλος.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

λοιπόν ρώτησα 2-3 ηλεκτρονικούς και όλοι μου είπαν πως δεν αναλαμβάνουν λαμπατα μηχανήματα .Γι αυτό ρωτάω μήπως ξέρετε εσείς κάποιον ηλεκτρονικό στα Χανιά για να δώσω τον ενισχυτή για επισκευή .

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΧΕΡΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ

που τον πήρες τον ενισχυτή και ποτε;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χέρι στον ενισχυτή δεν βάζω γιατί κατανοώ τους κινδύνους το μόνο που έκανα είναι να δοκιμάσω άλλες λάμπες και να του κουνήσω λίγο με ένα στυλό τα καλώδια τροφοδοσίας

στη βάση  της λάμπας που δεν ανάβει  μπας και δεν έκανε επαφή... ο ενισχυτής είναι  3-4 ετών  περίπου και είναι αγορασμένος από εδω (Χανιά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

καλησπέρα

επαναφέρω το θέμα γιατί πριν περίπου ένα μήνα βρήκα ηλεκτρονικό που επισκευάζει  λαμπατους και μου τον έφτιαξε, μου είπε ότι είχε φύγει(λιώσει??) η μόνωση ενός καλωδίου με αποτέλεσμα να έχει " διαρροή " .Σήμερα έτσι όπως έπαιζα στον ενισχυτή, καρφί, όταν ακουμπούσα τα πετάλια στα μεταλλικά τους μέρη έβγαινε από τον ενισχυτή ένα hsssssss

(το οποίο σταματούσε όταν ακουμπούσα μεταλλικό μέρος του ενισχυτή).

 

Να σημειώσω ότι τον ενισχυτή των έχω σε ένα πολύμπριζο μαζί με το μετασχηματιστεί ενός nova delay,τα υπόλοιπα πετάλια(3)τα τροφοδοτώ με μπαταρία.

 

Είναι φυσιολογικό να ακούω hssss όταν ακουμπώ τα πετάλια ενώ παίζω καρφί στον ενισχυτή(αυτό το πρόβλημα δεν το παρατηρώ όταν παίζω με τα πετάλια )?

φταίει η γείωση του σπιτιού η ο ενισχυτής??

 

ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δοκιμασε να βαλεις τον ενισχυτη σε αλλη πριζα !και χωρις το πολύπριζο

ναι ,όταν έχω τον ενισχυτή ή το πετάλι αλλού δεν συμβαίνει αυτό το πρόβλημα.

Αλλά ρώτησα για να μάθω γιατί συμβαίνει αυτό...δηλαδή γιατί όταν ακουμπώ το πετάλι ακούγετε hssss στον ενισχυτή αφού το πετάλι δεν είναι συνδεδεμένο με αυτόν(δηλαδή το μόνο κοινό σημείο τους είναι το πολύμπριζο)....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου