Προς το περιεχόμενο

Σκλήρό bending σε fender(help!!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα μια fender strat deluxe απο το Thomann. To setup δεν ήταν πολυ καλό αλλά με τα λίγα που ξέρω κάτι έκανα. Κατα τα άλλα πολύ ωραίος ήχος διακόπτης S-1 για πολλές ηχητικές παραλλαγές κτλπ.

Το πρόβλημα έιναι στα bending. Έχω παίξει και σε άλλες strat γενικά δεν είναι και οι ευκολότερες κιθάρες αλλά αύτο το πράγμα παραπάει νομίζω. Τραβάω bend 7o ταστο πρώτη χορδή και για να φτάσω το τόνο μου βγαίνει η ψυχή!!!! και με 9αρες χορδές!!!!

Ξέρει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω?

 

ναι ξερω,ενα σετ απ σε εναν μαστορα που ΞΕΡΕΙ τη δουλεια του.

 

ΟΛΕΣ οι κιθαρες με ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟ σετ απ γινονται...μπεντομηχανες χωρις ΚΑΜΜΙΑ εξαιρεση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Ξέρεις κανένα καλό μάστωρα μήπως Θεσ/νίκη?

Παναγιώτης Λαμπής

Θ.Χαρίση 8 Θεσσαλονίκη

2310867513

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως περνωντας τις χορδες εκοψες πολυ κοντη καθε χορδη, ωστε δλδ να μη κάνει καμια περιελιξη?

 

στο αρθρο του κυριου-απο-πανω λεει βεβαια οτι κοβεις τη χορδη καπου 2 κλειδια πιο περα... απλα λεω μηπως σου ξεφυγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι: λογικα, δεν ειναι πιο ευκολο να κανεις bend σε μια κιθαρα με 25,5 σκαλα, αποτι σε μια με 24αρα σκαλα? (μιλαω παντα για ιδια χορδη-gauge-ταστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως περνωντας τις χορδες εκοψες πολυ κοντη καθε χορδη, ωστε δλδ να μη κάνει καμια περιελιξη?

 

στο αρθρο του κυριου-απο-πανω λεει βεβαια οτι κοβεις τη χορδη καπου 2 κλειδια πιο περα... απλα λεω μηπως σου ξεφυγε...

 

 

αυτο δεν ισχυει η deluxe εχει locking tuners οποτε ακολουθουμε τις οδηγιες για αυτα ;)

 

Να ρωτησω κατι: λογικα, δεν ειναι πιο ευκολο να κανεις bend σε μια κιθαρα με 25,5 σκαλα, αποτι σε μια με 24αρα σκαλα? (μιλαω παντα για ιδια χορδη-gauge-ταστο)

 

οχι οσο μικροτερη η σκαλα τοσο πιο "μαλακη" η κιθαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να ρωτησω κατι: λογικα, δεν ειναι πιο ευκολο να κανεις bend σε μια κιθαρα με 25,5 σκαλα, αποτι σε μια με 24αρα σκαλα? (μιλαω παντα για ιδια χορδη-gauge-ταστο)

 

Όχι, ένα συγκεκριμένο bend (π.χ. 1 τόνο) είναι πιο εύκολο στην κοντή κλίμακα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παναγιώτης Λαμπής

Θ.Χαρίση 8 Θεσσαλονίκη

2310867513

 

 

O Παναγιώτης δε παίζετε.Του πήγα 2 strato δικές μου με 11 αρες και τώρα μπορά να κάνω bendings λες και παίζω με 9 αρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου