Προς το περιεχόμενο

Ibanez Edge tremolos .vs. Floyd Rose tremolos


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους τους συμφουρητες.

Εχω μια απορια εδω και καιρο.Σαν μεγαλος λατρης των ibanez κιθαρων και ιδιως των stratocaster ενδιαφερομαι για την συκεκριμενη κιθαρα.

http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg250dxbkf.htm

 

Παρατηρωντας λοιποιν τα χαρακτηριστικα λεει οτι εχει Edge III tremolo.

Εψαξα και βρηκα καποιες πληροφοριες για τα τρεμολο τις ibanez που εχουν ως εξης :

Το τρέμολο Edge Ibanez είναι ένα διπλό σύστημα τρέμολο κλείδωμα για την ηλεκτρική κιθάρα πολύ παρόμοια στο σχεδιασμό με την αρχική Floyd Rose. Εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη σειρά προϊόντων της Ibanez, όπως το έτος 1986 μοντέλο, όμως, έχουν εμφανιστεί στις κιθάρες με το 1985 σειριακούς αριθμούς. Το Edge προσφέρει μια σειρά από βελτιώσεις από την αρχική Floyd Rose, δηλαδή κλείδωμα καρφιά (για βελτιωμένη σταθερότητα ρύθμιση, προστίθεται στο 1987-8), ένα ελατήριο συγκράτησης για το μπλοκ τρέμολο (και πάλι, προστίθεται στο 1987 - 8) και ένα pop-in βραχίονα.

 

Ένα μη-κλείδωμα έκδοση, EDGE II εμφανίστηκε στην κιθάρα Vinnie Moore υπογραφή το 1989. Η κιθάρα που απασχολούνται σε χαμηλής τριβής και δέκτες παξιμάδι κλειδώματος.

 

Το Edge είχε τεράστια επιτυχία στα τέλη της δεκαετίας του ογδόντα και εξακολουθεί να είναι το τρέμολο της επιλογής για τους παίκτες, όπως ο Steve Vai και ο Joe Satriani. Ο Tom Morello έχει επίσης γνωστό για την εγκατάσταση αυτών των τρέμολο στα μη Ibanez κιθάρες του.

 

Το 2003, το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας για την Original Floyd Rose τρέμολο λήξει. Αυτό συνέπεσε με την απελευθέρωση μιας νέας σχεδίασης ζευγάρι τρέμολο από Ibanez, το Pro edge και Pro edge II. Ibanez λάθος κατάλαβα ότι όλα τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας Floyd Rose ήταν διαθέσιμα για χρήση, ωστόσο η Διπλωμάτων Ευρεσιτεχνίας για την χαμηλό προφίλ του σχεδιασμού ήταν ακόμα σε ισχύ. Αυτό ώθησε την αντικατάσταση του Edge Pro II με Edge ΙΙΙ που ταιριάζει στις παραμέτρους του αρχικού διπλώματος ευρεσιτεχνίας και επομένως δεν υπόκειται στην καταβολή τέλους αδείας. Το Edge Pro και Edge Pro II διαφέρει από το πρωτότυπο Edge, καθώς είναι σε θέση να δεχθεί μόνο strings με την μπάλα να καταλήγει-ακόμα ενωμένη, και δεν έχουν καρφιά κλείδωμα. Λόγω της έλλειψης ασφάλισης καρφιά, το τρέμολο είναι κατά κάποιο τρόπο κατώτερα από τα μοντέλα που αντικαθιστά, ωστόσο, το χαμηλότερο προφίλ του σχεδιασμού και εργονομικές βελτιώσεις σημαίνει αυτή η διάκριση δεν είναι σαφής. Το πρωτότυπο και Lo-Pro Edge παράγονται ακόμα και είναι διαθέσιμα μέσω Ibanez εμπόρους ανταλλακτικών. Το αρχικό άκρο εξακολουθεί να χρησιμοποιείται από ορισμένους για Ibanez σειρά επανεκδόσεων RG, και όλων των 2010 Ibanez JEM και JS σειρά κιθάρες.

 

εκτος απο αυτες τις πληροφοριες θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο καποιους που μπορει να γνωριζουν κατι παραπανω απο αυτα,η να τα εχει χρησημοποιησει και τα 2 και να εχει σχηματισει  μια δικια σου γνωμη.

Η μεταφραση εγινε απο το google επειδη δεν εχω χρονο να την κανω εγω οποτε εχει μερικα λαθακια

Αν καποιος εχει παιξει με ατην συγκεκριμενη κιθαρα θα ηθελα πολυ να ακουσω και την γενικη του γνωμη!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Εχω μια απορια εδω και καιρο.Σαν μεγαλος λατρης των ibanez κιθαρων και ιδιως των stratocaster

;D εεεεε τοτε ακουσε την καρδια σου και παρε strat....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

Ειμαι ibanezakias απο τα 16 μου, Ξεκίνησα με ibanez και συνεχίζω με ibanez και έχω και κάμποσες. Παρόλα αυτα δεν είμαι fan του τρεμολο γενικώς και έχω μονο μια Ibanez rg με τρέμολο. Εχω την ibanez rg370 η οποία έιναι κορεάτισα. Στην αρχή φορουσε το edge pro 2 το οποίο λόγο εντατικής χρήσης στα 3 χρόνια διάλυσε και το άλλαξα με ενα απο ασχετη εταιρία αλλα πριν 3 χρονια πάλι το αλλαξα σε edge III που και πάλι δεν ειμαι ευχαριστημένος γιατί μετα απο πολυ χρήση και αυτο χάνει στο κούρδισμα. Αλλού σταματάει οταν παίζω προς τα μπρός και αλλού οταν παίζω προς τα πίσω. Μιλάμε για χιλιοστό αλλα εγώ το καταλαβαίνω στο αυτί. Για να μην πολυλογώ απο ibanez τρεμολα αξίζουν τα εξης: edge και lo pro edge τα οποια τα φοράνε τα ακριβά signature και prestige μοντελα. Τα τελευταια χρόνια έχει βγάλει και καποια zero point tremolo τα οποία είναι ακριβείας γιατι ρυθμίζονται να γυρνάνε σε ένα σημείο, και χορδή να σπάσει δεν πέφτει ολο το τρεμολο αλλα αυτα στο παιξιμο δέν έχουν την αίσθηση του floyd rose. Και τέλος, πως περιμένεις η κιθάρα να έχει καλό τρεμολο όταν ενα floyd rose και ενα edge απο μονα τους κάνουν 200€+ και η κιθάρα που θές κάνει 333€. Sorry για την φλυαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανονας λεει οτι δεν παιρνουμε ποτε φτηνη κιθαρα με τρεμολο,για τον λογο που ειπε ο fuzzman πιο πανω.Εξαιρειται η περιπτωση που δεν το χρησιμοποιουμε,οποτε απλα το μπλοκαρουμε και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.Η μονη φτηνη κιθαρα με καλο τρεμολο που χω δει και εχω παιξει και ειναι παρα πολυ καλη περιπτωση ειναι η s4** της ιβανεζ και τα διαδοχα μοντελα.αυτο επειδη εχει το εξαιρετο zr tremolo.Επειδη ομως δεν το πολυχρησιμοποιω,δεν ξερω τι αντοχη στο χρονο εχει το συγκεκριμενο πανω στην συγκεκριμενη κιθαρα,αλλα γενικα στα φορουμ λενε ολοι οτι ειναι καλο.Αλλα συμφωνα με παλιουρες τρεμολακηδες,τα μονα που ειναι πραγματικα αξιοπιστα και με μεγαλη αντοχη στο χρονο ειναι τα original floyd rose made by schaller germany και αυτα που φορανε οι ibanez του χιλιοπεντακοσαρικου και πανω.Οπως βεβαια θα πουν πολλοι και ενας απο αυτους ειμαι κι εγω,αν δεν το χρησιμοποιεις,μην παρεις κιθαρα με locking tremolo διοτι μονο μπελας ειναι.Προτιμησε τυπου non lockin βλεπε φεντερ τυπου,η wilkinson αν και δεν το χω πιασει στα χερια μου.Ιδανικα hard tail κιθαρες.Διοτι κατι δεν σπαει και δεν χαλαει και δεν θελει συντηρηση μονο οταν δεν υπαρχει...Πωωω τι ειπα ο φουστης...:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

Ειμαι ibanezakias απο τα 16 μου, Ξεκίνησα με ibanez και συνεχίζω με ibanez και έχω και κάμποσες. Παρόλα αυτα δεν είμαι fan του τρεμολο γενικώς και έχω μονο μια Ibanez rg με τρέμολο. Εχω την ibanez rg370 η οποία έιναι κορεάτισα. Στην αρχή φορουσε το edge pro 2 το οποίο λόγο εντατικής χρήσης στα 3 χρόνια διάλυσε και το άλλαξα με ενα απο ασχετη εταιρία αλλα πριν 3 χρονια πάλι το αλλαξα σε edge III που και πάλι δεν ειμαι ευχαριστημένος γιατί μετα απο πολυ χρήση και αυτο χάνει στο κούρδισμα. Αλλού σταματάει οταν παίζω προς τα μπρός και αλλού οταν παίζω προς τα πίσω. Μιλάμε για χιλιοστό αλλα εγώ το καταλαβαίνω στο αυτί. Για να μην πολυλογώ απο ibanez τρεμολα αξίζουν τα εξης: edge και lo pro edge τα οποια τα φοράνε τα ακριβά signature και prestige μοντελα. Τα τελευταια χρόνια έχει βγάλει και καποια zero point tremolo τα οποία είναι ακριβείας γιατι ρυθμίζονται να γυρνάνε σε ένα σημείο, και χορδή να σπάσει δεν πέφτει ολο το τρεμολο αλλα αυτα στο παιξιμο δέν έχουν την αίσθηση του floyd rose. Και τέλος, πως περιμένεις η κιθάρα να έχει καλό τρεμολο όταν ενα floyd rose και ενα edge απο μονα τους κάνουν 200€+ και η κιθάρα που θές κάνει 333€. Sorry για την φλυαρία.

 

Δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα οταν θες να ρυθμισεις το action στο τρεμολο δν πρεπει να το κανεις με χορδες πανω στην κιθαρα γιατι οπως γυρνας τις βιδες τρωγονται τα μαχαιρια κ μετα εμφανιζουν αυτο που εκανα με bold

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες το videaki αυτό

  καi επικεντρώθου γύρω στο 8.29.Edge Pro tremolo και ΖR tremolo στα μοντέλα της Ibanez.

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για το βιντεακι να εισαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D εεεεε τοτε ακουσε την καρδια σου και παρε strat....

 

εχω ειδη μια στρατ ibanez...σαν πρωτη μου κιθαρα...μην φανταστεις κατι τρελο..Ibanez GRGR-121 EX CA Candy Apple

αλλα επειδη εχω παιξει με παααρα πολλες κιθαρες..οι ibanez με βολευουν και μου φενονται πολυ μπροστα..βεβαια αυτη ειναι η αποψη μου...!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

Ειμαι ibanezakias απο τα 16 μου, Ξεκίνησα με ibanez και συνεχίζω με ibanez και έχω και κάμποσες. Παρόλα αυτα δεν είμαι fan του τρεμολο γενικώς και έχω μονο μια Ibanez rg με τρέμολο. Εχω την ibanez rg370 η οποία έιναι κορεάτισα. Στην αρχή φορουσε το edge pro 2 το οποίο λόγο εντατικής χρήσης στα 3 χρόνια διάλυσε και το άλλαξα με ενα απο ασχετη εταιρία αλλα πριν 3 χρονια πάλι το αλλαξα σε edge III που και πάλι δεν ειμαι ευχαριστημένος γιατί μετα απο πολυ χρήση και αυτο χάνει στο κούρδισμα. Αλλού σταματάει οταν παίζω προς τα μπρός και αλλού οταν παίζω προς τα πίσω. Μιλάμε για χιλιοστό αλλα εγώ το καταλαβαίνω στο αυτί. Για να μην πολυλογώ απο ibanez τρεμολα αξίζουν τα εξης: edge και lo pro edge τα οποια τα φοράνε τα ακριβά signature και prestige μοντελα. Τα τελευταια χρόνια έχει βγάλει και καποια zero point tremolo τα οποία είναι ακριβείας γιατι ρυθμίζονται να γυρνάνε σε ένα σημείο, και χορδή να σπάσει δεν πέφτει ολο το τρεμολο αλλα αυτα στο παιξιμο δέν έχουν την αίσθηση του floyd rose. Και τέλος, πως περιμένεις η κιθάρα να έχει καλό τρεμολο όταν ενα floyd rose και ενα edge απο μονα τους κάνουν 200€+ και η κιθάρα που θές κάνει 333€. Sorry για την φλυαρία.

 

καλα κανεις και φλυαρεις αλλιως πως θα μαθουμε και εμεις οι νεοι? ;D ;D

οπως λες και εσυ ομως για αυτα τα χρηματα το edge 3 tremolo για εναν νεο παιχτη (κοντα 1 χρονο) χωρις τρελη χρηση τρεμολο (σε στυλ steve vai) δεν ειναι καλα?και γενικα σαν κιθαρα για αυτ ατα λεφτα ειναι υπερκαλα νομιζω.οσο για τα χρηματα αυτη η τιμη ειναι στοκ

απο κατω το real price ειναι σχεδον διπλασιο οποτε...

ισως κανω λαθος δεν ξερω..δεν παει ετσι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου