Προς το περιεχόμενο

Πρόβληματα με buzz σε περίπλοκη τοποθέτηση πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί νοιζάδες,

Για άλλη μια φορά ζητάω τη βοήθειά σας, διότι από ηλεκτρικά δεν σκαμπάζω.

 

Περιγραφή προβλήματος:

- Σε μια πολύπλοκη πεταλιέρα, έχω συχνά προβλήματα με buzz θορύβους, και ιδιαίτερα όταν ανοίγω ένα πετάλι, ακούγεται έναν "μπουμ". Φυσικά όταν παίζω αυτό δεν γίνεται αντιληπτό, αλλά θέλω να το λύσω αυτό το πρόβλημα. Ίσως κάνω κάτι λάθος με τη συνδεσμολογία, ίσως υπάρχει πρόβλημα γείωσης;

 

Στη φωτό μπορείτε να δείτε τα πετάλια και την συνδεσμολογία τους.

Τώρα πλέον βρίσκονται όλα τακτοποιημένα σε πεταλιέρα.

Η σειρά των πεταλιών είναι:

ZVEX Fuzz>Volume Pedal EB>SansAmp Bass DI>ReezaFRATzitz distortion> MXR phaser>MXR A.Delay>Cathedral EHX Reverb

O tuner συνδέεται με το volume pedal.

 

Βοήθεια! ???

DSC01524.thumb.JPG.1a57cc30c0f5829de0d6dfe7184d2136.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τα παρουμε με την σειρα  :)

 

εχεις συνεχομενο buzz?

 

αυτο το "μπουμ" που λες γινετε μονο την πρωτη φορα που ανοιγεις καποιο πεταλι?

γινετε σε ολα τα πεταλια η σε καποια? αυτα τα καποια μηπως ειναι True bypass?

 

τι τροφοδωτικο χρησιμοποιεις?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Το buzz δεν είναι πάντα, αλλά όταν υπάρχει, ναι, είναι συνεχόμενο.

Το "μπουμ" ακούγεται κάθε φορά που ανοίγω κάποιο πετάλι, ναι.

Αλλά δεν συμβαίνει σε όλα! Δεν ξέρω γιατί.

Και ναι, νομίζω ότι τα περισσότερα πετάλια ειναι true bypass.

Λες να παίζει ρόλο;

Τροφοδωτικό είναι το κλασικό 1SPOT.

 

Τι παίζει; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "μπουμ" απο τα tb πεταλια ειναι ΟΚ.

Το buzz εντοπισε το προσθετωντας ενα ενα πεταλια στην αλυσιδα σου (και σηματος  και τροφοδοσιας). Ενα απ ολα λογικα στο δημιουργει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις ειναι ΟΚ;

Δηλαδή είναι αναποφευκτο;

 

Το buzz σπιτι δεν το έχω. Και στο στούντιο, όχι πολυ συχνά, αλλά χθές στο λαιβ τα έσπασε. Λέω μήπως είναι το τροφοδοτικό;

Γιατί κοιτάζω και τα καλά τροφοδωτικά που έχουν isolation για κάθε έξοδο πεταλιού.

Μήπως αυτή είναι η λύση;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,το κανουν το μπαμ στην ενεργοποιηση τα tb πεταλια.

 

Ενα isolated τροφοδοτικο σιγουρα λυνειπροβληματα θορυβων,αν και εκει υπαρχουν καμια φορα εξαιρεσεις σε καποια πεταλια (πχ εχω ενα καταπληκτικο T REX Chameleon και δεν τα παει καλα με καποια πεταλια fulltone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,το κανουν το μπαμ στην ενεργοποιηση τα tb πεταλια.

 

Ενα isolated τροφοδοτικο σιγουρα λυνειπροβληματα θορυβων,αν και εκει υπαρχουν καμια φορα εξαιρεσεις σε καποια πεταλια (πχ εχω ενα καταπληκτικο T REX Chameleon και δεν τα παει καλα με καποια πεταλια fulltone)

 

Δεν το κάνουν όλα. Και συνήθως λύνεται με πέντε-έξι άνοιξε-κλείσε για να αποφορτιστούν οι διακόπτες.

 

Ποιο είναι το πρόβλημα του Chameleon και με ποια Fulltone?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ποιο είναι το πρόβλημα του Chameleon και με ποια Fulltone?

 

Ενω μου εχει κανει πραγματικα αθορυβα τα παντα και κυριως το ιδιαιτερα δυστροπο TC Nova Drive, σε fulldrive2 και fat boost 2 βγαζει εναν θορυβο σαν να ακους καποιον ταχυ παλμο,που δεν τον εχουν με ανεξαρτητα τροφοδοτικα.

Στην παρουσα φαση δεν με ενοχλει μιας και δεν τα χρησιμοποιω,αλλα ηταν οντως περιεργο,ακομη και αν τροφοδοτουσε εστω και ενα μονο απο αυτα μονο του,χωρις αλλα πεταλια στην αλυσιδα.

Επισης αν συνδεσω (που ευτυχως δεν χρειαζεται γιατι με υπερκαλυπτουν οι ανεξαρτητες εξοδοι του) κατι μαζι με το nova drive με daisy chain (ή πχ εξοδο ρευματος απο καποιο αλλο) εχω θορυβο,αλλα αυτο συγκαταλεγεται μαλλον στις ιδιοτροπιες του nova drive,που απο οτι εχω διαβασει,μονο με το chameleon και ενα της ciocks δουλευει εντελως αθορυβα τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "pop" των True Bypass πεταλιών πολλές φορές λύνεται βάζοντας στα input - output μια αντίσταση 1MOhm από το σήμα στη γείωση του κάθε βύσματος. Δοκίμασέ το, είναι ακίνδυνο, απολύτως αναστρέψιμο και δεν έχεις να χάσεις τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οκ. Προσπαθώ να καταλάβω.

 

- Τα True Bypass πετάλια κάνουν "ποπ" όταν ενεργοποιούνται (καλύτερο από το τρομακτικό "μπουμ" που ανέφερα εγώ, αλλά σε μεγάλες εντάσεις, δυστυχώς περισσότερο με "μπουμ" ακούγεται!)

 

-  Μια πρόταση είναι να ανοιγο-κλείσω τα πετάλια 5-6 φορές για να αποφορτηστούν οι διακόπτες. ΟΚ, θα το προσπαθήσω.

 

- Ένα isolated τροφοδοτικό σίγουρα θα βοηθήσει αλλά είναι πανάκριβα. Αναρωτιέμαι, το

1 SPOT που έχω μήπως τελικά δεν κάνει για όλα τα πετάλια που έχω; Μήπως αυτό είναι το πρόβλημα; Το EHX π.χ. είχε το δικό του τροφοδοτικό, αλλά χάριν ευκολίας δεν το χρησιμοποιώ. Επίσης κάτι κόλπα γίνονται στο Phaser της MXR που έχω. Μερικές φορές πέφτει το ρεύμα, και αν παίξω λίγο με το καλώδιο του τροφοδοτικού που μπαίνει στο phaser τότε το ρεύμα επανέρχεται. Μήπως αυτό είναι ένα σημάδι ότι κάτι δε πάει καλά με αυτό το πετάλι και το 1spot?

 

Αναριωτέμαι... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου