Προς το περιεχόμενο

Πεταλι-πεταλιερα για μεταλ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βεβαια οι τοποθετήσεις μας ειναι λίγο άτοπες γιατι ακομα δεν ξερουμε στα ποσα χρηματα θα κινηθεί ο φιλος...αλλα δεν πειραζει

 

γιατί ;

 

οντως γιατι? εχω ακούσει παρα πολυ καλους ήχους να "βγαινουν" απο πεταλιέρες, και μαλιστα πεταλιέρες οχι παρα πολυ ακριβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατί ;

 

Διότι έχουν ένα σωρό ''άχρηστα'' τζιτζιμπλικια πάνω τους....που δεν θα σου χρησιμεύσουν...και το αποτέλεσμα να έχεις μια πεταλιερα με 100 διαφορετικούς ήχους χωρίς αυτόν που ψάχνεις... :) :) και δεν θα σου προσφέρει ''σχεδόν καμία''' αυτή τη ΒΡΩΜΙΑ που ψάχνεις  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κανένας δεν μπορεί να σου πει τι ακριβώς σου ταιριάζει (μόνο το αυτί σου),για αυτό αν σου είναι εύκολο να ψάξεις σε κάνα μαγαζι να τα ακούσεις....

 

+1000

 

Μακριά απο πεταλιερες...

Γιατι? ::)

 

.... Οταν ακουσεις τα πεταλια, πριν γινουν τα αυτια σου τελιως σουπα απο την προσπαθεια

να εντοπιζεις διαφορες, βρες εναν μικρο μεταχειρισμενο μαρσαλακο η εναν μοντελινγκ

καμμια 30αρα βαττ και θα τα εχεις ολα ;)

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

Γιατι? ::)

 

.... Οταν ακουσεις τα πεταλια, πριν γινουν τα αυτια σου τελιως σουπα απο την προσπαθεια

να εντοπιζεις διαφορες, βρες εναν μικρο μεταχειρισμενο μαρσαλακο η εναν μοντελινγκ

καμμια 30αρα βαττ και θα τα εχεις ολα ;)

 

 

Υπάρχει και αυτή η λύση του modeling amp αλλά...ΣΑΝ ΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ  ;D ;D ;D

δεν ξέρω και πολλά για αυτούς τους ενισχυτές , αλλα μου ακούγονται πολύ ψεύτικοι... ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένσταση... κ. Πρόεδρε.

Δεν θα βάλω κανένα πεταλάκι των 300 eurο κοντα στην Digitech RP500 - RP1000

Ευελιξία τρομερή ευκολία χρήσης και ηχάρες ακόμα και με φτηνοενισχυτές των 100 euro.

Mακράν η καλύτερη πεταλιέρα για μένα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

metal muff για μενα...το χω απο τοτε που βγηκε κ εισαι κομπλε...βεβαια σε fender ενισχυτη δεν ξερω πως θα βγει ο ηχος (εχω marshall),στην καλυτερη δανεισου απο καποιον κ δοκιμασε το σε σενα...παλιοτερα ειχα κ την boss me -30 αλλα τιποτα ιδιαιτερο απο αποψη ηχων,,,μονο το reverb αξιζε... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

metal muff για μενα...το χω απο τοτε που βγηκε κ εισαι κομπλε...βεβαια σε fender ενισχυτη δεν ξερω πως θα βγει ο ηχος (εχω marshall),στην καλυτερη δανεισου απο καποιον κ δοκιμασε το σε σενα...παλιοτερα ειχα κ την boss me -30 αλλα τιποτα ιδιαιτερο απο αποψη ηχων,,,μονο το reverb αξιζε... ;D ;D

σε fender twin reverb που έπαιξα μερικές φορές σε πρόβα μου ακουγόταν επίσης πολύ καλά, το metal muff γενικά είναι πολύ ευέλικτο πετάλι, το προσαρμόζεις όπως θέλεις όπου θες και γενικά  η ehx νομίζω δεν έβγαλε ποτέ πετάλι που να μην είναι μερακλίδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένσταση... κ. Πρόεδρε.

Δεν θα βάλω κανένα πεταλάκι των 300 eurο κοντα στην Digitech RP500 - RP1000

Ευελιξία τρομερή ευκολία χρήσης και ηχάρες ακόμα και με φτηνοενισχυτές των 100 euro.

Mακράν η καλύτερη πεταλιέρα για μένα.

 

:) :) Δε λεω,μια χαρα και οι πεταλιερες... αλλά από την αρχή διευκρίνισε οτι θελει να παίζει μεταλ...!!

Οπότε θεωρώ άχρηστα σε αυτό το είδος μουσικής τα delay,phaser,echo,reverb και οτι άλλο ήχο μπορεί να έχει μια πεταλιερα... ;) ;) μπορεί να εχει τα πιο γ@μ@.@  :-X εφέ πάνω και να χάνει στη παραμόρφωση, ας πούμε... :-\ :-\ :-\ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) :) Δε λεω,μια χαρα και οι πεταλιερες... αλλά από την αρχή διευκρίνισε οτι θελει να παίζει μεταλ...!!

Οπότε θεωρώ άχρηστα σε αυτό το είδος μουσικής τα delay,phaser,echo,reverb και οτι άλλο ήχο μπορεί να έχει μια πεταλιερα... ;) ;) μπορεί να εχει τα πιο γ@μ@.@  :-X εφέ πάνω και να χάνει στη παραμόρφωση, ας πούμε... :-\ :-\ :-\ 

 

Δεν νομιζω οτι εχεις την παραμικρη ιδεα ποσο καλες ειναι οι παραμορφωσεις στις RP500-1000.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μέταλ συχνά γίνεται χρήση delay/reverb (λίγο πριν ξεσπάσει η καφρίλα)

 

επίσης, μια πεταλιέρα θα δώσει αρκετα ηχοχρώματα παραμόρφωσης, που θα είναι κατάλληλα κατά περίπτωση

 

και τέλος προσφέρει ένα χρήσιμο εργαλείο για high-gain καταστάσεις, το noise gate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου