Προς το περιεχόμενο

Πεταλι-πεταλιερα για μεταλ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οπότε θεωρώ άχρηστα σε αυτό το είδος μουσικής τα delay,phaser,echo,reverb και οτι άλλο ήχο μπορεί να έχει μια πεταλιερα... ;) ;) μπορεί να εχει τα πιο γ@μ@.@  :-X εφέ πάνω και να χάνει στη παραμόρφωση, ας πούμε... :-\ :-\ :-\ 

διαφωνω...θα χρειαστεις κ reverb k dealy k wah κτλ...ειδικα σε αρκετα σολο κ μελωδιες αυτα τα εφφε παιζουν παντου σε ολα τα παρακλαδια του μεταλ...σε ρυθμικα δε τρεχει τιποτα να μην τα χεις,αλλα στα σολο χρειαζεσαι καποια πραγματα...εκτος αν εισαι ο max cavalera που παιζει μονο ρυθμικα... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομιζω οτι εχεις την παραμικρη ιδεα ποσο καλες ειναι οι παραμορφωσεις στις RP500-1000.....

 

Πράγματι έχει πολύ καλές παραμορφώσεις... αλλά εγώ μίλησα γενικά για τις περισσότερες πεταλιερες....

Αλλά όπως και να 'χει δικη του επιλογή είναι... αυτός θα κρίνει πόσα χρηματα θα διαθέσει και που θα τα δώσει :) :) :)

 

Ναι!!! wahwah θα χρειαστείς για κάποια σολο ΑΛΛΑ ποτέ δεν πρέπει να το παρακάνεις... πχ KH  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Line 6 Uber Metal

είναι ό,τι πρέπει για pantera κ πολλά ακόμα.

Άριστο πετάλι, χαμηλή τιμή.

Γενικά θα σου πρότινα να πας μια βόλτα κ να τα ακούσεις αυτά τα πετάλια σε μαγαζιά κ όχι στο internet.

Καλή τύχη

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

2ον επειδη ειμουν λιγο γενικος,δινω το πολυ 150(και μεχρι 100 αοκμα καλυτερα).

Εχω τον fender frontman 65r ο οποιος ''δουλευει'' εξαιρετικα με πεταλακια.

Οσο για τις πεταλιερες,προτιμω τα πεταλακια, για πολλους λογους  ;).

Απο αυτα που προτεινατε πιο πολυ τεινω στο metal muff...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακπυγα χθες το suhr riot και μου φανηκε αρκετα καλο αλλα επειδη δεν το προτεινε καποιος πιο εμπειρος απο μενα κραταω καποιες επιφυλαξεις!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει δοκιμασει κανεις πιο ''εμπειρος'' το μεταλ μαφ(το μεγαλο) η της digitech το tl-2?

 

Οσο για την χρηση του,προς το παρον για σπιτι.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω στην κατοχή μου το BBE Crusher, το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί βαρύ distortion, αλλά, πιστεύω, όχι τόσο hi-gain όσο το metal muff.

Έχε το και αυτό υπόψιν σου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το metall muff περιπου δυο χρονια ,στην αρχη παιζοντας στο σπιτι μου φανηκε λιγο "ξερο" ,με λιγο ψαξιμο ομως με τα κουμπια αλλαξα γνωμη ,πολλους μεταλ ηχους ,πολυ gain

,κανει πολυ καλα middle scoop γκαζια χωρις να ακουγονται compressed .

εκει που ελαμψε ηταν στο στουντιο οταν το εβαλα μπροστα σε ενα jcm 900 ,γεματος ηχος ,ζουμερος!!! :P το συνιστω ανεπιφυλακτα ,βεβαια παντα καλο ειναι να δοκιμασεις ,ολα αυτα ειναι υποκειμενικα ετσι...και καλυτερα να δοκιμασεις με κιθαρα δικη σου η ακομα με δικο σου ενισχυτη αν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτε παιδιά λιγουλάκι στο φόρουμ για παλιότερα θρεντ, και ειδικά για τα πεταλάκια που ρωτάτε αν έχει κανείς γνώμη... ήδη φιλοξενούνται πάρα πολλές γνώμες για αυτά που είναι κρίμα ως feedback να πηγαίνει χαμένο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πολλά είναι τα εφέ που χρειάζονται για καλό ήχο αρκεί να είναι ποιοτικά.

ΠΧ Detune, Delay κλπ.

Θεωρώ ότι εκτός αυτών ότι έχεις τρελές δυνατότητες ΚΑΙ από τις προσομειώσεις καμπινών και ενισχυτών.

Και μια καλή πεταλιέρα είναι η βάση για καλό ήχο ειδικά όταν έχεις μέτριο ενισχυτή. Και είναι κάτι που μπορείς να αποκτήσεις με λίγα χρήματα και να σου μείνει ότι αναβάθμιση κι αν κάνεις στο μέλλον.

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου